Vladimir Torbica (Snimio Milivoj Mijošek)
U Istri se uvelike vodi računa o kulturi, a da to nisu tek puste riječi i dobre misli, pokazuju i podatci koje su nedavno istarski župan Boris Miletić i županijski pročelnik za kulturu i zavičajnost Vladimir Torbica predstavili novinarima, a odnose se na konkretne brojke financiranja iz čega je itekako vidljivo da se iz godine u godinu sve više sredstava izdvaja za kulturu - kako za manifestacije, ustanove, očuvanje baštine i drugo.
- Od početka moga mandata kontinuirano povećavamo mnoge stavke u županijskom proračunu, a nismo zanemarili niti sektor kulture, budući da su kultura i umjetnost zaštitni znak određenog kraja, bilo da govorimo o zaštiti materijalne i nematerijalne baštine, organiziranosti institucija, radu udruga, suvremenoj umjetnosti, izdavaštvu, podršci brojnim manifestacijama i drugome. Jer držimo da nas kultura obogaćuje i oplemenjuje, a u kontekstu vremena u kojima živimo, kultura nam pruža priliku da pobjegnemo od užurbanog ritma života i prepustimo se kreativnom svijetu mašte, glazbe i plesa, a konkretne brojke iz proračuna najbolja su potvrda koliko nešto vrednujemo ili smo nečemu posvećeni.
Proračun Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost u 2024. godini iznosio je 4.249.396,87 eura, a za ovu, 2025. godinu taj smo proračun povećali za 1.526.636,87 eura, odnosno za 36 posto i sada on iznosi 5.775,033,74 eura. Primjerice, pretvoreno u eure, proračun Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost u 2021. godini iznosio je 2.851.351,18 eura, za 2022. izdvojeno je 3.705.232,02 eura, a za 2023. iznos od 3.248.191,00 eura. U četverogodišnjem razdoblju, od 2021. do 2025. povećanje iznosi 102 posto, kazao je župan Boris Miletić koji se potom osvrnuo na najznačajnije projekte i programe koji su obilježili godinu na izmaku.
Prošle je godine obilježena 30. godišnjica od donošenja regionalnog Zakona br.15/1994. Regije Veneto o zaštiti kulturnog nasljeđa Republike Venecije u Istri i Dalmaciji, poznatog kao "Zakon Beggiato", zahvaljujući kojem je, na području Istre, prvenstveno u spomenike uloženo više od 12 milijuna eura, a po drugi je put dodijeljena Nagrada "Krasna zemljo - Meraviglioso paese", koja je ove godine pripala uvaženom znanstveniku, povjesničaru umjetnosti Ivanu Matejčiću, a prošle godine glazbenici Lidiji Percan.
Nagrada je to za životno djelo koja se dodjeljuje pojedincima, istaknutim umjetnicima ili drugim kulturnim djelatnicima koji su svojim stvaralaštvom obilježili vrijeme u kojem su djelovali, a njihova djela i ostvarenja ostaju trajno dobro Istarske županije.
Što se tiče konkretnih primjera povećanja, recimo da su kulturne institucije iz proračuna za 2024. godinu dobile 86.698 eura, a za 2025. iznos od 248.426,35 eura, dok je program javnih potreba iznosio 743.000 eura za 2024., a za 2025. - 795 tisuća eura. Dodatne financijske potpore iz područja kulture iznosile su 64.611 eura u protekloj, a u predstojećoj 81.700 eura.
I mladi dobivaju više sredstava po javnom pozivu, i to 70 tisuća umjesto 50 tisuća.
Istarski filmski fond - potpora audiovizualnoj industriji dobit će dvostruko više nego lani, odnosno 50 umjesto 25 tisuća eura, a još isto toliko očekuje se od HAVC-a.
Festival Melodije Istre i Kvarnera, popularni MIK lani je dobio 13.277 eura, a ove godine 14.913, dok je više sredstava dodijeljeno i Zavičajnoj nastavi, 110 tisuća eura umjesto lanjske 104 tisuće.
Za rekonstrukciju Kuće orgulja u Svetom Lovreču ići će 180 tisuća eura, što je uvelike više od prošlogodišnjih 80 tisuća eura.
Što se tiče nagrade Istriana na području kulture, ona je ove godine dodijeljena pulskoj glumici s osječkom adresom Petri Bernardi Blašković, a posebna Istriana za životno djelo Milanu Rakovcu, koju mu je na svečanoj dodjeli uručio župan Miletić. Blašković je glumica Hrvatskog narodnog kazališta Osijek, ali je stalno na relaciji Osijek-Pula gdje radi i na promidžbi istrovenetskog jezika, istriotskog, očuvanju jezično-dijalektalnog bogatstva kako kroz predstave - primjerice predstava "Francamente" je i na istrovenetskom i na istriotskom dijalektu, a radi i s najmlađima putem niza radionica na promidžbi istrovenetskog te učeći ih osnovama glume.
Također surađuje s nizom zajednica Talijana na raznim programima promidžbe ove dijalektalne komponente. Milan Rakovac svojim cjeloživotnim radom zadužio je ne samo istarsku kulturu, a svoj nemjerljiv doprinos dao je brojnim knjigama, tekstovima, natpisima, kao i aktivnim sudjelovanjem u javnom te kulturno-umjetničkom prostoru i životu.
- I u sferi izdavaštva objavljena su kapitalna djela. Tu su, prije svega vrijedna djela iz serije "Umjetnička baština Istarske crkve", koja je došla do svog trećeg izdanja s podnaslovom "Slikarstvo od 4. do 15. stoljeća", knjiga prošle godine preminulog poznatog pulskog arhitekta Attilija Krizmanića "Prostorni razvitak Pule 1813.-1918. i Građevine komunalnog sustava 1813.-1918.", kao i ona vrsnog znalca gastronomije, također nažalost pokojnog Franka Lukeža "Poslovice o iću i piću", naveo je Miletić ističući da je ove godine obilježena i 30. godišnjica poznate manifestacije Sa(n)jam knjige u Istri te potpisan trogodišnji ugovor o njegovom financiranju između Istarske županije, Grada Pule i Zagrebačke banke, a obnovljeni su i razni kašteli. Među njima su Kaštel Rota, kaštel Paz, kaštel Kožljak, kaštel Dvigrad, odrađena je i obnova fresaka u Vižinadi, Grožnjanu i Svetom Lovreču.
Među stotinjak manifestacija koje je Istarska županija u potpunosti financirala ili sufinancirala su dokumentarni film "Filice", tradicionalna manifestacija "Naš kanat je lip" u Poreču, sinonim za nastupe zborova, popularni PUF, odnosno, punim imenom Međunarodni festival alternativnih kazališta, dakako uz velike manifestacije kao što su Pulski filmski festival, Sa(n)jam knjige u Istri, Organum Histriae, kao i aktivnosti Kazališta Ulysses, ali i sudjelovanje talentirane 13-godišnje pulske pjevačice Zoe Šestan na festivalu Sanremo junior. Šestan je, podsjetimo, pobijedila na ovome natjecanju u velikoj konkurenciji, a uslijedio je niz njezinih uspješnih koncerata.
Dakako, valja istaknuti da je 14. ožujka 2024. županijska Skupština jednoglasno usvojila ključni dokument za kulturu, odnosno Plan razvoja kulture Istarske županije za razdoblje od 2024. do 2029. godine.
- Tijekom siječnja ili veljače očekuje nas raspisivanje dva javna poziva. Jedan se odnosi na Istarski filmski fond, a podsjetit ću da se radi o novini koju smo uveli 2023. godine. Tu smo predvidjeli značajno povećanje, odnosno s 25.000,00 eura na 50.000,00a eura, Drugi javni poziv se odnosi na dodjelu jednokratne pomoći mladom umjetniku ili umjetnici za produkciju u iznosu od 15 tisuća eura, što je također novina.
Također, očekuje nas objava javnog poziva za dodjelu nagrade Krasna zemljo - Meraviglioso paese, a veseli nas postavljanje i otkrivanje spomenika - kipa Miji Mirkoviću - Mati Baloti, u Puli, a u planu su predstavljanja vrijednih knjiga kao što su "Istarski bibliografski leksikon" i "Nova knjiga o Istri", naveo je župan Miletić.
Istarska županija surađuje s jedinicama lokalne samouprave i kad govorimo i kulturi, koja će u 2025. godini biti u znaku brojnih projekata pa će se, primjerice, potpisati ugovor s Općinom Sveti Lovreč Pazenatički za Kuću orgulja; s Općinom Oprtalj za MUSEOS - Muzej seoba i stradanja; s Općinom Cerovlje za opremanje Centra izvrsnosti u Grimaldi, a ugovor će biti potpisan i s Općinom Grožnjan o daljnjoj revitalizaciji Završja - Piemonte dell’Istria.
Upriličit će se i potpisivanje ugovora sa Znanstveno-edukacijskim centrom i Zvjezdarnicom Višnjan za obnovu stare zgrade zvjezdarnice i pripremu dokumentacije za stanciju Tičan za kandidiranje na natječaje u sklopu EU fondova.
Kao što je vidljivo, kulturni se život, na razne načine, bilo kroz manifestacije ili kroz očuvanje vrijedne materijalne ili nematerijalne baštine, održava u cijeloj Istri, pa i u manjim sredinama gdje se također vrlo vrijedno radi.
Među ostalim projektima, tu je i potpisivanje ugovora s Mediteranskim kiparskim simpozijem za trogodišnje financiranje Parka skulptura Dubrova, kao i nastavak projekta Institucionalizacije zavičajne nastave koji je ove godine proslavio prvo desetljeće djelovanja.
Pročelnik Torbica govorio je o tome kako je dovršen i značajan, višegodišnji EU projekt "Take it slow", a zahvaljujući kojem je prije dvije godine uređena i otvorena Kuća kaštela u Momjanu koja je cijelo vrijeme vrlo aktivna uz brojne programe, a lani je predstavljena i vrlo vrijedna te estetski iznimno reprezentativna knjiga "Čarobna Istra".
Osvrnuo se potom i na kvalitetne te nagrađene izložbe u Muzeju suvremene umjetnosti Istre, Povijesnom i pomorskom muzeju Istre, Etnografskom muzeju Istre te na projekte Istarske kulturne agencije (IKA). Sve ove ustanove imale su u svome programu brojne izložbe, predstavljanja, vrijedne i važne izložbe, predstavljanja svojih postava i vrijednih kataloga izložbi i svojih postava, ali i brojne programe za predstavljanje svojih zbirki i građe kod šire publike, te neizostavne manifestacije za najmlađe s didaktičkim sadržajima.
Nadalje, pročelnik Vladimir Torbica je spomenuo da je u 2024. godini, nakon 18 izdanja, zaključen projekt XII×II (kalendar i CD), kojim je Županija promovirala mlade istarske glazbenike i likovne umjetnike.
- Pronaći ćemo druge načine da pomognemo mlade umjetnike i kulturnjake. U tom smislu želim istaknuti da su ove godine sredstva za mlade umjetnike ponovno povećana i to s 50 na 70 tisuća eura te su dodijeljena po objavljenom javnom pozivu. Posebnu pažnju pridajemo i međunarodnim projektima, a u 2025. nas očekuju dva posebno važna: Istria terra gotica incognita (Povijesni i pomorski muzej Istre) i REEL (Istarska kulturna agencija - IKA), kao i projekt Socrates. Njima ćemo dobiti značajna bespovratna sredstva te ćemo obogatiti kulturnu ponudu Istre, rekao je pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Vladimir Torbica, zaključivši pri tome da je Istarska županija posebno usmjerena na očuvanje zavičajnosti i regionalnog identiteta.
*Sadržaj realiziran u suradnji s Istarskom županijom