novi zakon

PRILAGODBA PRAVILIMA EUROPSKE UNIJE: Umjesto povrata novca, kupljeni proizvod najprije će na popravak

| Autor: Dubravko GRAKALIĆ
(Arhiva/Ilustracija)

(Arhiva/Ilustracija)


Do sredine srpnja građani se mogu izjasniti o novom Zakonu o pravima potrošača koji se upravo nalazi na javnom savjetovanju. Novi zakonski prijedlog sadrži niz izmjena koje se odnose na gotovo sve građane, odnosno potrošače, i već izaziva različite, pa i negativne komentare potrošačkih udruga, ali i političkih osoba koje se bave tom tematikom. Novi propisi stupaju na snagu u svibnju 2022., a nakon javnog e-savjetovanja koje je u tijeku o njima će se raspraviti i u Hrvatskom saboru.

Najveća novost novog Zakona o potrošačima je da trgovci više neće moći prodavati proizvode "dvojne kvalitete" te da će kompanije koje izvrše "prekogranične povrijede" prava potrošača biti kažnjene velikim novčanom iznosom, čak i do četiri posto godišnjeg prometa. 

Zaštita građana

Promjene zakona nastaju zbog nužnosti primjene četiri direktive Europske unije koje osnažuju potrošačka prava. Zbog usklađenosti sa zakonodavstvom Europske unije, Ministarstvo gospodarstva priredilo je novi zakonski tekst koji pozdravlja i Biljana Borzan, najpoznatija hrvatska europarlamentarka koja se već godinama bavi pravima potrošača.

"Pozdravljam odredbe novog zakona koje se odnose na prijenos EU zakonodavstva u hrvatsko. Posebno mi je drago vidjeti odredbe o zaštiti potrošača od zavaravajućeg oglašavanja te naravno zabranu stavljanja proizvoda dvostruke kvalitete na tržište Republike Hrvatske. Žao mi je što te odredbe nisu prenesene ranije kao u nekim državama članicama. Na razini EU trenutačno provodimo nekoliko projekata kako bi povećali nadzor nad kvalitetom robe na tržištu EU-a i pomogli državama u provođenju te zabrane. Nadam se da će se naša državna tijela uključiti kako bi što bolje zaštitili naše građane," izjavila je SDP-ova Biljana Borzan za Glas Istre.

Novim zakonom potrošačima će se jasno omogućiti razna prava na koje do sada nisu mogli utjecati. Naprimjer, trgovac se mora jasno očitovati o prigovoru koji je podnio potrošač i bez odugovlačenja pokazati priznaje li taj prigovor ili ne.

Promjena ima i pri prodaji robe na popustu - uz aktualnu cijenu robe trgovci će morati istaknuti najnižu cijenu po kojoj se proizvod prodavao u posljednjih mjesec dana. Tako će se vidjeti o kolikom se točno popustu radi.

Svoje primjedbe na novi zakonski prijedlog uputila je i Hrvatska udruga za zaštitu potrošača koja je pozvala svoje članove da sudjeluju u e-savjetovanju, ali i da se elektronskom poštom obrate Vladi, premijeru i Ministarstvu gospodarstva.

Imaju i konkretne primjedbe, koje je formulirao Tomislav Lončarić, tajnik Hrvatske udruge za zaštitu potrošača, u kojima se tvrdi kako se kupcima/potrošačima želi oduzeti jedno vrlo važno pravo kada govorimo o materijalnom nedostatku proizvoda - pravo na povrat novca za neispravan proizvod. Naime, nova regulativa predviđa da se kupcima ne vraća odmah novac za kupljeni, a neispravni proizvod, nego da ga se najprije pošalje na popravak.

"Oduzima nam se pravo da odlučujemo što želimo, da li zamjenu neispravnog proizvoda ili popravak, na što smo dosadašnjom zakonskom regulativom imali pravo. Objašnjenje je fenomenalno – ako se proizvodi budu popravljali, neće završiti u okolišu," navode iz udruge. 

Burna rasprava

Ističu da odgovorno tvrde da ako proizvodi budu kvalitetni, neće ih niti morati popravljati niti mijenjati za druge ispravne proizvode. "Na mala ćemo vrata dobivati škart ili bofl proizvode. Zbilja ne znamo čiji je to interes da se tako predlažu zakoni."

Hrvatska udruga za zaštitu potrošača poslala je svoje opširno obrazložene primjedbe, kažu, i kroz e-savjetovanje kako bi predlagatelj zakona mogao korigirati opisane zakonske izmjene.

Rasprava o novom Zakonu o zaštiti potrošača očito bi mogla postati glasnija i burnija nego što se sada čini. Dok političari tvrde kako se njime Hrvatska prilagođuje direktivama Europske unije, domaći potrošači zahtijevaju da im se ne smanjuju prava koja su već imali.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter