PULA

Grad Pula obilježava prigodne datume osvjetljavanjem velikog rotora

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


U sklopu obilježavanja Festivala srca - Svjetskog tjedna prirođenih srčanih grešaka veliki pulski rotor u Šijani u subotu navečer svijetlio je crvenom bojom, čime se Grad Pula pridružio inicijativi istarske podružnice Udruge "Veliko srce malom srcu".

Naime, ova inicijativa ima za cilj potaknuti javnozdravstvene aktivnosti tijekom veljače kako bi se razvila svijest o potrebi ranog utvrđivanja srčanih grešaka, potpora njihovom pravodobnom i pravilnom liječenju, osvješćivanju građana o tome što znači biti dijete s prirođenom srčanom greškom ili bolesti, što znači biti njihov roditelj ili liječnik kao i pružanje psihološke pomoći roditeljima djece sa srčanim bolestima i greškama.

Rotor u ljubičastom 14. veljače

Već 14. veljače veliki rotor zasvijetlit će ljubičastom bojom u povodu Međunarodnog dana epilepsije i Nacionalnog dana oboljelih od epilepsije. Inicijativa je to pulske Opće bolnice i Odjela za neurologiju kojoj se Grad Pula i ove godine rado odazvao. Naime, kako navode iz Grada Pule, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, oko 50 milijuna ljudi na svijetu ima epilepsiju te se procjenjuje da udio opće populacije s aktivnom epilepsijom iznosi 4 do 10 osoba na njih 1.000. U Hrvatskoj je oko 40.000 osoba s epilepsijom.

Medicinsko osoblje Odjela za neurologiju Opće bolnice Pula, Ambulante za epilepsije i konvulzivne bolesti, skrbi za velik broj žitelja Istarske županije s epilepsijom. Rad u ambulanti uključuje dijagnostiku, liječenje, praćenje i medicinsku edukaciju osoba s epilepsijom, praćenje trudnica s epilepsijom, savjetovanje Žena generativne dobi u vezi planiranja obitelji, a također uključuje i tranzicijsku ambulantu. Mnoga su istraživanja dokazala da je kvaliteta života u osoba s epilepsijom lošija u odnosu na opću populaciju i ukazala na iznimnu važnost procjene kvalitete života u osoba s epilepsijom.

"Osobe s epilepsijom, usprkos dobroj kontroli napadaja uslijed suvremenih mogućnosti liječenja kao i dobroj prognozi bolesti, u općoj populaciji vrlo često su stigmatizirane i izložene diskriminaciji a i mnogo osoba iz opće populacije ima pogrešno mišljenje da je epilepsija duševna i zarazna bolest", navela je zamjenica gradonačelnika Pule Ivona Močenić u priopćenju za javnost. Dodala je kako danas znamo da je to, kako je rekla "posljedica neznanja, predrasuda i nepoznavanja bolesti te su ti problemi prepoznati od strane velikih svjetskih organizacija i u tu se svrhu u svijetu obilježavaju posebni dani".

Inače, na Međunarodni dan epilepsije tradicionalno se mnoge značajne građevine u svijetu osvijetle ljubičastom bojom.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter