(Hina/EPA)
Hrvatska liječnička komora (HLK) ocijenila je u subotu kako su potpuno neprihvatljivi stavovi Dijane Zadravec izrečeni u medijima kojima ona zaziva zabranu dopunskog rada liječnika, pa HLK poziva ravnatelja, Upravo vijeće i ministra da hitno riješe probleme u KBC-u Sestara milosrdnica.
HLK u priopćenju ističe kako se liječnici i svi drugi zdravstveni djelatnici u javnom zdravstvu mogu zadržati isključivo kvalitetnim uvjetima rada, primjerenim financijskim nagrađivanjem, mogućnostima usavršavanja i napredovanja te pozitivnim i ugodnim radnim okruženjem. To se ne može postići robovlasničkim ugovorima za specijalizante i zabranom dopunskog rada liječnika, što je protivno i ustaljenoj praksi Europske unije.
Prethodni ugovori za specijalizante i mlade specijaliste ukinuti su i modificirani zahvaljujući dugogodišnjim nastojanjima HLK-a. Trošak specijalističkog usavršavanja liječnici su u slučaju prijevremenog raskida ugovora o radu morali kao odštetu isplatiti bivšem poslodavcu, uključivali i sve bruto plaće specijalizanata. To je značilo da oni godinama rade besplatno i državi još trebaju uplatiti sva davanja na plaću i iz plaće za razdoblje specijalizacije.
HLK ističe kako liječnici mogu u slobodno vrijeme raditi u privatnim zdravstvenim ustanovama uz odobrenje ravnatelja i ispunjavanje zakonskih uvjeta. Taj rad potiče izvrsnost a dodatni prihodi od dopunskog rada zadržavaju liječnike u Hrvatskoj i u javnom zdravstvu. Primjerice, u Austriji više od 60 posto bolničkih specijalista radi dopunski i u privatnim ustanovama.
"Nažalost, prof. Zadravec je u medijskim istupima paušalno optužila sve liječnike koji dopunski rade u privatnom zdravstvu da zlorabe svoj položaj i ovako iznesenom populističkom optužbom, nepotkrijepljenom dokazima i konkretnim imenima, baca se nedopustiva ljaga na cijelu struku", ocjenjuju u HLK.
Ističu kako se na primjeru Kliničkoga zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju, odnosno Klinike za tumore KBC-a Sestara milosrdnica vidi kronična upravljačka i kadrovska kriza te narušeni međuljudski odnosi a prosvjed zaposlenika Klinike za tumore jasna je poruka svim odgovornima o potrebi žurnog rješavanja ovog problema, a ne bježanja od odgovornosti.
Komora stoga očekuje da će ravnatelj i upravno vijeće KBC-a Sestara milosrdnica, kao i ministar zdravstva, preuzeti svoju odgovornost i poduzeti sve što je potrebno da što prije, na dobrobit pacijenata, liječnika i zdravstvenog osoblja, razriješe nagomilane probleme u ovoj našoj uglednoj i velikoj zdravstvenoj ustanovi.
Što se pak tiče bilo kakvih sumnji ili optužbi za moguća kaznena djela u KBC-u Sestara milosrdnica, HLK očekuje da Državno odvjetništvo Republike Hrvatske učini sve što je u njegovoj nadležnosti kako bi se te optužbe što prije razjasnile.