Arhiva
Hrvatski policajci ubuduće bi trebali dobiti pomoć u obavljanju posla i to uglavnom svojih bivših, umirovljenih kolega, koji će biti pričuvni policajci. Vlada je jučer donijela uredbu o pričuvnoj policiji koja će imati 1.812 pripadnika što je deset posto od ukupnog broja policijskih službenika u Hrvatskoj. Iako je prva uredba o pričuvnoj policiji nakon rata donesena još 2012. godine, ona nikada nije ustrojena, a odluka Vlade da to učini sada donoseći potpuno novu uredbu pokazuje da je pritisak na policiju, koja nema dovoljno zaposlenih koji su uz to loše plaćeni, sve veći.
Pričuvnu policiju imaju brojne europske zemlje i one su angažirane u slučaju prirodnih katastrofa ili izvanrednih događaja. Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović rekao je jučer da hrvatska policija treba angažman pričuvnih službenika i u redovitim situacijama kao što je to na primjer turistička sezona. No, nije to jedina situacija u kojoj bi redovitoj policiji mogli pomagati kolege iz pričuve.
- S obzirom na zadaće policije u većem obimu kao što je migrantski pritisak, turistička sezona ili predsjedanje Vijećem Europske unije ocijenili smo da je potrebno ustrojiti pričuvne snage koje će omogućiti da Ravnateljstvo policije dobije osposobljene i stručne pričuvne snage koje može angažirati u točno propisanim situacijama, rekao je Božinović.
Dragovoljna služba
U samoj se uredbi navodi da se pričuvna policija može angažirati u slučaju ratnog stanja ili neposredne ugroženosti neovisnosti i teritorijalne cjelovitosti države, prirodnih i tehničko-tehnoloških katastrofa i velikih nesreća, pružanja pomoći policijskim službenicima prilikom obavljanja poslova koji zahtijevaju povećani, odnosno dugotrajniji angažman policijskih službenika, osiguranja značajnih javnih okupljanja i pružanja pomoći policijskim službenicima tijekom turističke sezone. Uz to se pričuvna policija može angažirati i na prijedlog rukovoditelja nadležnih ustrojstvenih jedinica, a odluku donosi glavni ravnatelj policije. Ministar Božinović pojasnio je da je služba u pričuvnom sastavu dragovoljna osim u slučaju ratnog stanja ili neposredne ugroženosti, neovisnosti i teritorijalne cjelovitosti države te u drugim slučajevima kada je ugrožena unutarnja sigurnost.
Iako se na natječaj MUP-a mogu javiti hrvatski državljani mlađi od 60 godina koji nisu članovi političkih stranaka i imaju dobru tjelesnu spremu, prednost će imati bivši policajci koji su umirovljeni ili su iz službe otišli na temelju sporazuma, odnosno otkazom po vlastitoj volji. Pričuvne policajce angažirat će se na području policijske uprave u kojoj imaju prijavljeno prebivalište ili boravište.
Propisana naknada
Uredbom je propisano i kolika naknada pripada pričuvnom policajcu u slučaju angažmana, pa će tako, ako je riječ o osobi koja je inače zaposlena kod drugog poslodavca, dobiti naknadu u visini plaće koju je dobivao kod poslodavca u mjesecu prije angažiranja u policiji. Nezaposlenima pripada naknada u visini iznosa prosječne neto plaće u Hrvatskoj utvrđene za prethodnu godinu, umanjenoj za iznos koji prima s osnova nezaposlenosti (ako ga prima) i to razmjerno broju dana angažmana. Umirovljenici će dobiti novčanu naknadu u visini iznosa prosječne neto plaće razmjerno broju dana koliko su bili angažirani. Tako bi na kraju pričuvni policajci mogli zarađivati bolje od aktivne policije.
Predsjednik sindikata policije Dubravko Jagić ističe da je Hrvatska odavno trebala dobiti pričuvnu policiju, kako je imaju europske zemlje, ali napominje da sigurno nitko ne misli da pričuvni policajac može zamijeniti aktivnog policijskog službenika.