(Snimio Petar Glebov/PIXSELL)
U Njemačkoj se godišnje dogodi oko 310.000 nesreća s ozlijeđenim osobama. Otprilike 33.000 nesreća povezano je s alkoholom, dok je oko 4.000 nesreća povezano s opojnim tvarima poput kanabisa, heroina, speeda, ecstasyja ili drugih amfetamina.
Droge, lijekovi i alkohol ključni su uzroci mnogih prometnih nesreća
Prema podacima Saveznog zavoda za cestovni promet (BASt), više od 85.000 vozača godišnje mora proći medicinsko-psihološki pregled (MPU) ili kako u narodu kažu "Idiotentest".
Čak 40 posto vozača u Njemačkoj ovaj test ne prolazi od prve. U oko 70% slučajeva, razlog za ovaj pregled, odnosno test je vožnja pod utjecajem alkohola, droga ili lijekova. U takvim situacijama, prethodno dokazana apstinencija obvezna je za ponovno stjecanje vozačke dozvole.
Test se sastoji od liječničkog pregleda, intervjua s psihologom, testa reakcije (i koncentracije) te upitnika. Koja su pitanje tipična za Idiotentest? Fenix Magazin navodi neka od njih.
Kakvo značenje za vas ima vozačka dozvola klase B? Kako procjenjujete sebe kao vozača?
Što je, po vašem mišljenju, najvažnije u prometu? Kako biste opisali svoj stil vožnje?
Koliko često ste kršili prometna pravila i zašto ste tako postupali? Koje ste točno prekršaje činili?
Vidite li vezu između svojih prekršaja i tadašnjih životnih okolnosti? Kako ste reagirali na prve opomene i novčane kazne?
Zašto ste vozili pod utjecajem alkohola? Kako ste se osjećali tijekom vožnje: pijani, lagano pripit ili trijezni? Koju ste udaljenost tada namjeravali prijeći autom?
Nakon koje ste udaljenosti zaustavljeni od strane policije ili je došlo do prometne nesreće? Što se promijenilo u vašem životu nakon vožnje u pijanom stanju?
Kakve ste odluke donijeli danas i što se razlikuje u odnosu na prije?
Želite li promijeniti svoje ponašanje u budućnosti? Ako da, zašto i na koji način?
Što bi vam moglo otežati promjenu ponašanja?
Svrha pitanja Idiotentesta je otkriti priznaje li osoba da je u prošlosti počinila pogreške i naučila iz njih. Osim toga, treba utvrditi treba li očekivati daljnje nedolično ponašanje u budućnosti ili će prevladati osjećaj odgovornosti. Dakle, ideja nije vidjeti zna li vozač prometna pravila nego kakvi su njegovi stavovi o vožnji i je li iz svog prekršaja nešto naučio, prenosi N1.
Zakon o sigurnosti prometa na cestama u čl. 231., st. 4. nalaže: "Na izvanredni nadzorni zdravstveni pregled uputit će se vozač i instruktor vožnje kod kojih je utvrđen udio alkohola u krvi viši od 1,50 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka ili je utvrđeno da su upravljali vozilom pod utjecajem droga ili lijekova, kao i vozač i instruktor vožnje koji se odbiju podvrgnuti ispitivanju imaju li u organizmu alkohola, droga ili lijekova koji utječu na psihofizičke sposobnosti i na sposobnosti upravljanja vozilima, nakon pravomoćnosti odluke o prekršaju ili su najmanje tri puta pravomoćno kažnjeni zbog upravljanja vozilom s nedopuštenom količinom alkohola u krvi, odnosno odgovarajućim iznosom miligrama u litri izdahnutog zraka."
Vozača na izvanredni nadzorni zdravstveni pregled upućuje policija u nadi kako će to smanjiti postotak recidivista. U svakom slučaju, nemojte voziti pod utjecajem, jer osim opasnosti koju predstavljate za sebe i druge, novčanih i zatvorskih kazni, možda budete podvrgnuti i Idiotentestu.