HEP I ZAŠTITA BIORAZNOLIKOSTI

Dva desetljeća sustavne zaštite bijele rode

| Autor: Native tim Glasa Istre
Mama opet izlijeće (Foto: Marta Malenica / HEP ODS)

Mama opet izlijeće (Foto: Marta Malenica / HEP ODS)


Kao jedna od najvećih infrastrukturnih tvrtki u Hrvatskoj, HEP je svjestan svojih utjecaja na okoliš. Zbog toga već godinama poduzima niz aktivnosti u zaštiti biosfere, s posebnim naglaskom na zaštitu populacije bijele rode.

Suživot roda i HEP-a

Bijele rode poznate su i rado viđene ptice, o čemu najbolje govori i činjenica da imaju svoj dan, koji se na svjetskoj razini obilježava 24. kolovoza. Međutim, malo tko zna da je za sigurno gniježđenje bijelih roda u Hrvatskoj uvelike zaslužan i HEP-Operator distribucijskog sustava, koji već dugi niz godina brine za više od 1.000 rodinih gnijezda na stupovima distribucijske mreže. U svibnju ove godine tako se navršilo 20 godina od potpisivanja Sporazuma o suradnji pri provođenju mjera zaštite zaštićene vrste bijele rode (Ciconia ciconia L.) između Hrvatske elektroprivrede i tadašnjeg Ministarstva kulture Republike Hrvatske, što se smatra početkom provedbe sustavne zaštite bijele rode u Hrvatskoj. Sporazum je obnovljen 2016. godine.

(Foto: Marta Malenica / HEP ODS)(Foto: Marta Malenica / HEP ODS)

Aktivnosti prebacivanja rodinog gnijezda na novu lokaciju s nosačem

HEP ODS kontinuirano provodi propisane mjere zaštite bijele rode, odnosno mjere za sigurno gniježđenje, što je započelo još 1995. godine prvim organiziranim postavljanjem umjetnih postolja na stupove dalekovoda u selima Varaždinske županije. Radnici HEP ODS-a ugrađuju i održavaju ili zamjenjuju nosače za rodina gnijezda, a prema potrebi uz pomoć mehanizacije vrše i premještanja u blizinu njihova prvobitnog položaja, ako se prosudi da nisu sigurna za rode ili električnu mrežu. To nije nimalo lagan posao, jer kako rode gnijezda dograđuju svake godine, pojedina starija gnijezda mogu težiti i više od jedne tone. Svi navedeni radovi mogu se provoditi tek odlaskom roda na jug i moraju se završiti prije njihova povratka.

Radnici HEP ODS-a tako se brinu za, prema nekim procjenama, čak tri četvrtine svih gnijezda bijele rode u Hrvatskoj, pri čemu surađuju sa stručnjacima Državnog zavoda za zaštitu prirode, Zavoda za ornitologiju HAZU, županijskih javnih ustanova za upravljanje zaštićenim područjima te udruge BIOM.

Mjere zaštite ugroženih vrsta ptica

Elektroenergetska mreža, ovisno o svojim tehničkim karakteristikama, može predstavljati ugrozu za strogo zaštićene vrste ptica zbog elektrokucije na opasnim elementima (stradavanje od strujnog udara). Zakonske obveze provedbe zaštitnih mjera za smanjenje ove ugroze prepoznate su unutar područja Natura 2000 očuvanja značajnih za ptice te je HEP ODS uspostavio suradnju s nadležnim javnim ustanovama za upravljanje zaštićenim područjima te zainteresiranim udrugama za zaštitu ptica.

?Kao prioritetno područje za provedbu mjera zaštite ptica od elektrokucije prepoznat je otok Cres koji je glavno stanište vrlo ugrožene i zakonom zaštićene vrste bjeloglavi sup, gdje HEP ODS provodi mjere za smanjenje ugroze ugrađivanjem zaštitne opreme na ključnim točkama električne mreže. Intenzivne aktivnosti provode se i na području Parka prirode Lonjsko polje, u kojem se već tradicionalno gnijezdi izuzetno velik broj bijelih roda.

Na području Baranje u tijeku provedba projekta LIFE Danube Free Sky

Na području Parka prirode Kopački rit u tijeku je provedba projekta LIFE Danube Free Sky, koji je posvećen sprječavanju stradavanja ugroženih vrsta ptica od negativnih utjecaja elektroenergetske infrastrukture. Upravo su u sklopu tog projekta po prvi puta na srednjenaponsku mrežu HEP ODS-a ugrađeni ˝diverteri˝ - naprave za sprječavanje kolizije ptica sa žicama nadzemnih vodova. Radi se o maloj plastičnoj spravi napravljenoj od izdržljivog materijala (najčešće u živopisnim bojama), koja se ugrađuje na sigurnosno uže na 35 kilovoltnim vodovima, u pravilnim razmacima, što pticama pomažu da na vrijeme uoče žice i preusmjere svoj let iznad ili ispod njihovog pružanja. LIFE Danube Free Sky veliki je međunarodni projekt sufinanciran sredstvima Europske unije, koji je započeo 2020. godine i trajat će šest godina.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter