"Idiotentest"

U Njemačkoj vožnja pod utjecajem dovodi do medicinsko-psihološkog pregleda. Kakvo je stanje u Hrvatskoj?

| Autor: Glas Istre
(Snimio Petar Glebov/PIXSELL)

(Snimio Petar Glebov/PIXSELL)


U Njemačkoj se godišnje dogodi oko 310.000 nesreća s ozlijeđenim osobama. Otprilike 33.000 nesreća povezano je s alkoholom, dok je oko 4.000 nesreća povezano s opojnim tvarima poput kanabisa, heroina, speeda, ecstasyja ili drugih amfetamina.

Droge, lijekovi i alkohol ključni su uzroci mnogih prometnih nesreća

40 posto ga ne prolazi iz prve

Prema podacima Saveznog zavoda za cestovni promet (BASt), više od 85.000 vozača godišnje mora proći medicinsko-psihološki pregled (MPU) ili kako u narodu kažu "Idiotentest".

Čak 40 posto vozača u Njemačkoj ovaj test ne prolazi od prve. U oko 70% slučajeva, razlog za ovaj pregled, odnosno test je vožnja pod utjecajem alkohola, droga ili lijekova. U takvim situacijama, prethodno dokazana apstinencija obvezna je za ponovno stjecanje vozačke dozvole.

Test se sastoji od liječničkog pregleda, intervjua s psihologom, testa reakcije (i koncentracije) te upitnika. Koja su pitanje tipična za Idiotentest? Fenix Magazin navodi neka od njih.

Opća pitanja:

Kakvo značenje za vas ima vozačka dozvola klase B? Kako procjenjujete sebe kao vozača?
Što je, po vašem mišljenju, najvažnije u prometu? Kako biste opisali svoj stil vožnje?

Pitanja o prekršajima u prometu:

Koliko često ste kršili prometna pravila i zašto ste tako postupali? Koje ste točno prekršaje činili?

Vidite li vezu između svojih prekršaja i tadašnjih životnih okolnosti? Kako ste reagirali na prve opomene i novčane kazne?

Pitanja o vožnji pod utjecajem alkohola:

Zašto ste vozili pod utjecajem alkohola? Kako ste se osjećali tijekom vožnje: pijani, lagano pripit ili trijezni? Koju ste udaljenost tada namjeravali prijeći autom?

Nakon koje ste udaljenosti zaustavljeni od strane policije ili je došlo do prometne nesreće? Što se promijenilo u vašem životu nakon vožnje u pijanom stanju?

Pitanja o promjeni ponašanja u vožnji:

Kakve ste odluke donijeli danas i što se razlikuje u odnosu na prije?

Želite li promijeniti svoje ponašanje u budućnosti? Ako da, zašto i na koji način?
Što bi vam moglo otežati promjenu ponašanja?

Svrha idiotentesta

Svrha pitanja Idiotentesta je otkriti priznaje li osoba da je u prošlosti počinila pogreške i naučila iz njih. Osim toga, treba utvrditi treba li očekivati daljnje nedolično ponašanje u budućnosti ili će prevladati osjećaj odgovornosti. Dakle, ideja nije vidjeti zna li vozač prometna pravila nego kakvi su njegovi stavovi o vožnji i je li iz svog prekršaja nešto naučio, prenosi N1.

A u Hrvatskoj?

Zakon o sigurnosti prometa na cestama u čl. 231., st. 4. nalaže: "Na izvanredni nadzorni zdravstveni pregled uputit će se vozač i instruktor vožnje kod kojih je utvrđen udio alkohola u krvi viši od 1,50 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka ili je utvrđeno da su upravljali vozilom pod utjecajem droga ili lijekova, kao i vozač i instruktor vožnje koji se odbiju podvrgnuti ispitivanju imaju li u organizmu alkohola, droga ili lijekova koji utječu na psihofizičke sposobnosti i na sposobnosti upravljanja vozilima, nakon pravomoćnosti odluke o prekršaju ili su najmanje tri puta pravomoćno kažnjeni zbog upravljanja vozilom s nedopuštenom količinom alkohola u krvi, odnosno odgovarajućim iznosom miligrama u litri izdahnutog zraka."

Vozača na izvanredni nadzorni zdravstveni pregled upućuje policija u nadi kako će to smanjiti postotak recidivista. U svakom slučaju, nemojte voziti pod utjecajem, jer osim opasnosti koju predstavljate za sebe i druge, novčanih i zatvorskih kazni, možda budete podvrgnuti i Idiotentestu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter