(Hina/EPA)
S javne tribine “Regionalni centar za gospodarenje otpadom Babina gora - mi nismo protiv, ali želimo znati zašto ova lokacija”, održane u ponedjeljak u Karlovcu, Ministarstvu gospodarstva i Europskoj komisiji poslan je zahtjev da se zaustave natječaji i preispita studija izvodljivosti.
Predavač Viktor Simončić, stručnjak zaštite okoliša, doktor tehničkih znanosti u području kemijskog inženjerstva, rekao je za projekt da je toliko manjkav da treba ispitati i osobnu odgovornost ljudi u Jaspersu i u fondovima za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Europske unije koji su projekt prihvatili. Ustvrdio je kako, bez obzira na to što smo smo u fazi pred izgradnjom centra, "glupost treba zaustaviti prije ili kasnije da se ne dogodi druga Marišćina".
U predstavljanu je upozorio na mnoge tehnološke nelogičnosti, “poput činjenice da bi se na Babinoj gori između ostalog trebao graditi sustav za otplinjavanje za tehnologiju odlaganja biloškog otpada kompostiranjem koja za posljedicu ne bi trebala imati nastajanje plinova”, što je ocijenio “suludim”.
“Niz je totalno nepotrebnih radova koji poskupljuju projekt, niz tehničkih i tehnoloških manjkavosti, te ima i nepobitnih dokaza da se natječajem nekoga preferiralo, jer samo taj netko to proizvodi, te sam siguran da će netko reagirati na naše zahtjeve da se naše primjedbe razmotre, ako ne tijela u Hrvatskoj, onda ona u Europskoj uniji, iako je Europska unija odobrila taj projekt”, rekao je Simončić.
Od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja te Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj zatraženo je da se odmah zaustave natječaji i razmotre njihove primjedbe, a Viktor Simončić zatražio je da se “naredi korigiranje natječajne dokumentacje glede odabrane tehnologije, ponovi postupak ocjene izvodljivosti i eksplicitno procijene ukupni troškovi za građane". Traži i da se korigira planirani model skupljanja otpada s područja Karlovačke županije i dijelova Ličko-senjske i Sisačko-moslavačke županije.
To je nužno kako bi se "spriječile neželjene posljedice, poput onih na Marišćini, gdje je Županijski centar gospodarenja otpada za Primorsko-goransku županiju", rekao je Simončić.
Organizatori tribine su Društvo Potrošačica, Udruga građana Pravica te Građanska inicijativa Karlovac.
U ime Građanske inicijative Karlovca Žarko Kotur je rekao da činjenice opravdavaju njihovu zabrinutost u vezi s ispravnim odabirom Babine gore za zbrinjavanje komunalnog otpada te s transparentnosti postupaka prilikom pripreme dokumentacije i općenito s konceptom takvog centra, posebno zbog neuspjeha i velikih pogrešaka u dosadašnjoj izvedbi dvaju centara - Marišćine (Rijeka) i Kaštijuna (Pula).
“Nažalost, borimo se s onima kojima su svetinje samo novac i moć, no mi ne odustajemo jer je bolje časno ginuti nego se pokloniti”, rekao je Kotur i dodao da su od Europske unije dobili odgovor na svoje podneske u kojima stoji da će se navodi iz njihove dokumentacije provjeriti.
U ime Pravice Mile Sokolić je rekao da su na tribinu pozvali predstavnike ustanova i institucija koje su u procesu odlučivanja o tom projektu imale važnu ulogu, ali nisu se odazvali predstavnici Karlovačke županije, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU ni Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.
“Mi ćemo doći do njih i vjerujem da ćemo sjesti za neki stol za kojim će i oni reći da treba stvari sagledati još jedanput”, dodao je.
Raspravu u Hrvatskome saboru o devastaciji Babina gore radi regionalnog centra za gospodarenje otpadom najavila je priopćenjem Nova ljevica, čija je potpredsjednica Rada Borić aktivistima dala potporu zbog upozoravanja na “devastaciju prostora i kriminalne radnje vezane za izgradnju" tog centra.