(Reuters)
Članovi Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcija osudili su u četvrtak nedolazak predstavnika Državnog odvjetništva na sjednicu na kojoj se trebalo raspravljati o njihovom izvješću, ocijenivši takav čim izrazom nepoštovanja prema Hrvatskom saboru.
''Ovo je srozavanje prakse i nepoštivanje Hrvatskog sabora, najvažnije institucije u ovoj zemlji. Ali, ne mogu reći da me to čudi, s obzirom na zadnju sjednicu Odora za pravosuđe kada je glavni državni odvjetnik rekao da njega ne obvezuje poslovnik Hrvatskog sabora, koji ima snagu zakona”, rekao je zastupnik Mosta Nikola Grmoja.
Bivši predsjednik Antikorupcijkog vijeća kazao je da je često kritizirao bivšu glavnu državnu odvjetnicu Zlatu Hrvoj-Šipek, ali je unatoč tome sudjelovala na raspravama o izvješćima DORH-a.
Izostanak predstavnika Državnog odvjetništva je presedan u povijesti ovog tijela, istaknula je aktualna predsjednica vijeća Mirela Ahmetović (SDP). Ivan Turudić je, dodaje, čelna osoba institucije koja je dužna davati izvješća i zato je pozvan na sjednicu.
''Svi koji ste bili članovi vijeća znate da je prethodna državna odvjetnica u vrlo neugodnim situacijama prisustvovala sjednicama ovog tijela i odgovarala na sva pitanja koja su u nadležnosti DORH-a”, naglasila je Ahmetović.
''Ovo je apsolutno bahato, neodgovorno o skandalozno, da jedno tijelo, čijeg čelnika biramo u Saboru, ne poštuje volju građana i ne želi komentirati izvještaj pred ovim tijelom'', složila se članica vijeća i izvršna direktorica GONG-a Oriana Ivković Novokmet.
Što se tiče samog izvješća koji je DORH poslao, ocijenila je da ono pokazuje neambicioznost Strategije suzbijanje korupcije.
„Sudjelovanje u provedbi edukacije državnih odvjetnika, to nije nikakva mjera, a mjerom su proglasili i zaprimanje smjernica Vrhovnog suda glede komunikacije DORH-a. Dakle, samo su zaprimili dokument suda, ne vidim na koji način su oni sunositelji ove mjere'', kazala je Ivković Novokmet.
''Zanimljivo bi bilo čuti koliko je u DORH-u ostalo od tih educiranih ljudi. Po ovome što smo mi dobili, broj educiranih u 2023. je bio udvostručen u odnosu na 2022. i stvarno je šteta da nemamo državnog odvjetnika ili nekog od njegovih suradnika da to prokomentira'', rekla je članica vijeća Marija Udiljak.
Antikorupcijsko vijeće u nastavku je sjednice usvojilo izvještaje Vrhovnog suda, Državnog izbornog povjerenstva (DIP) i Državnog sudbenog vijeća (DSV).
Predsjednik DSV-a Darko Milković izvijestio je da su u prošloj godini zaprimljene 1572 imovinske kartice sudaca, u sklopu mjere unapređenja sustava provjere imovinskih kartica pravosudnih dužnosnika.
„Ono što smo primijetili jest da dohodak partnera sudaca ponekad nije u cijelosti prijavljen, naročito kad je riječ o ostalim prihodima ili prihodima od kapitala. U takvim slučajevima tražimo pismeno očitovanje od sudaca, dosada nismo imali slučaj da se netko od sudaca na to oglušio", kazao je Milković.