(Snimila Doria Mohorović)
U prisutnosti dvadesetak digitalnih nomada iz cijelog svijeta, u pazinskom Kaštelu danas je predstavljen nastavak projekta Živi i radi u središnjoj Istri - "Gourmet Getaway - Workation & Workshops".
Riječ je o projektu koji se održava treću godinu zaredom u organizaciji Turističke zajednice središnje Istre (TZSI) u suradnji s Udrugom digitalnih nomada Hrvatske, stručnjacima tvrtke Saltwater Nomads te Razvojnom agencijom Srce Istre. U glavnom gradu Istre dobrodošlicu su im poželjeli župan Boris Miletić i pazinska gradonačelnica Suzana Jašić, dok su direktorica Turističke zajednice središnje Istre Sanja Kantaruti, predsjednik udruge i direktorica marketinga Digital Nomad Association Croatia Jan de Jong i Tanja Polegubic te Petra Pekica, direktorica Razvojne agencije Srce Istre (RASI), govorili o detaljima projekta.
Naime, Turistička zajednica središnje Istre od 3. studenog do 3. prosinca ugošćuje digitalne nomade i njihove mentore iz Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke, Hrvatske, Nizozemske, Australije i Kanade, koji će tijekom boravka na Poluotoku sudjelovati na nizu radionica i gastronomskih doživljaja.
Kantaruti je pojasnila da je TZSI krajem kolovoza raspisala natječaj jednika koji će boraviti u središnjoj Istri, a njima se pridružilo još četvero nomada te desetak gostujućih mentora. Njihov je zadatak kreirati sadržaj putem svojih kanala te promovirati središnju Istru kao vodeće hrvatsko ruralno odredište za digitalne nomade.
- Ideja projekta je produljenje turističke sezone i privlačenje novog profila gostiju u središnju Istru, a shvatili smo da bi digitalni nomadi, priča koja se zavrtila u Hrvatskoj posljednjih nekoliko godina, itekako mogli biti odlični gosti za ovo područje, posebice jer je u razdoblju postsezone i predsezoine u središnjoj Istri sve otvoreno, od restorana, muzeja, atrakcija, OPG-ova i kušaonica, a tu su i brojne pješačke staze i druge prirodne ljepote, rekla je Kantaruti.
Osim besplatnog smještaja u ruralnoj vili u središnjoj Istri, pobjednici natječaja nagrađeni su putnom stipendijom od 250 eura, tjednim budžetom za prehranu i sudjelovanjem na nizu radionica i gastronomskih doživljaja.
Jedna od stipendistica je Danielle Farage, digitalna nomatkinja iz New Yorka, kojoj je ovo prvi posjet Istri. Iz SAD-a tijekom cijele godine odlazi na kraća radna putovanja.
- Bavim se poduzetništvom, a ono što me interesira je i pisanje. Mislila sam da je ovo dobra prilika da pronađem prostora prije kraja godine, da se fokusiram na stvari u koje nisam unijela dovoljno vremena i energije do sad ove godine. Volim upoznavati nove ljude, istraživati nova mjesta i jako mi se svidjela Hrvatska kad sam ju posjetila ljetos, pa sam mislila da bi bilo lijepo vratiti se i vidjeti i druge regije, rekla je Farage.
Kanađanin Nilesh Pandey ističe da je najveći benefit bavljenja digitalnim nomadstvom to što ima priliku upoznati nove kulture po cijelom svijetu kao i njihovu gastronomiju. Do sad je putovao i radio u SAD-u, Kanadi, Indiji i Italiji. Obično ostaje u jednoj destinaciji između četiri mjeseca i godine dana, a bavi se tehnologijom. Ovoga puta, uz Istru, u Europi će boraviti oko četiri mjeseca. Najviše mu se ovdje, kaže, sviđa klima, ali i gastronomija, a osobito pršut i tjestenina s tartufima.