lajtmotiv aktualaca

Rovinjsko Gradsko vijeće može se svesti na dvije riječi - "dajte/nedamo!"

| Autor: Nina Orlović Radić
(Foto Grad Rovinj)

(Foto Grad Rovinj)


Kao što je sigurno da nakon petka dolazi subota, sigurno je i da će oporbeni vijećnici na, ako ne svakoj, onda barem svakoj drugoj ili trećoj sjednici Gradskog vijeća, tražiti osnivanje mjesnih odbora. Sigurno je, a tako je više od dva desetljeća, da će ih politika na vlasti ignorirati.

Dajte/nedamo

Ovo, ružno je napisati prepucavanje, koje se dade svesti na dvije riječi "dajte/nedamo" postalo je i svojevrsni lajtmotiv velikog broja tzv. aktualnih sati/pitanja s rovinjskog Vijeća. Jedni su uporni, drugi tvrdoglavi. U međuvremenu, i sam naziv mjesni odbor, postao je arhaičan.

Međutim, nema posustajanja. Oporba je uvjerena da bi se kroz mjesne odbore građani određenog područja lakše, brže i efikasnije organizirali u svojim zahtjevima i traženjima naspram gradske vlasti (onaj tko živi u određenom naselju valjda bolje zna što mu nedostaje, što treba popraviti ili zamijeniti da bi kvaliteta i standard života u istima bili bolji).

I da, gledajući procvat Rovinjskog Sela, koje, uzgred rečeno, jedino ima svoj mjesni odbor, kao i način na koje ono prosperira i funkcionira - što su sve izgradili i uredili, može se s lakoćom reći da je rovinjska oporba u pravu. Ipak, ne smije se smetnuti s uma to da je predsjednik tog istog i jednog mjesnog odbora na području Rovinja, ujedno i gradski vijećnik stranke na vlasti, ali i, pošteno je dodati, Seljanin koji angažirano i aktivno sudjeluje u životu Rovinjskog Sela.

Opet, s druge strane, oni drugi koji raspolažu i raspoređuju novac (a izabrani su na izborima da ga raspoređuju i za isti odgovaraju) smatraju da bi osnivanje mjesnih odbora bilo nepotrebno rasipanje vremena, resursa, energije i isto tog novca. U prilog tom razmišljanju, konstantno navode i nedostatak ljudi, kojih je, istina bog, sve manji broj angažiran oko društvenih u odnosu na privatne probleme i osobne bitke.

Uz to, valja razmišljati i o rashodima - o prostoru za sastanke, cijeni struje, papira, mobitela.., A, ono opet, smatraju i vele oni na vlasti, sve se to može riješiti jednostavnije.

Digitalna platforma

Tako je u prilog slušanja, odnosno osluškivanja pulsa građana, Grad pod jedan uveo aplikaciju Smart-Rovinj, koja omogućava građanima "slanje sugestija i prijava s ciljem rješavanja specifičnih problema građana". Smart- Rovinj je, u prvim godinama odlično funkcionirao (projekt je osnovan 2015. godine i "vlasnik" je priznanja Udruge građana), da bi posljednjih godina pao u drugi plan.

Za to stanje podjednako su krivi i oni koji se žale i oni koji na žalbe odgovaraju. Govorim, naime, o slučajevima kada se problemi rade oko psećeg govanca ispred privatne kuće i zahtjeva da se ono hitno pokupi, odnosno odgovora službi tipa "provjerimo/ rješavamo" ili ono ignorantsko "trenutno nema komentara za ovu prijavu"!

E' sada smo, 2024. došli i do e-mjesnih odbora, nove digitalne platforme Grada Rovinja nastalu s "ciljem povećanja participacije građana kod donošenja odluka koje se tiču razvoja grada".

S ovom aplikacijom, koja podrazumijeva da su redom i svi građani Rovinja kompjuterski potkovani, a koju od samog uvođenja u život odbacuju oporbenjaci, opet smo došli do samih početaka i pitanja je li uopće potrebno spomenuti kako je vijećnicima oporbe, i ovog puta, odbijen amandman vezan za osnivanje mjesnih odbora i dano im političko obećanje iz 2019. godine da će im želja ostvariti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter