Ilustracija (Pixabay)
Kibernetički napadi sve su učestaliji, a napadači sve sposobniji. Na meti su im svi: građani, državne institucije, velike kompanije... I dalje se, najčešće, lažno predstavljaju kako bi došli do osobnih podataka, brojeva kartica ili lozinki. Sve su češće i krađe identiteta ili cijelih baza podataka, za što lopovi traže vrtoglave otkupnine, javlja HRT.
Nisu samo lozinke i bankovni računi na meti "online" lopova, prate se privatni i poslovni životi, pa čak i podaci o zdravlju. Što je žrtva financijski "teža", to je napadačima zanimljivija, osobito poduzeća u čijim je rukama važna infrastruktura.
- Naravno da smo mi kao ključna infrastruktura EU, ja bih rekao na dnevnoj razini žrtva hakerskih napada, preko vikenda zna ih biti čak i 1000, kaže član Uprave JANAF-a Vladislav Veselica.
Većina slučajeva ostane neprijavljena, pa su razmjeri štete zasigurno veći:
- 2023. godine smo imali trošak, odnosno direktnu štetu na gospodarstvu od 11,5 milijuna eura, 2024. godine došli smo blizu 17 milijuna eura. Znači stopa prijavljenih slučajeva je rasla za 20%, a stopa troška za 52%. Izuzetno zabrinjavajuća činjenica, napominje konzultant za kibernetičku sigurnost Marko Gulan.
Sve su učestaliji ciljani 'online' napadi:
- Postoje ti motivirani, ciljani napadači koji točno 'targetiraju' kompaniju zbog nekog konkretnog cilja, je li to neka kritična infrastruktura, je li to financijska institucija i o tome varira i tehnika napada i koliko je novca uloženo, objašnjava direktor Sektora za razvoj proizvoda i preuzimanje rizika Bojan Letica.
Lozinke treba redovito mijenjati, a jesu li nam podaci negdje procurili danas se može provjeriti na 'online' platformama. Uz to, svaki pokušaj prijevare treba prijaviti.
- Na primjer, ako primijete neku 'phising' stranicu na kojoj napadači pokušavaju ukrasti podatke građana prijavite to Nacionalnom CERT-u i mi ćemo raditi na uklanjanju takve stranice da ne bude dostupna javnosti, poručuje Jakov Kiš iz Sektora za Nacionalni CERT.
Procjena je da se u Hrvatskoj svakog dana dogodi pet kibernetičkih napada. Svatko može biti potencijalna meta, a napadači vrebaju sa svih vrsta ekrana.
Cijeli prilog dostupan je ovdje.