(Hina/EPA)
Knjigu "Dokumenti o državnosti i političkom sustavu Republike Hrvatske 1990.-2020.", koju je priredio Anđelko Milardović, objavio je zagrebački nakladnik AGM.
Nakladnik ističe kako se autor u knjizi vodi historijsko-genetskom i institucionalnom logikom odabira i strukturiranja ključnih dokumenata o političkom sustavu i državnosti Republike Hrvatske u tridesetogodišnjem razdoblju.
Sukladno historijsko-genetskoj pretpostavci, daje se izbor središnjih zakona, deklaracija, odluka i zaključaka na temelju kojih je moguće rekonstruirati slijed razvoja političkog sustava i državnosti, napominje se.
Autor se, kako se dodaje, pri tome posvema kreće unutar sebi matične, političke znanosti, ne zalazeći u područje historiografije, koja bi ovoj temi možda drukčije postupila.
Upravo zbog politološkoga utemeljenja autorovih napora oko ove teme nakladnik smatra kako je važna institucionalna dimenzija cijeloga pothvata.
Ta dimenzija upravo u institucijama i ključnim pojmovima države, državnosti i političkoga sustava oblikuje svoj pristup političkome u pokušaju rasvjetljivanja mnoštva događaja koji su presudno odredili hrvatsku političku povijest u zadnja tri desetljeća, ističe nakladnik.
Knjiga "Dokumenti o državnosti i političkom sustavu Republike Hrvatske 1990.-2020." (601 str.), nakon uvodnoga dijela, u kojem je priređivač predstavio metodološki okvir, podijeljena je na dva dijela - Dokumenti o državnosti i političkom sustavu (1990.-2020.), i Dokumenti o vanjskopolitičkoj dimenziji (1991.-2020.).
Priređivač Anđelko Milardović napominje kako su u prvom bloku predstavljeni dokumenti o državnosti i političkom sustavu Republike Hrvatske, dok drugi blok tvore dokumenti o priznanju, vanjskoj politici, ulasku u NATO i EU.
Naglašava kako u unutarnjem političkom okviru slijedi logiku Ustava RH pa je u tom dijelu knjige Ustav u žarištu, a predstavljena je i ustavna tranzicija iz SFRJ prema Hrvatskoj kao samostalnoj, suverenoj i međunarodno priznatoj državi.
U prvom dijelu knjige izlaže se dokumentarističkom metodom politički sustav, odnosno demokracija kao ustavna formula, napominje Milardović i dodaje kako su također predstavljeni prava i slobode čovjeka i građanina te dokumenti koji se odnose na političke institucije, model ratom prekinute tranzicije te mirna reintegracija hrvatskoga Podunavlja.
U drugom dijelu knjige, ističe Milardović, dokumenti su o međunarodnoj dimenziji hrvatske državnosti o i političkom sustavu. U ovom dijelu su i dokumenti što se referiraju na punopravno članstvo u NATO-u i EU te dokumenti koji se odnose na predsjedanje Vijećem Europske unije 2020.
Anđelko Milardović rođen je u Ogulinu 1956. Znanstveni je istraživač Instituta za migracije i narodnosti iz Zagreba u statusu znanstvenog savjetnika u trajnom zvanju. Utemeljitelj je i voditelj Centra za politološka istraživanja, te odnedavna think tank Instituta za europske i globalizacijske studije.
Gostujući je profesor na Sveučilištima u Zagrebu, Dubrovniku, Osijeku i Koprivnici.