(Hina/EPA)
Bez obzira na pandemiju covida-19 i zatvaranje tijekom proljeća, Caritas Riječke nadbiskupije nastavio je sve programe pomoći koje i inače provodi, rekla je na konferenciji za novinstvo u četvrtak njegova ravnateljica Marija Faustina Kovačević.
Bolnički kreveti i invalidska pomagala i dalje se posuđuju onima kojima su potrebni, dostavljaju se pelene za odrasle, a prije početka školske godine 40 školaraca dobilo je bilježnice i školski pribor, rekla je Kovačević i dodala da je 58 kućanstava dobilo drva za ogrjev, 170 obitelji krumpir, a preko programa "Kumstvo na daljinu", u kojemu kumovi uplaćuju dogovoreni iznos, a Caritas ga prosljeđuje, korisnici su dobili 165.320 kuna.
U sklopu akcije Hrvatskoga Caritasa "Za 1000 radosti" dodijeljena je jednokratna novčana pomoć od 26.470 kuna za 33 obitelji s područja Rijeke nadbiskupije. Ove godine pojačani su darovi s prehrambenim proizvodima zbog pojačane svijesti o pomaganju u promijenjenim okolnostima te zbog mjera Vlade kao olakšica onima koji daruju hranu, istaknula je ravnateljica riječkoga Caritasa.
Tako je prikupljeno i podijeljeno više od 40 tona hrane, a lokalne tvrtke u akciji su sudjelovale prije Uskrsa darujući novac zahvaljujući kojem je podijeljeno tisuću paketa potrebitima. I građani su uplatili 25.000 kuna na račun Caritasa Riječke nadbiskupije, izvijestila je Kovačević.
Na konferenciji za novinstvo pet karitativnih ustanova Riječke nadbiskupije koje se brinu o siromašnima, beskućnicima te ženama i djeci žrtvama obiteljskog nasilja predstavilo je aktivnosti tijekom protekle godine.
Voditeljica Doma za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja „Sveta Ana“ Željka Frković izvijestila je da je od osnutka 1993. godine do danas ta ustanova pružila pomoć oko 2000 korisnika.
U 2019. godini u Domu je sklonište pronašlo 82 korisnika, 29 žena s 53 djece, ove godine 16 žena i 34 djece, a vjerojatno će ih biti još do kraja godine, rekla je.
U Domu, na tajnoj adresi, smještaju se žene i djeca, žrtve obiteljskog nasilja iz svih krajeva Hrvatske. Uglavnom se tu zadržavaju tri do četiri mjeseca, a s njima rade stručnjaci s raznih područja, rekla je Frković.
Veronika Mila Popić iz Kuće utočišta sv. Vinka Paulskog u Rijeci rekla je da ta ustanova na godinu skrbi za više od 200 osoba te za njih 70-ak na dan. Svakodnevno se priprema 120 obroka, doručak i ručak, omogućena im je osobna higijena i psihosocijalna te duhovna pomoć.
Prihvatilište za beskućnike "Ruže sv. Franje", koje djeluje u Rijeci 13 godina, skrbi o dugotrajno nezaposlenim osobama i onima koje žive u neodgovarajućim uvjetima. Ima 14 postelja i ljudima omogućuje privremeni boravak. Dosad je u prihvatilištu boravilo više od 600 korisnika, a 70 posto ih se resocijaliziralo, rekla je Marija Mioč iz te ustanove. U 2020. godini u njemu je bio 21 beskućnik, a trenutačno je tu šest muškaraca i jedna žena, izvijestila je Mioč.
Elida Verunica iz Socijalne samoposluge „Kruh sv. Elizabete“ rekla je da je u protekloj godini prikupljeno oko 40 tona prehrambenih proizvoda te podijeljeno oko 5500 paketa hrane. Na vrata te samoposluge svaki dan kuca mnogo korisnika, a zasad hrane ima dovoljno za sve, istaknula je.