(Hina/EPA)
Dječji vrtić "Grdelin" u Buzetu, čija je dogradnja stajala 10,8 milijuna kuna, svečano je u petak otvoren u nazočnosti ministrice poljoprivrede Marije Vučković.
Od 10,8 milijuna kuna iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske osigurano je šest milijuna, a ostalo je financirao Grad Buzet.
Na svečanom otvorenju ministrica Vučković je istaknula da je za ministarstvo svakako najvažnije ulaganje u rast poljoprivredne proizvodnje, poticanje kvalitete i konkurentnosti te otpornost na klimatske promjene, no, kako je rekla, "potpore za objekte društvene i komunalne infrastrukture nužne su kako bi se u manjim sredinama zadržali mladi ljudi".
Također je rekla da je Vlada od proglašene pandemije covida-19 za očuvanje radnih mjesta u Istarskoj županiji dosad izdvojila 707 milijuna kuna.
Ministrica poljoprivrede Marija Vučković najavila je i novi natječaj iz mjere 7.4.1 kojom se financiraju vrtići. U sklopu te mjere financirano je 14 vrtića u Istarskoj županiji, a potpore su vrijedne 81 milijun kuna.
Dogradnju Dječjeg vrtića "Grdelin", sufinancirao je i Grad Buzet 46 godina nakon otvorenja starog dijela. Da je proširenje bilo nužno, istaknula je ravnateljica Dječjeg vrtića "Grdelin" Silvana Pavletić, "svjedoči i podatak o listi čekanja devetero mališana koji će uskoro u nove prostore".
Buzetski gradonačelnik Siniša Žulić istaknuo je da taj grad ima najmanji postotak nezaposlenih, manje od dva posto, i da raste jer je sve više djece i mladih.
Rekonstrukcija zgrade vrtića od 1258 metara četvornih uključila je dogradnju novog dijela od 857 metara četvornih bruto površine na dvije etaže, u kojima su prostorije za četiri odgojne skupine, jasličke i vrtićke, a površina vrtića povećana je za 783 metra četvorna neto površine. U vanjskom dijelu nove zgrade uređeno je novo dječje igralište i zelene površine za igru.
Ministrica Vučković u porečkom Institutu za poljoprivredu i turizam
U sklopu boravka u Istri ministrica Vučković održala je i radni sastanak na porečkom Institutu za poljoprivredu i turizam na kojem se raspravljalo o proširenju suradnje, s naglaskom na mogućnost poticanja sjemenarske proizvodnje povrća i povećanju kolekcijskih nasada voća na zemljištu u vlasništvu Instituta.
Institut ima šest laboratorija vezanih uz razvoj vinarstva, maslinarstva i proizvodnje maslinovog ulja, povrćarstva i sjemenarstva te doprinosi očuvanju biljnih genetskih izvora.
„Za rad te razvoj Instituta izuzetno su važna sredstva odobrena iz podmjere 10.2. Potpora za očuvanje, održivo korištenje i razvoj genetskih izvora u poljoprivredi Programa ruralnog razvoja, u vrijednosti većoj od tri milijuna kuna. Predstavili smo ministrici znanstveno-istraživački i stručni rad Instituta te mogućnosti snažnijeg uključivanja akreditiranih i ovlaštenih laboratorija i panela odnosno povjerenstva za senzorsku analizu Instituta u službene poslove", istaknuo je ravnatelj Instituta Dean Ban.