U hrvatskoj političkoj areni događaju se, pokazuje najnovije mjesečno istraživanje agencije Promocija Plus, snažne promjene. Iako su na prva mjesta Crobarometra po visini rejtinga i dalje HDZ, SDP i Živi zid, očito je kako je rejting tih stranaka podložan promjenama. Za HDZ bi danas glasalo 26,8 posto birača, što je za 2,1 posto manje nego prije mjesec dana, dok bi SDP-u povjerenje poklonilo 21,1 posto birača, odnosno 0,3 posto više nego ranije. "Antisistemski" Živi zid i danas bi dobio 11,2 posto glasova (ili 0,3 posto više od ožujka), što je činjenica koja sve više zabrinjava i velike stranke i njihove male partnere.
Četvrti na listi
Most nezavisnih lista ostao je na četvrtom mjestu popularnosti (podrška 8,1 posto), no zanimljivo je da se iza njega nalazi jedina aktualna koalicija na hrvatskoj političkoj sceni. Amsterdamska koalicija koju čine IDS, GLAS i Pametno - kad se zbroje njihovi stranački rejtinzi - ima 4,4 posto glasova, što je čini četvrtom stranačkom snagom u zemlji. IDS kao najviše prepoznatljiv partner u koaliciji dobiva - u istraživanju koje obuhvaća cijelu Hrvatsku kao jednu izbornu jedinicu - 1,6 posto glasova, novopečeni GLAS 1,2 posto, dok Pametno također dobiva oko 1,6 posto glasova. Dakle, koalicija lijevog liberalnog centra dobiva 4,4 posto podrške, što je zanimljiv rezultat jer je riječ o jednoj regionalnoj stranci, te dvije mlade stranke bez stranačke infrastrukture u svim županijama. Pametno je kao stranka najprisutnija u Dalmaciji, dok GLAS osvaja podršku u Zagrebu i drugim urbanim centrima gdje je nekad popularnost uživao HNS iz kojeg je stranka i nastala.
Amsterdamska koalicija vjerojatno je popularnost zaradila tamo gdje je HDZ izgubio dio podrške - na Istanbulskoj konvenciji - jer su "načeli" taj problem traženjem parlamentarne interpelacije koju je HDZ-ova Vlada nakon prihvaćanja te zamisli službeno odbila.
IDS je na nacionalnoj razini snažno prepoznavanje dobio i nedavnim prijedlogom izmjena Kaznenog zakona u koji bi uvrstio odredbu da se zatvorski kazne korisnici ustaškog pozdrava ZDS, što je Vlada također odbila.
Amsterdamska koalicija, ipak, zadobiva upola manji rejting od Mosta, koji je također profitirao na vrućoj temi donošenja Istanbulske konvencije, ali s posve drugih, konzervativnih pozicija. Većina Mostovih izjasnila se protiv konvencije, čime je "ukrala" glasove konzervativnim glasačima HDZ-a, ali i krajnoj desnici jer u mjesecu kad su očekivali "profit" na gubitku su i Neovisni za Hrvatsku Brune Esih i Zlatka Hasanbegovića. Rejting im je opao 0,1 posto, te se sada nalaze na 2,4 posto.
Priliku za podizanje rejtinga nije iskoristio HSS - pali su s 2,4 na 2,1 posto, dok Stranka rada i solidarnosti BM365 danas stoji na dva posto glasova. Ispod njih su vladajući HNS s podrškom od 1,9 glasova, interesni HSU s 1,5 posto, te desni HSP AS s 1,1 posto glasova. Na dnu stranačkog bazena "utapaju" se HDSSB (0,6 posto), te još jedan patuljak iz vladajuće većine, HSLS, s 0,4 posto glasova.
S obzirom da je savez liberalnih stranaka, tzv. Amsterdamska koalicija, jedina grupacija koja se promovira kao koalicija, posve je legitimno pretpostaviti kako će te tri stranke - možda pojačane HSU-om ili nekom regionalnom strankom - zajedno izaći barem na europske izbore iduće proljeće, kao i na možebitne izvanredne izbore za Hrvatski sabor ne uspije li predsjednik HDZ-a Andrej Plenković održati na okupu svoju šaroliku interesnu zajednicu. (Dubravko GRAKALIĆ)
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU