(Snimio Dučko Marušić Čiči)
Uz dobru epidemiološku situaciju, kaže Brnjac, možemo očekivati i veći postotak nego prošle godine.
Brnjac je također rekla kako su anketom došli do broja od oko 68.000 turističkih djelatnika koji bi se željeli cijepiti. "Turistički djelatnici su u direktnom kontaktu. To je epidemiološka mjera kojom možemo spriječiti daljnja žarišta", rekla je.
Upitana hoće li na turiste utjecati to što je Njemačka Hrvatsku stavila na crvenu listu, odgovorila je: "Prvenstveno će se gledati kakva je epidemiološka situacija. Nakon toga, naravno da će turisti gledati kakva je procijepljenost turističkih djelatnika. Važan im je i segment samog projekta Siguran boravak u Hrvatskoj ili Safe stay in Croatia, gdje smo razradili sve epidemiološke standarde, protokole, zajedno s HZJZ-om, kojih se trebaju pridržavati svi naši u turističkom sektoru".
Navela je kako je do sada oko 12.000 objekata dobilo oznaku Safe stay in Croatia. "Uvedene su tri razine kontrole - jedna će ići od Ministarstva, a druga će biti sa strukovnim udruženjima. Treća i najvažnija je sam gost - turist će moći vidjeti kako se netko i pridržava li se svih mjera i protokola", rekla je Brnjac.
"On će putem QR-koda u tom objektu u kojem se nalazi vidjeti koji su to protokoli, koji su standardi, pridržavaju li se svi toga i direktno će moći poslati mail, svoj komentar, koji ide direktno na Ministarstvo, i u tom slučaju, ako je negativan, taj objekt neće dobiti tu oznaku", kaže Brnjac.
Na pitanje o cijeni antigenskih testova na mobilnim punktovima za testiranje stranih gostiju koji se vraćaju u svoje zemlje nije mogla dati konkretan odgovor, no rekla je kako će država pokriti dio troška. "Država će pokriti dio troška, sudjelovat će u dosta velikom iznosu što se tiče same cijene antigenskog testa", piše Direktno.hr