Svjetski dan zdravlja

Istarska županija ove je godine ponosni nositelj prestižne titule Europske regije sporta

| Autor: Zoran Oljača
(Snimio Milivoj Mijošek)

(Snimio Milivoj Mijošek)


"Sportska prehrana","Mentalno zdravlje kroz hijerarhiju potreba", "Suplementi u sportu" i "Utjecaj tjelesne aktivnosti na zdravlje mladih" teme su o kojima su u ponedjeljak, na Svjetski dan zdravlja, govorili eminentni stručnjaci, a koji su u poduzetničkom centru Coworking u Puli slušali učenici 2. i 3. razreda Gimnazije Pula te učenici svih razreda pulske Strukovne škole.

Riječ je o radionici o zdravoj prehrani i tjelesnoj aktivnosti za mlade koju je organizirala Sportska zajednica Istarske županije. Inače, Istarska županija ove je godine ponosni nositelj prestižne titule Europske regije sporta 2025., koju dodjeljuje neprofitna udruga ACES, sa sjedištem u Bruxellesu. Upravo iz tog razloga, namjera je čim više promovirati vrijednosti sporta i zdravog načina života, posebno kod djece i mladih.

(Snimio Milivoj Mijošek)Ivan Glušac (Snimio Milivoj Mijošek)

Strategija o sportu

- Lijepo je vidjeti ovoliki broj mladih jer nama je, otkako je ova županijska administracija startala, intencija bila značajno povećati novčana sredstva namijenjena sportu. U odnosu na proračun kojeg smo zatekli ta su sredstva za 300 posto veća. Za bavljenje sportom bitne su dvije stvari. To su infrastruktura i stručno osoblje odnosno treneri. U Istri je infrastruktura na zadovoljavajućoj razini. Međutim, vidjeli smo da u sportskim klubovima postoji problem, a to je financiranje trenera odnosno njihovo stručno osposobljavanje i to od razine licenci do razine kinezioloških fakulteta. Zbog toga smo 2022. godine osnovali Fond za sport. Treba reći da to nije bila prenamjena već postojećih sredstava, nego radi se o potpuno novoj stavci u proračunu Županije. Krenuli smo s izdvojenih 70.000 eura, a danas smo na 150.000 eura.

Do sada smo financirali stručno usavršavanje za 265 trenera, s tim da u to financiranje udjela nemaju klubovi niti sportski savezi. Ono što mogu najaviti jest da ćemo u sljedećem razdoblju krenuti s izradom strategije istarskog sporta te da ćemo u sport još više ulagati. Ne želimo izgubiti djecu koja, kada krenu u srednju školu, prestanu organizirano trenirati. Bitno nam je mlade zadržati u klubovima jer na taj način promoviramo i zdrav način života. Tu je, naravno, i promocija rekreativnog bavljenja sportom, neovisno o dobi. Prehrana je, u svemu tome, sigurno bitna. Inače, Istra je prepoznata kao regija najboljeg ekstradjevičanskog maslinovog ulja na svijetu. Tu su jako kvalitetni proizvodi kao što su pršut, vino, kobasice i sir. Uravnotežena prehrana je, zapravo, ključ i prevencija za mnoge bolesti. Cijela se Hrvatska suočava sa sve većim brojem pretilih osoba kako u starijoj tako i mlađoj populaciji. Svima nama zajedno osnovni je zadatak animirati ljude kako bi bili što aktivniji i kako bi pazili na prehranu, rekao je pročelnik Upravnog odjela župana Ivan Glušac.

(Snimio Milivoj Mijošek)Patricia Percan (Snimio Milivoj Mijošek)

- Sport se, iz Upravnog odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu Istarske županije, financira na dva načina. Jedna je putem Sportske zajednice Istarske županije, koja je ujedno i organizator današnjeg skupa, a drugi dio je školski sport. Moja poruka ovom skupu je jasna. Bavite se sportom, hranite se zdravo i uživajte u životu, rekla je pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, sport, i tehničku kulturu Istarske Županije Patricia Percan.

- Uvijek mi je bilo bitno da se mladi aktivno bave sportom do 18. godine jer sport je »zaraza«, kada jednom krenete uvijek ćete se njime baviti, kroz njega ćete upoznati druge vršnjake i sve će vam to koristiti u daljnjem radu i u budućnosti, rekao je predsjednik Sportske zajednice Istarske županije Mladen Pavićević.

- Današnja aktivnost, koja se održava u sklopu Europske regije sporta u skladu je sa svim aktivnostima koje provodi Nastavni zavod za javno zdravstvo Istarske županije i izuzetno nam je bitna. Naime, poznato je da na promociji zdravih stilova života radimo više od desetljeća. U tom pravcu zapravo radimo na prevenciji kroničnih nezaraznih bolesti s kojima se, nažalost već srećemo. Sve što sada radite dobro i dok ste spremni mijenjati svoje životne stilove, imat će odjek u vašem kasnijem životu, rekao je ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije Aleksandar Stojanović.

(Snimio Milivoj Mijošek)Dr. Aleksandar Stojanović (Snimio Milivoj Mijošek)

Genetika i prehrana

- Genetika igra ključnu ulogu u oblikovanju morfoloških karakteristika i konačnoj sportskoj izvedbi. Također utječe na kvalitetu treninga, odmora, pravilnu prehranu, te na motivaciju i želju za uspjehom. Iako na genetiku ne možemo utjecati, na ostale čimbenike koji doprinose sportskom uspjehu možemo, što ih čini našom odgovornošću.? Važno je naglasiti da dobre prehrambene navike neće nužno pretvoriti prosječnog sportaša u pobjednika, ali loše prehrambene navike mogu objasniti neuspjeh sportaša s velikim potencijalom.

Neodgovarajuća prehrana može uzrokovati manjak energije, umor, smanjenu izdržljivost, snagu, brzinu i preciznost, što negativno utječe na sportsku izvedbu. Loša prehrana također može oslabiti mišiće i zdravlje kostiju, povećavajući rizik od ozljeda.? Nedovoljan unos vitamina i minerala može oslabiti imunološki sustav, čineći tijelo podložnijim infekcijama i usporavajući oporavak. Kod sportašica može doći do poremećaja menstrualnog ciklusa ili njegovog izostanka, dok kod oba spola može doći do hormonalnih poremećaja, uključujući razine kortizola i testosterona, što negativno utječe na mišićnu masu.

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

Ako unos energije i proteina nije adekvatan, može doći do gubitka mišićne mase, jer tijelo koristi mišićno tkivo kao izvor energije u slučaju nedostatka.? Kada smo gladni, nismo svoji; nedovoljan unos energije može dovesti do pada koncentracije, što na natjecanjima rezultira lošim odlukama. Temelj sportske prehrane je pravilna i uravnotežena prehrana, na koju se nadovezuju pravovremeni obroci i, po potrebi, suplementacija.

Prehrana treba biti raznolika, uključujući namirnice iz različitih skupina, poput povrća, voća, bjelančevina i ugljikohidrata. Nema zabranjene hrane; čak se i manje zdrave namirnice mogu konzumirati u umjerenim količinama.? Idealni obrok prije treninga ovisi o vremenu do početka aktivnosti. Ako je trening za 2-3 sata, preporučuje se konkretan obrok koji sadrži ugljikohidrate, proteine i umjerene količine masti, poput sendviča s purećim prsima i avokadom, piletine s kvinojom i povrćem ili omleta sa špinatom i integralnim tostom. Ako je trening za manje od 2 sata, treba se fokusirati na lako probavljive ugljikohidrate i proteine, poput smoothieja s mlijekom i voćem, tosta s maslacem od kikirikija i bananom ili salate od tune s integralnim krekerima. Ako je obrok manje od sat vremena prije treninga, preporučuje se lagani zalogaj poput voća, energetskih pločica ili male porcije suhog voća.? Nakon treninga, obrok ima važnu ulogu u oporavku i pripremi za sljedeće aktivnosti. Preporučuje se konzumacija lako probavljivih ugljikohidrata i namirnica bogatih bjelančevinama koje sadrže esencijalne aminokiseline za obnovu mišića.

Primjeri takvih obroka uključuju jogurt s voćem, nemasni keks s čašom mlijeka ili smoothie s voćem i proteinima. Večera nakon treninga trebala bi sadržavati bjelančevine, ugljikohidrate i povrće bogato vitaminima i mineralima, poput piletine s povrćem u woku, tortilje s piletinom i povrćem ili ribe s kuhanim krumpirom i povrćem.? Ne smijemo zaboraviti na važnost hidratacije. Voda je ključna za otapanje i prijenos hranjivih tvari, održavanje tjelesne temperature i izlučivanje otpadnih produkata metabolizma.

Preporučuje se piti vodu odmah nakon ustajanja, redovito tijekom dana i prije spavanja. Praćenje boje urina može pomoći u procjeni hidratacije; svijetložuta boja ukazuje na adekvatnu hidrataciju, dok tamnija boja sugerira dehidraciju. Prije tjelesne aktivnosti, preporučuje se unos 5 ml vode po kilogramu tjelesne mase četiri sata prije treninga. Tijekom aktivnosti, unos tekućine ovisi o trajanju i intenzitetu vježbanja te uvjetima okoline. U slučaju dugotrajne aktivnosti ili pojačanog znojenja, rekla je mag. nutr. Katja Pilar u svom predavanju na temu »Sportska prehrana«

(Snimio Milivoj Mijošek) Mladen Pavičević (Snimio Milivoj Mijošek)

Mentalno zdravlje

- Volim reći da sam mentalna trenerica jer mi to najbolje opisuje ono što radim – pomažem ljudima da pronađu vlastitu snagu i energiju. Zašto baš mentalna trenerica? Kad kažem da sam psihoterapeutkinja, mnogi očekuju da ću ja »popraviti« stvari. No, kao mentalna trenerica, pristupamo zajednički – vi radite jedan dio posla, ja drugi. Kad odete od mene, najvažnije je ono što sami učinite – to donosi pravu promjenu. Danas sam vam pripremila kratku prezentaciju i počet ćemo s jednim praktičnim primjerom.

Kada sam bila vaših godina, nije bilo TikToka, Instagrama... koristili smo e-mail. Danas to koristim kao alat u radu s mladima. Zamislimo posudu kao našu životnu energiju. Kad je počnemo puniti raznim sadržajem – kamenčićima, lopticama, pijeskom – postavlja se pitanje: je li posuda puna? Može li još stati? Što se događa ako ubacimo previše sitnica poput pijeska? Velike loptice predstavljaju najvažnije stvari – obitelj, prijatelje, strasti. Manji kamenčići simboliziraju kuću, posao, auto – važno, ali manje presudno. A pijesak – to su stvari koje nam kradu vrijeme i energiju: previše mobitela, društvene mreže, besciljno skrolanje.

Ako prvo stavimo pijesak, nema mjesta za ono važno. No, ako prvo stavimo ono najvažnije – za ostalo će se već naći mjesta. Zato, pogledajte unutar sebe – postoji li dio piramide koji je »prazan«? Možda možete nešto promijeniti u svakodnevici. I ne zaboravite: nitko nije sam. Ako vidite da se netko iz vašeg razreda ili društva bori, pružite mu podršku. Jer da bismo kao društvo napredovali, pojedinci moraju biti dobro, rekla je psihoterapeutica i mentalna trenerica Nina Anđelković.

(Snimio Milivoj Mijošek)Ana Grbac i Nina Anđelković (Snimio Milivoj Mijošek)

Suplementi u sportu

- Kad pričamo o nekim dodacima u prehrani, najviše što poznam je način djelovanja suplementa, način na koji oni utječu na metabolizam i na hormone u vašem organizmu, koje imaju spojeve, koje doze se mogu koristiti. Dakle, svi vam nude neke čarobna rješenja, čarobne praškiće za uspjeh. Međutim, ja nisam ovdje da vam kažem da vam ništa od toga ne treba i da ništa ne koristite, dapače. Znanje je najjači suplement koji možete uzimati.

Što se više budete interesirali u tom području, to ćete imati više znanja i moći ćete onda to primijeniti. Što su uopće suplementi, odnosno dodaci prekrani? Dakle, nikad jedan suplement neće zamijeniti hranu, san, odmor i tako dalje. Dakle, definitivno suplementi imaju svoje mjesto kod profesionalnih sportaša, ali i kod rekreativaca. Po sastavu, oni mogu biti razni vitamini, minerali, mineralne kiseline ili biljni ekstrakti. Zašto ste vi kao mladi sportaši najosjetljivija skupina kada je u pitanju uzimanje bilo kakvih dodataka prehrani? Prvo, zato što vam je tijelo još u razvoju. Osim što još i dalje rastete, što se tiče visine, dakle kosti dalje rastu, mišićna masa se razvija i dalje, a razvija se mozak. Nemojte kupovati nikakve steroide na crnom tržištu, šoto banko bismo rekli, ili ponudio mi prijatelj, trener od trenera, na netu sam kupio, online naručio. Nemojte to raditi. Steroidi su apsolutno nepotrebni, rekla je zaključno prisutnima mr. farmacije i nutricionistica Ana Grbac.

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

Župan Boris Miletić potpisao ugovore vrijedne 400 tisuća eura za daljnji razvoj sporta u Istri

U godini kada nosi prestižnu titulu Europske regije sporta, Istarska županija nastavlja snažno poticati daljnji razvoj sporta, a s tim su ciljem su u srijedu, u sjedištu Istarske županije u Puli, istarski župan Boris Miletić i predsjednik Sportske zajednice Istarske županije Mladen Pavićević potpisali dva ugovora, svaki u vrijednosti od 200 tisuća eura. Navedena sredstva iz proračuna Istarske županije, Sportska zajednica će utrošiti za dva javna poziva koja će biti raspisana, a odnose se na sufinanciranje nabave sportske opreme za strukovne saveze i sufinanciranje organizacije sportskih manifestacija i panela.

Župan Boris Miletić tom je prilikom istaknuo kako je Istarska županija u ovome mandatu odredila sport kao jedan od svojih prioriteta.

- Istra ima bogatu sportsku tradiciju, među ostalim i dva olimpijca, i ponosni smo što smo upravo za ovu godinu proglašeni Europskom regijom sporta. Sport je sastavni dio našeg identiteta i snažan alat za povezivanje zajednice, poticanje zdravog načina života te promicanje timskog duha i ustrajnosti. Zato u sport ulažemo više nego ikad prije - u posljednje tri godine izdvajanja za sport povećali smo za čak 300 posto, poručio je župan.

(Snimio Milivoj Mijošek)Katja Pilar (Snimio Milivoj Mijošek)

Predsjednik Sportske zajednice Istarske županije Mladen Pavićević zahvalio je županu Miletiću i Istarskoj županiji na podršci:

- Ova sredstva dolaze u pravom trenutku i omogućit će nam daljnji razvoj sportskih aktivnosti na području cijele županije. Zahvaljujemo Istarskoj županiji na kontinuiranoj podršci i razumijevanju važnosti sporta kao temelja zdravog i povezanog društva, rekao je Pavićević.

Događaju je prisustvovala i pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu Istarske županije Patricia Percan.

Istarska županija je ukupno za Sportsku zajednicu Istarske županije u 2025. godini osigurala više od 1,2 milijuna eura, što predstavlja povećanje od 90 % u odnosu na prošlu godinu. Uz to, osigurano je 295 tisuća eura za Školski sportski savez, odnosno povećanje od preko 80 posto u odnosu na 2024. godinu, a čak 251 % više u odnosu na 2019. godinu, koja predstavlja referentnu godinu prije pandemije COVID-19.

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

*Sadržaj realiziran u suradnji s Istarskom županijom

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter