Bassanese i Ferić danas na Hodrobazi (snimio Milivoj MIJOŠEK)
"Jednostavno rečeno, protiv smo vlasništva ili bilo kojeg oblika ugrožavanja općeg dobra. Nadalje, protivimo se granicama i ogradama te zabrani kretanja plažama i obalom. Ako sada stvaramo mini granice i ograde na šest tisuća kilometara obale, zbog takozvanih "viših interesa", pitam se koja je onda svrha ulaska u Schengen zonu", rekao je danas predsjednik istarskog SDP-a Vili Bassanese na temu novog Zakona o pomorskom dobru.
"Mi iz SDP-a Istarske županije smo za jasan Zakon koji garantira slobodu kretanja, onemogućuje prodaju ili založno pravo pomorskog dobra, ali istovremeno jasno uređuje pravila korištenja.
Jasno i glasno, protiv smo gospodarskih cjelina koje pomorsko dobro spajaju s turističkim zemljištem. Smatramo da je Zakon o turističkom zemljištu u praksi najveći promašaj za interese RH, odnosno svih gradova i općina na moru. Javnost mora znati da danas svi koji koriste turističko zemljište ne plaćaju nikakvu naknadu za to korištenje i da RH te svi obalni gradovi/općine trpe ogromnu štetu.
Zaključno, spajati pomorsko dobro s takvim "turističkim zemljištem" u "gospodarsku cjelinu" predstavlja rasprodaju na "mala vrata" i navedeno smatramo neprihvatljivim" rekao je Bassanese.
Županijski vijećnik SDP-a Danijel Ferić komentirao je kako u prijedlogu Zakona o pomorskom dobru stoji da se ''donošenjem novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama stvaraju uvjeti za brži i uspješniji gospodarski razvitak Republike Hrvatske kao pomorske zemlje, stvaraju se uvjeti za ulaganja na pomorskom dobru".
"U slučaju RH to, bez ikakvih drugih tumačenja, gotovo sigurno čitamo kao olakšavanje novih devastacija pomorskog dobra, te novu privatizaciju i kolonizaciju pomorskog dobra s obzirom na to da smo spremni na sve u svrhu "razvoja" i "boljitka turizama" na račun "zapošljavanja" i "rekordnih brojki"", rekao je Ferić.
"U članku 7. uvodi se nevjerojatna promjena: pomorsko dobro daje se na upravljanje Vladi RH umjesto DORH-u, to jest Vladi koja je provela privatizaciju svega što je vrijedilo u ovoj državi, a sada bi samostalno, bez kontrole i ovisno o volji premijera, ucrtavala pomorsko dobro, granice, odobravala koncesije, zatvarala plaže i slično", pita se Ferić.
"Prođe li ovakav prijedlog Zakona o pomorskom dobru, Hrvatska se može oprostiti od turizma u privatnom smještaju jer će najbolje plaže, koje su u pravilu uz hotele, biti dio funkcionalne cjeline nekog hotela ili u koncesiji koja će po novom prijedlogu omogućiti stavljanje postotka plaže van opće upotrebe.
Privatni smještaj, koji se neće moći natjecati za koncesije, po podacima HTZ-a iz 2020. godine čini 64.59 posto svih smještajnih kapaciteta u RH, i koncesijama na plaže one će postati nedostupne velikoj većini gostiju, a to su redom plaže zbog kojih su gosti odlučili odabrati RH kao destinaciju", rekao je Ferić, dodavši da službeni podaci vladinih organizacija u Italiji pokazuju da je gotovo 43 posto pješčanih plaža privatizirano od strane raznih resorta i kampova.