EPA
Prijedlozi izmjena zakona o posredovanju u prometu nekretnina, o elektroničkoj trgovini, lovstvu, pružanju usluga u turizmu te zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, neki su od onih koje su nadležna ministarstva uputila u javnu raspravu, s obzirom da će inspekcijske poslove u tim područjima od 1. travnja ove godine preuzeti Državni inspektorat.
Kako se navodi u obrazloženjima prijedloga, Nacionalnim programom reformi za 2018., utvrđene su mjere za jačanje konkurentnosti gospodarstva i unaprjeđenje poslovnog okruženja, te s njima povezana mjera objedinjavanja gospodarskih inspekcija, kao temelj za učinkovitije obavljanje inspekcijskih poslova, koji se sada obavljaju u središnjim tijelima državne uprave.
Inspekcijske poslove primjene spomenutih zakona sada obavljaju Carinska uprava pri Ministarstvu financija, turistička inspekcija Ministarstva turizma i lovna inspekcija Ministarstva poljoprivrede.
Datum zatvaranja javne rasprave je 31. siječnja, a predlaže se donošenje po hitnom postupku.
Cilj je, kako kažu, izbjegavanje pojave pravnih praznina u postupanju inspekcijskih službi u sklopu Državnog inspektorata od 1. travnja, a u svrhu osiguravanja pravilnog, učinkovitog i djelotvornog funkcioniranja državne uprave u upravnim područjima koje je Državni inspektorat preuzeo od pojedinih središnjih tijela državne uprave.
Dodatno, kada je riječ o Zakonu o elektroničkoj trgovini, s obzirom da su od 2017. na snazi novi akti koji uređuju područje elektroničkog potpisivanja, potrebna je izmjena članka 11. zakona na način da se navede važeća zakonska regulativa, budući je Zakon o elektroničkom potpisu koji se navodi u članku izvan snage, navodi se u prijedlogu.
Hrvatski je sabor u prosincu prošle godine donio Zakon o Državnom inspektoratu kojim je predviđeno objedinjavanje poslova iz nadležnosti 17 inspekcija unutar osam ministarstava, a stupa na snagu od 1. travnja 2019. godine.
Osim toga, uvode se i promjene u postupanju inspektora prema gospodarskim subjektima tako da se uvodi mogućnost otklanjanja nepravilnosti u određenom roku bez sankcija ako nepravilnosti ne predstavljaju teži prekršaj, te u slučaju ako subjekt u razdoblju od godinu dana nije već počinio isti prekršaj. (Hina)