(Hina/EPA)
Na novom robotskom sustavu u KBC-u Zagreb u proteklih je nekoliko mjeseci napravljeno 30 operacija bubrega i nadbubrežne žlijezde te je u pripremi prva operacija prostate, a u petak se u njoj održava radionica o robotici u gastroenterologiji, na kojoj sudjeluju hrvatski i inozemni stručnjaci.
Radionica okuplja najistaknutije svjetske endoskopičare, koji će prikazati nanovije endoskopske tehnike te po prvi puta prikazati rad na najnovijem robotskom sustavu za endoskopsko rješavanje tumora završnog dijela debelog crijeva, rekao je voditelj Odjela za intervencijsku gastroenterologiju Nadan Rustemović.
Na radionici sudjeluju najistaknutiji svjetski eksperti, a priliku da primjene viđeno dobit će i mladi liječnici endoskopičari.
"Takav izravni kontakt našu zemlju čvrsto pozicionira kao jednog od lidera u gastroenterološkoj edukaciji u Europskoj uniji, koja ne samo da prati najnovija dostignuća u znanosti, nego ima i priznate centre u kojima se educiraju mladi endoskopičari iz EU-a, ali i iz cijelog svijeta", kaže Rustemović.
Primjena robota omogućuje veću preciznost zahvata uz očuvanje okolnog tkiva te povećava kvalitetu života pacijenata, pa je u suvremenoj medicini sve više operativnih zahvata obavljaju roboti.
U sklopu radionice održat će se okrugli stol o budućnosti robotike u hrvatskoj gastroenterologiji i medicini.
S obzirom da postoji mogućnost najma robotskog sustava za tumore završnog dijela debelog crijeva, na Rebru bi se svaka tri mjeseca moglo endoskopski napraviti 10 operacija ranih tumora koji se sada rade ručno, ističe Rustemović.