ZAGREB

Sabor: Podrška Hrvatsko-njemačkom sporazumu o gostujućim snagama

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Saborski klubovi u petak su mahom pozdravili donošenje zakona kojim će se potvrditi Hrvatsko-njemački sporazum o gostujućim snagama, no dio ih je izrazio zabrinutost člankom koji uređuje kaznenu nadležnost i mjere prisile.

Zabrinulo nas je da u članku, koji regulira kaznenu nadležnost i mjere prisile, Sporazum ide u smjeru sužavanja provođenja kaznene nadležnosti nad pripadnicima oružanih snaga države šiljateljice, rekao je Vili Matula (ZLB) raspravljajući o prijedlogu da Sabor potvrdi sporazum između hrvatske i njemačke vlade o privremenom boravku pripadnika Oružanih snaga RH i Oružanih snaga SR Njemačke na području druge države.  

Nije nam jasno iz kojega razloga se traži da se država primateljica uzdržava od šire kaznene nadležnosti, upitao se Matula koji u načelu podržava bilateralnu vojnu suradnju sa zemljama koje imaju razvijene demokratske standarde, ne krše ljudska  prava i kad se suradnja ne svodi samo na vojnu, nego ima i elemente razvojne pomoći.

Njemačka je, kaže, takva, pa nema prigovor na tu vrstu suradnje.

Arsen Bauk (SDP) tumači kako su to su uobičajene odredbe u ovakvim sporazumima. Bez toga, kaže, sumnja da bi i jedna država poslala svoje vojnike u drugu, sigurno ni nama ne bi bilo drago da se našim vojnicima, kad idu u stranu državu, sudi po zakonima te države, posebno ako je tamo uvedena smrtna kazna ili odsijecanje ruke.

Sporazum se, drži, može podržati, jer ako se jave problemi u provedbi postoji jasan mehanizam kakao se to može promijeniti i popraviti.

Katarina Peović (RF) smatra da se Sporazum možda mogao i doraditi, no Sabor za to nije imao priliku. Smeta joj isticanje da sporazum potpisujemo sa velikom europskom zemljom, pa zaključuje da je to odnos koji pokazuje čisti autokolonijalizam.

Sporazum ne doživljavam sluganskim, nego kao stvaranje pravnih preduvjeta za suradnju koja je već sjajna i dobra, uzvratio je Domagoj Hajduković (KSD). Podsjeća da s Oružanim snagama Njemačke već sjajno surađujemo, da nam je bilateralna obrambena suradnja vrlo intenzivna i zajedno smo u misijama NATO-a, EU-a.

Podršku sporazumu najavljuju i Hrvatski suverenisti, čiji Željko Sačić drži da su opravdane bojazni oko kazneno-procesnog imunitete.

Imamo gorka iskustva s UNPROFOR-om, čiji su pripadnici švercali drogu, radili prometne prekršaje sa smrtnim ishodom, kazao je zastupnik, držeći da spomenuta odredba nije riješena korektno.

Da bi bilo dobro imati više detalja o Sporazumu, smatra i Marin Miletić (Most), no poručuje i kako je uvijek za suradnju sa svim europskim zemljama u jačanju prijateljskih veza i vojne suradnje.

Sve što važi za pripadnike hrvatskih Oružanih snaga RH, važi i za pripadnike Oružanih snaga Njemačke, istaknuo je Zdravko Jakup, državni tajni MORH-a.

Uvijek smo odgovorni za naše snage, ma gdje one bile, te odgovornosti nas nitko ne može osloboditi, poručio je i izrazio zadovoljstvo što je pred Saborom potvrđivanje Sporazuma.

 Poručuje i kako je pritom poštovana Ustavom i zakonima propisana procedura koja uključuje i prethodno mišljenje predsjednika Republike u pisanom obliku.

 Predmetnim Sporazumom se uređuju vrsta, opseg i trajanje boravaka, uvjeti ulaska, izlaska i boravka, javna sigurnost i poredak, javno zdravstvo, kaznena nadležnost i mjere prisile, telekomunikacije.

 Uređuje se i zaštita okoliša, promet vozila oružanih snaga države šiljateljice i korištenje aerodroma države primateljice, rješavanje potraživanja, vježbe, rješavanje sporova.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter