(Hina)
Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić rekla je u ponedjeljak kako će se novim Zakonom o udomiteljstvu omogućiti značajan financijski iskorak za udomitelje, istaknuvši kako žele proširiti mrežu udomitelja diljem zemlje jer sada ima sredina koje su tradicionalno pokrivene udomiteljskim obiteljima, dok ih u nekim područjima uopće nema.
"Novi zakon o udomiteljstvu, koji će na snagu stupiti 1. siječnja 2019., financijski će biti značajan iskorak za same udomitelje", rekla je Murganić novinarima nakon uručivanja nagrade udomiteljima za uspjehe ostvarene u promicanju i obavljanju udomiteljstva u ovoj godini.
Murganić je rekla kako se novim prijedlogom zakona predviđa omogućiti udomiteljstvo kao zanimanje i udomiteljstvo kao specijalno zanimanje. Naknada udomiteljima bile bi između 2500 kuna, a za specijalno udomiteljstvo i znatno više - od 5000 do 6500 kuna. Specijalno udomiteljstvo predviđeno je za djecu kojoj su potrebni specifični i vrlo zahtjevni oblici medicinske i druge njege i skrbi.
"To bi bio značajan financijski iskorak za same udomitelje, koji sada primaju naknadu između 300 i 500 kuna za svoj rad", kazala je.
Kada se govori o udomiteljstvu kao zanimanju, pojasnila je Murganić, novim zakonom se predviđa da bi se na naknade obračunavali doprinosi iz mirovinskog i zdravstvenog osiguranja.
Dijete ili odrasla osoba koji su udomljeni primali bi opskrbninu koja sada iznosi između 1800 i 2200 kuna, a namijenjena je njihovim svakodnevnim životnim potrebama. Cilj je s vremenom povećati iznos opskrbnina namijenjenih djeci ili odraslim osobama koji su udomljeni.
Murganić je istaknula kako je cilj novog zakona da se udomiteljstvo digne na višu razinu jer se njime želi proširiti krug udomitelja, da se dobiju udomitelji mlađe životne dobi (sada je prosjek starosti 55 godina) te da se udomiteljske obitelji dobiju i na područjima gdje za to sada nema interesa.
Pojasnila je kako sada većeg interesa za udomiteljstvo nema u Dalmaciji, Dalmatinskoj zagori i Istri, dok veliki broj udomiteljskih obitelji tradicionalno imaju u Međimurju i Zagrebačkoj županiji. (Hina)