Iskreno ću reći da nikada nije bilo bolje. Stvarno nam dobro ide ove sezone i prodamo gotovo sve voće koje imamo. Znam da će domaći reći da je cijena toga što prodajemo previsoka, ali dok imamo kupaca ne vidim zašto bi smanjivali cijenu, priča nam jedan prodavač koji tvrdi da je većina voća i povrća koje prodaje domaćeg porijekla
Ilustracija (Snimio Milivoj Mijošek)
"Dobro je sinko, bolje nego prošle godine sigurno. Uvijek netko dođe i nešto kupi, pa se i isplati na ovoj vrućini biti tu na markatu", odgovor je jedne starije gospođe koja prodaje svježe voće i povrće u kutu rovinjske tržnice. Iako se nije željela eksponirati imenom i prezimenom, kaže da joj nije teško usprkos tome što je već odavno prošla 80. godinu života.
Ovo je samo jedna crtica sa živopisne rovinjske tržnice koja je po podacima Ministarstva poljoprivrede najskuplja u državi. Da taj podatak i nije pogrešan uvjerili smo se prije nekoliko dana oko podneva kada je usprkos velikoj vrućini na tržnici bilo i mnoštvo stranaca. Neki su samo prošli, neki su stali i kupili nešto svježeg voća, a neki su popili kavu u obližnjem kafiću.
Podaci Ministarstva poljoprivrede kažu da su cijene na tržnici koja se ubraja u desetak najvećih turističkih atrakcija Rovinja barem dvostruko više nego na tržnicama u unutrašnjosti zemlje. Kila grožđa u Rovinju stoji između 50 i 55 kuna, marelica i breskva oko 40, a češnjaka 100 kuna.
Prodavači s kojima smo razgovarali kažu da su svjesni reputacije rovinjske tržnice, ali napominju da strancima takve cijene nisu previsoke. I dok su prodavači uglavnom složni oko toga da cijene nisu previsoke, u razmaku od samo pet-šest metara mogu se čuti različita mišljenja o prometu ove turističke sezone. I dok jedni smatraju da prodaja ide jako dobro, drugi su duboko razočarani.
- Iskreno ću reći da nikad nije bilo bolje. Stvarno nam dobro ide ove sezone i prodamo gotovo sve voće koje imamo. Stranci najviše kupuju lubenice, grožđe i smokve. To im se nekako najviše sviđa. Znam da će domaći reći da je cijena toga što prodajemo previsoka, ali dok imamo kupaca ne vidim zašto bi smanjivali cijenu, priča nam jedan prodavač koji tvrdi da je većina voća i povrća koje prodaje domaćeg porijekla, iako je u to teško povjerovati pa možda i zato većina naših želi ostati anonimna.
Paprene cijene na rovinjskoj tržnici, prema svemu sudeći, rezultat su činjenice da je taj grad postao jedno od najprivlačnijih turističkih odredišta u zemlji, pa su i cjenici prilagođeni strancima s dubljim džepovima, a ne domaćim ljudima. Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, Rovinj je skuplji čak i od Dubrovnika, gdje cijene bresaka i marelica na tržnicama iznose 30 kuna po kilogramu. No, rovinjskim gostima to očito nije prepreka jer, kako kažu, imaju priliku kupiti voće i povrće kvalitetnije nego u njihovim matičnim državama. Tako nam je Michaela iz okolice Leipziga rekla da obožava lubenice koje kupuje kod gospođe s početka teksta.
- Takvih lubenica nema u Njemačkoj, a rijetko se nađe i grožđe ukusno kao ovo što sam kupila u Rovinju. Povrće ne kupujemo jer smo smješteni u hotelu, pa ne kuhamo, a voće uzimamo za plažu da se malo osvježimo. Stvarno je ukusno i ne pretjerano skupo, kaže Michaela koja je na štandu pored kupila i litru maslinovog ulja.
Baš je maslinovo ulje vjerojatno najprodavanija namirnica, kako na rovinjskoj tržnici tako i na onoj u Poreču na kojoj smo bili malo prije toga. Očito je da kvalitetno maslinovo ulje turistima puno više znači od voća i povrća, pa im nije puno izdvojiti oko 100 kuna po litri ulja, koliko je otprilike cijena i rovinjskoj i na porečkoj tržnici.
Iako nije na glasu kao jedna od najskupljih tržnica poput one u Rovinju, cijene u Poreču ne zaostaju puno. Grožđe je oko 45 kuna, a marelice i breskve nešto iznad 30 kuna. Jedina razlika koju smo primijetili da je u Poreču puno raznovrsnija ponuda i da više OPG-ova nudi svoje povrće nego što je to u Rovinju.