Iako se stanje trenutno smirilo moramo biti potpuno iskreni i priznati da početkom ožujka nije bilo čovjeka u Hrvatskoj koji nije bio prestrašen ili barem zabrinut što će se dogoditi s našim zdravstvenim sustavom ako epidemija izmakne kontroli * Oformljen je Stožer civilne zaštite Istarske županije i mi smo se njegovom načelniku Dinu Kozlevcu odmah stavili na raspolaganje, veli Mladen Blašković, predsjednik Udruge specijalne jedinice policije "Bak Istra"
Kriza je iz dobrih izvukla najbolje. U jeku epidemije, kada se još uvijek malo znalo o koronavirusu, a iz obližnjih zemalja do nas stizale katastrofične vijesti, u Istri je rastao strah, a na svakodnevne izvještaje o brojkama umrlih i eksponencijalnom rastu oboljelih sve su se dežurne službe "digle na noge" i odmah stavile u stanje pripravnosti. Svoju pomoć u borbi protiv, ovoga puta nevidljivog neprijatelja, dali su i pripadnici Udruge specijalne jedinice policije "Bak Istra".
- Očekivalo se da će i kod nas buknuti, slušali smo izvješća iz talijanskih bolnica, gotovo ratnu retoriku i pozive na borbu protiv virusa. Naravno da se u nju odmah uključili i naši članovi. Iako se stanje trenutno smirilo moramo, danas s malim odmakom, biti potpuno iskreni i priznati da početkom ožujka nije bilo čovjeka u Hrvatskoj koji nije bio prestrašen ili barem zabrinut što će se dogoditi s našim zdravstvenim sustavom ako epidemija izmakne kontroli, kao što se dogodilo u nama bliskoj Italiji. U očekivanju katastrofe, jer uvijek treba biti spreman na najcrnje scenarije, oformljen je Stožer civilne zaštite Istarske županije i mi smo se odmah njegovom načelniku Dinu Kozlevcu stavili na raspolaganje, sa svim svojim znanjem, iskustvom i vještinama iz Domovinskog rata, ali i rada u policijskoj službi, priča nam Mladen Blašković, predsjednik Bakova.
Hvala Bogu da nam ti odjeli nisu trebali
Napominje kako je psihološki pritisak tih dana u cijelom svijetu bio ogroman i, u razmišljanju o najgorim scenarijima, htjeli su dati svu svoju pomoć da do njega uopće ne bi došlo.
- Obzirom da su se u bolnici užurbano pripremali za prihvat oboljelih i stvaranje novih odjela, a nisu imalo dovoljno svojih snaga da taj fizički težak posao preseljenja odradi, naši članovi stavili su se na raspolaganje i pomagali u preseljenju. Neki od njih u bolnicu su dolazili čak i nakon određenih noćnih smjena. Na toj im se požrtvovnosti i ovim putem zahvaljujem. Evo, neki dan odradili su i posao vraćanja stvari pa danas mogu reći hvala Bogu da nam ti odjeli nisu trebali, navodi Blašković dodajući da posla oko preseljenja iz starih u nove odjele još uvijek ima.
Koliko im je pomoć u tim danima značila prisjeća se i ravnateljica bolnica Irena Hrstić navodeći da je udruga Bak angažirana od strane načelnika županijskog stožera, a na njihovu zamolbu.
- Tada nam je trebao veći broj osoba za fizičke poslove preseljenja, pa je Kozlevac angažirao njihove članove koji su se samoinicijativno stavili na raspolaganje stožeru za bilo kakvu pomoć. To nam je značio doista jako puno jer su posao odradili s puno volje i, koliko imam informacije s terena, uvijek su bili na usluzi svima. I trenutno su nam na dispoziciji za aktualna preseljenja, navodi nam Hrstić dodajući da ovakve suradnje, osim "ruke više" puno znače i u dijelu pozitivne vanjske energije.
- To su osobe iz izvanbolničkog sustava, koje dobro poznaju rad u sustavu, pa nama u zdravstvenom sustavu donesu dobru i pozitivnu energiju i na tome im još jednom zahvaljujem, navela nam je Hrstić.
Nije bilo svejedno na Odjelu infektologije
Svojih iskustava prisjetio se i član udruge Zdravko Karak koji se odmah odazvao na poziv predsjednika Blaškovića.
- Moram reći da sam odmah rekao "da", mada ni meni nije bilo svejedno tih dana odlaziti na Odjel infektologije jer se o svemu znalo jako malo. Nije mi bilo teško raditi u bolnici ni nakon noćnih smjena, pogotovo kada sam vidio koliko su tih dana, za sve nas, radili i davali medicinski djelatnici, doktori i sestre po odjelima. Na sreću, sve je prošlo dobro i nadam se da ovakvih pomoći više neće trebati. No, odazvao bih se ponovo bez razmišljanja, veli nam Karak.
Bakovi i inače rado svoje članove stavljaju na dispoziciju kada je bilo što potrebno jer, navodi njihov predsjednik, kao što su svoj doprinos dali u Domovinskom ratu, stavljajući se na raspolaganje u zaštitu građana i svoje domovine, danas su u mirnodopskim uvjetima društveno odgovorni. Njihovi pripadnici tako svake godine zajednički dobrovoljno daruju krv. O tome svjedoči Helena Vidović iz Crvenog križa naglašavajući kako oni daruje krv već godinama.
Svi zajedno protiv nevidljivog neprijatelja
- Svake godine članovi ove udruge svoju obljetnicu obilježavaju upravo darivanjem krvi. To čine u mjesecu srpnju, no ove su godine krv darovali ranije, baš proteklog tjedna, i to samo stoga kako bi se mogli priključiti akciji darivanja krvi policije u rujnu, veli nam Vidović, napominjući da im ovakva, redovita darivanja jako puno znače posebice jer se radi o ljudima koji su i inače aktivni darivatelji na koje mogu uvijek računati.
Zahvale svima kojima su se, na bilo koji način, uključili u borbu protiv koronavirusa uputio je i načelnik stožera Kozlevac, napominjući da se radi o velikom broju pravnih osoba, od državne do lokalne razine, ali i pojedinaca i udruga.
- Jedna od udruga upravo su "Bakovi" koji su nam se dragovoljno javili i rekli da su spremni pomoći u bilo kojoj aktivnosti. Kako je bolnici trebao "par ruku više" pomagali su u preseljenju odjela unutar Zagrebačke, a sada to isto čine i s odjelima iz Mornaričke u Zagrebačku. Njihova je pomoć hvalevrijedna, kao i svih onih koji su nam pomagali u vrijeme epidemije. Nadajmo se da smo svi zajedno borbu protiv ovog neprijatelja dobili, zaključio je Kozlevac.