(Snimio Patrik Macek / Pixsell)
Hrvatski sabor zasjedanje nastavlja u ponedjeljak raspravom o dva zakona kojim bi se trebala postići veća učinkovitost u upravljanju poduzećima u državnom vlasništvu te profesionalizacija nadzornih odbora i uprava u tim poduzećima.
Reforma upravljanja poduzećima u većinskom državnom vlasništvu uključuje Prijedlog zakona o pravnim osobama u vlasništvu Republike Hrvatske i Prijedlog zakona o Centru za restrukturiranje i prodaju (CERP).
Novim zakonskim okvirom, pravne osobe od posebnog interesa bit će podijeljene na pravne osobe od strateškog značaja, poput Hrvatskih šuma ili Hrvatske elektroprivrede, te one od financijskog ili drugog značaja, poput Hrvatske poštanske banke.
Klasifikacija unutar novog okvira uključivat će i "ostala trgovačka društva", pod nadležnošću CERP-a, za koja će se planirati postupni izlazak države iz njihovog vlasništva.
Ključna novina koja proizlazi iz novog zakonskog okvira, kako je naveo ministar financija Marko Primorac, jest i utvrđivanje raznolikosti u sastavu nadzornog odbora te transparentniji proces izbora članova.
Postojat će tako obaveza da najmanje 33 posto članova nadzornog odbora bude neovisno u odnosu na društvo i vlasnika, u smislu i dioničkih udjela ili ostvarivanja prihoda iz poslovnog odnosa s društvom ili povezanim društvima.
Stranačka iskaznica neće biti zapreka ukoliko se, primjerice, radi o nekom stručnjaku ili znanstveniku, no neovisni član neće moći biti ministar ili državni tajnik, kao i ostali koji podliježu zakonskim odredbama Zakona o sprječavanju sukoba interesa.
Novina je i da će nadzorni odbor provoditi postupak izbora uprave putem javnog natječaja, a donosit će i odluku o odabiru kandidata, uz prethodnu suglasnost Vlade.
Te zakonske novosti dio su kriterija koje Hrvatska mora ispuniti u procesu pristupanja OECD-u, a odnose se na depolitizaciju i profesionalizaciju upravljačkih struktura.
Država u većinskom vlasništvu ima oko 900 društava, a velika ih je većina, više od 800, u nadležnosti županija, gradova i općina. Deset ih se nalazi u portfelju CERP-a, a tu je i 36 poduzeća od posebnog interesa.
Sabor će, osim u ponedjeljak, zasjedati u utorak i srijedu, kada će glasati o raspravljenim točkama u dva tjedna. Nakon toga slijedi dvotjedna pauza zbog lokalnih izbora.