simbol istre

Iz tunela Učka ispratit će vas - boškarin od 7 tona. Razgovarali smo s njegovim autorom

| Autor: Ian Tataj
(Snimio Vedran Karuza)

(Snimio Vedran Karuza)


Na vratima Kvarnera, na samom ulazu u novu cijev tunela Učka koja nudi pogled na kvarnerske otoke, Rijeku i Opatiju, postavljena je nedavno skulptura istarskog goveda – boškarina. Autor skulpture je cijenjeni hrvatski kipar prof. Šime Vidulin, čija djela obogaćuju mnoge gradove i mjesta Lijepe Naše, uključujući glavni grad Zagreb, herojski Vukovar te prekrasni Mostar u Bosni i Hercegovini, kao i povijesnu Veronu u Italiji.

Ova skulptura simbolizira snagu i izdržljivost, a njenu moć danas posjeduju tvrtke i radnici Bina-Istre, predvođeni francuskim građevinskim gigantom Bouygues, koji su s ponosom izgradili Istarski ipsilon i probili drugu cijev tunela Učka, kako kaže prof. Vidulin, koji time i ukazuje na bitnu poveznicu: "Istarsko govedo i Istrani bili su povijesno međusobno ovisni, čineći snažan temelj života u ovom predivnom kraju. Snaga bikova korištena je za obradu plodnih njiva, transport tereta te očuvanje tradicije."

Nedavno je postavljena vaša skulptura "Boškarin" kod ulaza u novi tunelni trak tunela Učka. Kako ste ga zamislili, a čija je ideja postavljanja?

– Zamislio sam ga da svojom snagom i ljepotom istarskog goveda – bika krasi prelijepu Učku i prostor na odmorištu. Ideju je dala uprava koncesijskog društva Bina-Istra, odnosno osobno dr. sc. Dario Silić.

Boškarina je radio oko šest mjeseci – Šime Vidulin

Ta skulptura predstavlja Istru svima koji ondje dolaze – je li to spomenik ili kako ga doživljavate?

– To nije spomenik već umjetnička skulptura koja simbolizira Istru i navješćuje tradiciju Istarske županije.

Kako/zašto je došlo do postavljanja upravo s kvarnerske strane tunela Učka – nema "brata" koji bi stajao s naše strane tunela?

– S istarske strane nema odmorišta niti bilo kakvih sadržaja, te je bilo prikladnije da se postavi u prostor koji će biti prekrasno uređen, s prelijepim pogledom na našu Učku s jedne strane i Kvarnerom s druge strane. Na taj način ova skulptura povezuje, kao i tunel, dvije naše županije.

Radi se o stiliziranom prikazu istarskog goveda, a pretpostavljam da je i napravljen od istarskog kamena vapnenca.

– Izrađen je reljefno na velikom prirodnom kamenu vapnencu iz Kirmenjaka te je težine oko 7 tona. Vrijeme izrade bilo je oko šest mjeseci.

Planirate li još koju za Istarsku županiju – ima li neka skulptura koju biste idealno htjeli namijeniti nekom mjestu ili nekome u spomen?

– U svom dugogodišnjem stvaralaštvu izradio sam oko 130 velikih kamenih skulptura koje krase mnoge gradove širom Istre i Hrvatske. Trenutno nemam u planu izradu većih skulptura.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter