(Hina/EPA)
Gradska skupština u utorak je na sjednici donijela "Zagrebačku strategiju izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom u razdoblju od 2022. do 2025.", koju je predložio gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević.
Istaknuto je kako je u provođenju mjera i aktivnosti u svim područjima, glavni cilj Strategije "ukidanje svake diskriminacije na temelju invaliditeta, odnosno svakog ograničavanja ili isključivanja na temelju invaliditeta, posljedica kojeg je narušavanje integriteta osobe".
Grad Zagreb će, tijekom razdoblja primjene Strategije, provoditi mjere i aktivnosti za sve osobe s invaliditetom u gradu u područjima: odgoj, obrazovanje i zapošljavanje; zdravstvena zaštita i rehabilitacija; socijalna zaštita; neovisno življenje i uključenost u zajednicu.
Također, stanovanje, mobilnost i pristupačnost; kultura, sport i slobodno vrijeme; zaštita od nasilja i sudjelovanje u političkom životu; civilno društvo, istraživanje i suradnja; izvanredne situacije te humanitarne krize i katastrofe.
Gradski zastupnici na sjednici su prihvatili i gradonačelnikov prijedlog provedbenog programa mjera postupanja s materijalom od uklanjanja i građevnim otpadom nastalim u postupku obnove zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba. Istaknuto je da se obradom betona, asfalta i ostalog građevnog otpadnog materijala dolazi do vrijedne sirovine i tamponskih materijala koji se koriste u građevinarstvu, sanaciji štete, obnovi ili u druge svrhe.
Vlada RH je svojom Odlukom obvezala Grad Zagreb na donošenje provedbenog programa mjera, uz suradnju nadležnog ministarstva. Grad Zagreb je utvrdio lokaciju nekretnine za privremeno skladištenje materijala od uklanjanja kojim upravlja Čistoća, koja je zadužena za cjeloviti postupak zbrinjavanja. Pristup privremenom skladištu imat će isključivo Čistoća, građani uz predočenje identifikacijske isprave, te pravne ili fizičke osobe (obrtnici) koje sudjeluju u raščišćavanju područja i uklanjanju objekata.
Gradski zastupnici prihvatili su i gradonačelnikov prijedlog programa državne potpore za subvencioniranje proizvodnje i emitiranja audiovizualnih i radijskih programskih sadržaja u programima nakladnika televizija ili radija za razdoblje od 2022. do 2023. Za cjelokupno razdoblje od 2022. do 2023. planira se iznos sredstava do četiri milijuna kuna. Prihvaćen je i gradonačelnikov prijedlog programa potpore male vrijednosti za sufinanciranje proizvodnje i objave programskih sadržaja u elektroničkim publikacijama za razdoblje 2022. - 2023.