(Snimila Gordana Čalić Šverko)
Javna ustanova Park prirode Učka u suradnji s Planinarskim društvom Glas Istre, Dan planeta Zemlje, usprkos kiši, obilježila je otvaranjem obnovljenog izletišta Korita kod sela Brgudac u laniškoj općini, popularnog odredišta planinara i rekreativaca iz Istre, ali i drugih dijelova Hrvatske, kao i inozemnih posjetitelja.
S obnovom izletišta na livadi podno Brajkovog vrha, tisućnjaka Ćićarije, uz izvor na kojem su davnih dana postavljena drvena korita, JU Park prirode Učka započela je krajem prošle godine. Dotrajala drvena korita zamijenjena su novim izrađenim od hrastovine. Uređeno je potom izletište, očišćena lokva podno izletišta te su postavljene poučne ploče.
- Ukupna vrijednost obnove je oko 24.000 eura. Financirana je sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i djelomično iz zajedničkih sredstava Parkova Hrvatske. Jako smo zadovoljni i sretni da smo obnovili ovaj biser Ćićarije, hvalevrijedan i kao izletište, ali i kao jedan dobar primjer prirode jer još za vrijeme Austro-Ugarske Korita su bila prepoznata kao prirodno dobro. Deset drvenih korita trebalo bi izdržati desetak godina, a osim samih korita obnovljena je i posjetiteljska infrastruktura, uređeno odmorište s klupama i stolovima i poučne tabele koje daju najosnovnije informacije o zaštiti prirode na ovom području. Također očišćena je i lokva koja je dio cijelog sustava jer se voda iz korita prelijeva u lokvu, izrazito bogatu po svojoj bioraznolikosti, naglasio je vršitelj dužnosti ravnatelja JU-a Park prirode Učka Žarko Erceg.
Izletište Korita, kazao je Erceg, jedno je od posjećenijih lokaliteta i kao takvo ističe se svojom prirodnom vrijednosti. U blizini je i Planinarski dom Korita tako da brojni planinari koji dođu u Dom, idu i do izvora, voda je izvrsne kvalitete te se u ljetnim mjesecima mogu tamo okrijepiti. Prema dostupnim informacijama izvor u ljetnim mjesecima rijetko presuši. Uređenje izletišta, naglasio je Erceg, zasigurno će doprinijeti većoj posjećenosti, stoga što i mještani Brgudca kroz svoju Udrugu Babucera na neki način privlače brojne posjetitelje, a to je jedan lokalitet koji je i njima u neposrednoj blizini. Cijeli lokalitet Korita predstavlja sve ono što je u suštini jedan park prirode, jer je to zapravo jedna prirodna vrijednost, krajobrazna vrijednost, a također povijesna i kulturna baština Ćićarije.
Obnovom ovog frekventnog izletišta u blizini Planinarske kuće Korita kojom upravljaju, zadovoljni su i u Planinarskom društvu Glas Istre, prenio je predsjednik Željko Ravnić, ali i u obližnjem Brgudcu, na zapadnom ulazu u Park prirode Učka gdje su Brgučani okupljeni u Udruzi Babucera koja brine o revitalizaciji i zaštiti sela Brgudac.
Saša Aleksić, predsjednik Udruge Babucera, općinski vijećnik i predstavnik Općine Lanišće, naglasio je važnost izletišta i suradnje s JU-om Park prirode Učka s obzirom na to da se park prirode proteže i područjem laniške općine, ali i s obzirom na cilj i želju da općina Lanišće razvija održivi turizam, zeleni turizam te je i u tom pogledu važno da se očuva lokalitet koji ima povijesni značaj i za Brgudac i za područje Ćićarije i općine Lanišće.
- Zahvalni smo što JU Park prirode Učka dugi niz godina održava i obnavlja izletište koje je značajno i u kontekstu održivog i zelenog turizma, poručio je na otvaranju obnovljenog izletišta Aleksić. Naglasio je također da su uz pomoć sredstava iz nekoliko projekata uredili odmorište u samom Brgudcu, uredili prostor oko vodospreme. Svi izletnici i planinari mogu parkirati na uređenom parkingu na ulazu u selo, prošetati kroz selo, pogledati povijesne spomenike i znamenitosti, imaju mjesto gdje mogu odmoriti, popti vodu i uputiti se prema Koritima.
Subotnji skup započeo je okupljanjem planinara u Brgudcu, naselju u kojem živi 26 stalnih stanovnika i koje je sa svojih 747 metara nadmorske visine, najviše stalno naseljeno mjesto u Istarskoj županiji. Uslijedio je uspon na Korita. Predavanje »Naš djelić biosfere Učka i Ćićarija« održao je Slavko Brana, organizirana je radionica za djecu, a u Planinarskoj kući Korita upriličen ručak za sve sudionike, druženje uz planinarski grah.
Ćićarija se zbog svog geografskog položaja, utjecaja kontinentalne klime i duge povijesti ljudske djelatnosti odlikuje ljepotom krajolika te brojnim hidrološkim, geološkim i biološkim vrijednostima. Sve te odlike najbolje se očituju upravo na predjelu Korita gdje podno slikovitog Brajkovog vrha, na spoju geoloških struktura vapnenca i fliša, izvire čista planinska voda koja puni drvena korita i napaja obližnju lokvu.