RIJEKA

Dječja kuća u Rijeci otvara vrata

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Uoči svečanog otvorenja Dječje kuće u kompleksu Benčić u Rijeci, u četvrtak je za predstavnike gradske uprave, predstavnike ustanova u kulturi te za novinare priređeno njezino razgledavanje.

U izgradnju jedinog objekta takve vrste u Hrvatskoj, namijenjenog isključivo djeci i njihovu stvaralaštvu, uloženo je 45,4 milijuna kuna, od čega je 29,2 milijuna nepovratno financirano europskim novcem. Dodatno je u opremanje uloženo 9,2 milijuna kuna, što je u cijelosti osigurano u gradskom proračunu.

Dječja kuća je uređena u Ciglenoj kući, u sklopu projekta revitalizacije toga bivšeg tvorničkog kompleksa zajedno s preuređenjem T-objekta u novu zgradu riječke Gradske knjižnice. Uređenje tih dvaju objekata stoji 162,1 milijun kuna, od čega je iz europskih fondova 68,2 milijuna kuna, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije sudjeluje s 10 milijuna kuna, a ostalo pokriva Grad Rijeka.

Autor projekta, riječki arhitekt Saša Randić Dječju kuću vidi kao čarobnu kutiju, inspiriranu "Alisom u zemlji čudesa", u kojoj se postupno otkriva sadržaj. Izvođač radova bila je tvrtka ING-GRAD iz Zagreba. Dječja kuća je u najvećem dijelu opremljena hrvatskim dizajnerskim proizvodima i namještajem mlade hrvatske tvrtke "Prostoria".

U prizemlju je prostrani i slobodni dnevni boravak u kojem djeca mogu boraviti s roditeljima i zabaviti se bez najavljenog dolaska ili upisa u neku od radionica. Na prvom i drugom katu je višenamjenska dvorana sa 75 sjedećih mjesta, velikim projekcijskim platnom i pozornicom. Tu će se moći prikazivati dječji filmovi, izvoditi predstave i glazbeni programi, priređivati književne večeri, a djeca će tu moći prikazivati i gledati filmove koje su sama izradila u obližnjemu kinostudiju. Uz dvoranu su i druge radionice sa suvremenom opremom za audio i videostvaralaštvo te prostorije bez određene namjene u kojima će djeca moći kombinirati kreativne sadržaje.

Na trećem katu je novi prostor Dječjeg odjela Gradske knjižnice "Stribor" s 32 tisuće knjiga, a na krovu još jedan višenamjenski zatvoreni prostor te terasa na kojoj će se, među ostalim, moći održavati radionice i izvoditi predstave.

Gradonačelnik Vojko Obersnel nakon obilaska izrazio je žaljenje što Dječja kuća zbog epidemioloških razloga "neće moći krenuti u punoj funkcionalnosti".

Govoreći o uređenju cjelokupnog kompleksa Benčić, ocijenio je da je bilo potrebno hrabrosti i ludosti ući u tako građevinski i financijski zahtjevan projekt. "Ovakvog prostora, na kojem su jedan uz druge Muzej grada Rijeke, Muzej moderne i suvremene umjetnosti i Dječja kuća, a od sljedeće godine i Gradska knjižnica, nema nigdje u Hrvatskoj, ali ni u bližem okruženju", istaknuo je Obersnel.

Pročelnik Gradskog odjela za kulturu Ivan Šarar rekao je kako je ideja da djeca u Dječjoj kući nisu samo publika, nego i stvaratelji i sudionici u njezinu djelovanju. Ovo je najbolja investicija u Rijeci za razvoj slobodnomisleće, opuštene i kreativne djece, ocijenio je. 

Od 27. ožujka do 1. travnja građani će u manjim skupinama pod vodstvom moći obići Dječju kuću. Dječji odjel Gradske knjižnice "Stribor" otvara se 29. ožujka, a u subotu, 3. travnja u Dječjoj kući počinju prvi programi, poput male škole talijanskog jezika za djecu u dobi od četiri do šest godina i radionica pričanja i čitanja priča.

  


Podijeli: Facebook Twiter