(Hina/EPA)
Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs rekao je u petak kako Hrvatska za projekte u okviru programa Erasmus+ ima na raspolaganju iznos veći od 28 milijuna eura odnosno preko 210 milijuna kuna u prvoj programskoj godini.
Fuchs je to rekao na videokonferenciji "Novi početak za bolje sutra- Erasmus+ i Europske snage solidarnosti" gdje je danas predstavljena nova generacija programa Erasmus+ i Europske snage solidarnosti 2021.-2027.
"Očekuje se povećanje godišnjeg proračuna", dodao je ministar te podsjetio na sedam uspješnih godina provedbe programa Erasmus+ u Hrvatskoj
"U Hrvatskoj je u projektnim aktivnostima sudjelovalo preko 112.000 građana svih generacija, iz ustanova predškolskog odgoja i obrazovanja, osnovnih i srednjih škola, učeničkih domova, visokih učilišta, pučkih učilišta, muzeja, knjižnica, organizacija koje rade s mladima i mnogih drugih, njih ukupno 1565.", rekao je.
Od 112 000 sudionika, njih čak 57 tisuća bilo na mobilnosti u inozemstvu, dodao je
"Tijekom proteklog sedmogodišnjeg razdoblja u Republici Hrvatskoj je ugovoreno više od 2800 Erasmus+ projekata, za čije je sufinanciranje Hrvatska na raspolaganju imala više od 160 milijuna eura bespovratnih sredstava, a za projekte je ugovorila impresivnih 99% dostupnih financijskih sredstava", istaknuo je Fuchs.
Ključna investicija u mlade ljude
Adrienn Király, šefica Kabineta Mariye Gabriel, povjerenice za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade rekla je da Program Erasmus+ na mnogo načina simbolizira uspjeh EU u posljednjih 30 godina - povezuje učitelje i one koji uče diljem kontinenta i stvara nove mogućnosti za bolje obrazovanje.
"Također, mogućnosti koje nudi program Europske snage solidarnosti ključna su investicija u mlade ljude u Hrvatskoj", istaknula je.
Konferencija s više od 500 sudionika održana je u organizaciji Agencije za mobilnost i programe EU, Ministarstva znanosti i obrazovanja i Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade.
Program Erasmus+ najveći je program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport. Omogućuje stjecanje novih znanja, iskustava i vještina svim generacijama - od vrtićke do starije dobi. Novi program Erasmus+, zahvaljujući gotovo dvostruko većem proračunu, bit će usklađen s digitalnom i zelenom tranzicijom, a želi povećati i uključivanje sudionika s manje mogućnosti.
Novi program odigrat će ključnu ulogu u ostvarivanju europskog prostora obrazovanja do 2025. i daljnjem unaprjeđenju sektora obrazovanja i osposobljavanja, mladih i sporta. Europska studentska iskaznica bit će ključan doprinos u pojednostavnjenju, olakšavanju i poticanju studentske mobilnosti u Europi. Podupirat će i vodeće inicijative kao što su Europska sveučilišta, Erasmusova akademija za usavršavanje učitelja i Centri za strukovnu izvrsnost te na taj način omogućavati stjecanje novih znanja, iskustava i vještina svim generacijama.
Osim toga, sjajne mogućnosti za mlade, među njima volontiranje u Hrvatskoj i inozemstvu, i u sljedećih sedam godina omogućit će program Europske snage solidarnosti. Riječ je o programu koji promiče ono što je u trenutnim okolnostima u Hrvatskoj i šire prijeko potrebno, a to su - solidarnost i zajedništvo. Kroz sudjelovanje u volonterskim projektima mladi imaju priliku doprinijeti zajednici, uključiti se u pokretanje pozitivnih promjena u društvu te pritom stjecati nova iskustva i znanja i osnažiti se za buduće izazove, izvijestili su organizatori.