Tito na Vangi vozi tada 37-godišnju dansku kraljicu
Tih dana koncem travnja 1977. godine danska kraljica Margareta II i njen suprug princ Henrik boravili su u svom prvom višednevnom službenom posjetu Jugoslaviji. Danski kraljevski par je, uz Beograd, Dubrovnik, Split, posjetio i Pulu odnosno Brijune, tada još Brione. Margareta II stupila je na prijestolje pet godina ranije, nakon smrti oca, a na danskom je tronu i danas. Prije devet dana proslavila je 81. rođendan.
Tito je po otoku Vangi provezao tada 37-godišnju kraljicu električnim automobilom.
"Na ulicama Pule velik broj građana izašao je da pozdravi danski kraljevski par koji se na putu za aerodrom kraće vrijeme zadržao u razgledavanju pulske Arene", zabilježio je Glas Istre na naslovnoj strani točno na današnji dan prije 44 godina.
Odgovarajući na pitanja danskih novinara o dojmovima što ih je stekla za prvog posjeta Jugoslaviji, kraljica Margareta izjavila je da je veoma impresionirana tim posjetom i veoma zahvalna predsjedniku Titu i njegovoj supruzi Jovanki na izvanredno srdačnom i prijateljskom prijemu.
- Veoma je jednostavna, neposredna i ugodna dama, mogu reći najnarodskija od sviju kraljica koje sam upoznala. A od 1971. do 2009, u tih 38 godina koliko sam vodila dubrovački protokol, bila sam domaćin predsjednicima i kraljevima svih zemalja, osim Francuske. Tako primjerice, za razliku od engleske kraljice čiji je protokol veoma strog, protokol danske kraljice nije tražio da se prilikom predstavljanja kraljici Margareti žene klanjaju laganim poklekom (engl. Curtsy), riječi su kojom je dansku kraljicu Margaretu II na portalu Dobar život 2014. godine (kada je kraljevski par ponovno posjetio Hrvatsku) opisala Zdenka Golušić, voditeljica dubrovačkog protokola, koja se s danskim kraljevskim parom upoznala upravo za njihove službene posjete Jugoslaviji 1977. godine.
Kraljica Margareta II je za tog posjeta '77. imala samo dvije posebne želje. Prvo je, još za vrijeme večere, predstavnik njenog protokola prišapnuo molbu gospođi Golušić bi li bilo moguće da joj te večeri organiziraju malu izložbu dubrovačke slikarice Romane Milutin. Usput, dodat ćemo, ona je bila i prva Miss Jugoslavije 1958. godine, a na počecima joj je slavni slikar Oskar Kokoschka rekao: "Dijete, idi u svoj Dubrovnik, radi neumorno i uskoro će biti dovoljno da ispod slike napišeš - Romana."
- Odmah sam nazvala Romanu i ona se brzo pojavila u hotelu s nekoliko svojih radova u rukama. U pokrajnjoj prostoriji složili smo slike, a nakon svečane večere kraljica je sa suprugom došla pogledati tu improviziranu izložbu. Romana je bila preslatka, ali bila je odjevena u jeans, što je doista neprikladno za takvu prigodu, dok je kraljica bila u svečanoj toaleti. No, kraljici je to bilo simpatično i šarmantno. Kad smo drugi dan šetali Stradunom, kraljica Margareta je poželjela ući u jednu malu zlatarnicu. Policajci u osiguranju prvo su se usprotivili da to nije predviđeno programom, no onda sam ih smirila: "Što skačete? To je normalna žena. Neće joj nitko ništa, pa pustite ju da pogleda što hoće", evocirala je posjet višedesetljetna voditeljica dubrovačkog protokola.
S kraljevskim parom istodobno je zadnjih dana travnja 1977. u Hrvatskoj boravila i danska gospodarska delegacija, a na sastanku su istaknuta zajednička ulaganja između Kemijskog kombinata Zagreb i danskih tvrtki Hempel i Emulsion, kao i između Podravke i Tuborga te Jugotankera i Scandinavien yacht charter. Uvoz iz Danske tada je iznosio 16,4 milijuna dolara.
Tik do ovih vijesti na naslovnoj stranici našeg lista prije točno 44 godine objavljena je zabrinjavajuća vijest s naslovom "Nafta ugrožava Dansku i Norvešku". Obalama Danske i Norveške prijetila je tih dana katastrofa, kako je izjavio tadašnji norveški premijer Odvar Nordli, a zbog toga što je na platformi "Bravo" u Sjevernom moru došlo do erupcije nafte nakon što tehničari nisu uspjeli ugraditi sigurnosni ventil na instalacijama. Nafta je tog ponedjeljka 25. travnja 1977. tekla u more već treći dan, i to u mlazu visokom 60 metara. Dnevno se u moru našlo više od 4.000 tona nafte. Potok nafte tada je dostigao dužinu od 15 i širinu od dva kilometra te se kretao u pravcu poluotoka Jylland.
Tih dana završena je akcija "Ništa nas ne smije iznenaditi", a na području Općine Pula u akciji NNNI sudjelovalo je, bar je tako napisano, čak 80 posto stanovništva pulske općine. Kao pokazna vježba spremnosti civilne zaštite za brzo i efikasno sprječavanje i otklanjanje svih posljedica nepogoda, nesreća ili eventualnog rata (do krvavih 90-ih od akcije nije ostalo ni "a", kamoli "n"), održano je i tradicionalno općinsko natjecanje ekipa prve pomoći uz sudjelovanje 86 ekipa i 600 natjecatelja, a prva mjesta na razini firmi, srednjih i osnovnih škola osvojile su ekipe pulskog Industrochema, pulske gimnazije "Branko Semelić" i osnovne škole "Ivo Lola Ribar", danas OŠ Kaštanjer.