SVETVINČENAT: FESTIVAL SIRA

ISTARSKIH OVACA IMA PRILIČAN BROJ: No istarska koza i dalje je na rubu izumiranja

| Autor: Patricija SOFTIĆ


U Istri je danas, doznajemo, oko osam tisuća grla istarskih ovaca, što znači da su njih entuzijasti ipak uspjeli spasiti od izumiranja, no ono što je zaista zabrinjavajuće u ovom trenutku jest izuzetno mali broj istarskih koza na našem poluotoku. Pedesetih godina prošlog stoljeća u Istri je bilo više od deset tisuća koza, a danas ih ima manje od dvije tisuće

Manifestacija koja je nastala prije 20 godina kao sarkastični i zabavni pandan tada nebrojenim izborima za raznorazne misice i mistere diljem svijeta, izbor najkoze u Svetvinčentu, s vremenom je prerasla u ozbiljan događaj - Festival sira. Proteklog vikenda doživio je svoje osmo izdanje, a osim što promiče i potiče male obiteljske sirane, kroz ovu se manifestaciju nastoji revitalizirati i očuvati tradicionalne istarske sorte koza i ovaca. Subotnji je dan Festivala bio je posvećen kozi, a jučer je u centru zbivanja bila istarska ovca.

Stada ovaca sve su veća i bolja

Nažalost, vrijeme jučer nije išlo na ruku organizatorima i stočarima koji su stigli u Svetvinčenat sa svojim blagom, pa je posjetitelja bilo daleko manje nego prethodnog dana. Pa ipak, 14 izlagača iz svih dijelova Hrvatske koji su ovaj vikend došli na festival sa svojim domaćim mliječnim proizvodima, zadovoljno su trljali ruke jer je prodaja bila izvrsna. Posjetitelji koji su jučer ipak došli na 3. Smotre ovce u Žlinji također su bili zadovoljni, usprkos prohladnom vremenu i kišici koja je povremeno rominjala, jer su ih domaćini počastili domaćim sirevima, pršutima, kolačima, ali i čobancem od ovčetine.

Neki su se i pod kabanicama ipak priključili radionici filcanja vune koju je vodila Vesna Jakić, dizajnerica tekstila i predsjednica udruge "Ruta sa Cresa", zorno nam pokazavši koliko truda i rada treba posvetiti sirovoj vuni da bi se od nje dobio filc kojim se potom mogu izrađivati raznorazni lijepi ukrasni i uporabni predmeti. A od nje smo također doznali da se vuna, primjerice, izvrsno i vrlo jednostavno može bojati običnim bojama za jaja.

Za to vrijeme stručni žiri u sastavu Nevija Mizdarić, veterinarka iz Pule, Katija Sandro, inženjerka stočarstva iz AZRRI-ja, te Neven Rimanić, predstojnik područnog ureda u Pazinu Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, razgledavao je ovce u njihovim privremenim torovima i tražio ovogodišnje najljepše i najreprezentativnije primjerke istarske ovce.

- Danas nam je u Žlinju stiglo devet kolekcija istarskih ovaca, s po jednim ovnom i četiri do pet ovaca, koliko su vlasnici mogli dovesti. Na ovoj manifestaciji ovce i ovnove ocjenjujemo samo po vanjskom izgledu i tipičnim karakteristikama, no inače se za pravo ocjenjivanje ovaca dobivaju i drugi podaci kao, na primjer, o broju janjenja, koliko janjadi su dobivale do sada, kolika im je proizvodnja mlijeka registrirana do sada i tako dalje. Sada smo gledali jesu li ove istarske ovce s tipičnim rogovima, tipične posture tijela i profila lica te tipičnom bojom runa, a vidi se i po vimenu da li pretendiraju biti veće ili manje proizvođačice mlijeka. Moram priznati da smo svi troje s velikim zadovoljstvom komentirali da nam je na ovoj trećoj smotri istarskih ovaca bilo teško odlučiti se koja je kolekcija i koja ovca bolja, jer su kolekcije uglavnom podjednake kvalitete. Imamo prilično dobrih ovnova, tako da smo od njih devet izdvojili pet najboljih primjeraka, i onda opet među njima birali najreprezentativnijeg ovna. Ono što je interesantno, ove godine smo dodijelili nagradu i za šampionku izložbe koja će se dodijeliti kolekciji ovaca u kojoj su sva grla podjednake kvalitete, rekao nam je Neven Rimanić.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU OD PONEDJELJKA

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter