(Snimio Igor Kralj/Pixsell)
Udruga Betlehem koja je otvorila mjesto na kojem majke mogu ostaviti neželjenu djecu priopćila je u četvrtak kako je svjesna da je potreban dijalog o zakonskoj regulativi o zbrinjavanju novorođenčadi, odbacivši kritike da se radi o poticanju na kazneno djelo napuštanja djeteta.
"Svjesni smo da pravni okvir u Republici Hrvatskoj po pitanju Prozora života nije dovoljno definiran, no to ne smije biti prepreka spašavanju ljudskih života. Zakonska regulacija svakako je potrebna", poručili su iz Udruge Betlehem, koja stoji iza Prozora života, mjesta na kojem majke mogu anonimno ostaviti neželjenu djecu.
Dodaju da bi prioritet morao biti zaštita života i pružanje sigurnosti onima koji su najranjiviji.
Ženska mreža Hrvatske, koja okuplja tridesetak udruga za ženska prava, oštro je osudila otvaranje tog mjesta koje se nalazi u sklopu samostana Pohoda Marijina u Zagrebu te pozvala institucije na zabranu takve prakse, navodeći da je to poticanje na počinjenje kaznenog djela, odnosno anonimnog napuštanja djeteta.
Također upozorava da se time narušava i Međunarodna konvencija o pravima djeteta, odnosno pravo na poznavanje vlastitog identiteta.
Udruga Betlehem na takve prozivke odgovara da "Prozor života pruža sigurno i anonimno mjesto gdje majke, suočene s neizdrživim okolnostima, mogu ostaviti svoje novorođenče, osiguravajući mu tako priliku za život".
Pojašnjavajući koncept navodi da takva praksa u mnogim europskim zemljama, poput Švicarske, Belgije, Italije i Poljske, postoji već godinama te da se pokazala učinkovitom u sprječavanju tragičnih ishoda poput čedomorstva ili napuštanja djece na nesigurnim mjestima.
Udruga je osnovana s misijom pružanja podrške trudnicama, majkama i djeci u kriznim situacijama, s ciljem spašavanja života i osiguravanja dostojanstvenih uvjeta za svako dijete, ističu. Dodaju da im je vizija društvo u kojem "nijedna žena ne ostaje sama u teškoj životnoj situaciji i u kojem svako dijete dobiva priliku za siguran početak života".
Udruga drži neosnovanim navode da "Prozor života prisiljava žene na trudnoću i porod, izlaže ih nesigurnim uvjetima ili potkopava pristup zdravstvenoj i socijalnoj skrbi".
Tvrdi da inicijativa ne potiče niti promovira napuštanje djece, već isključivo pruža sigurno rješenje u krajnjoj nuždi, odnosno u situaciji u kojoj bi dijete inače moglo biti ostavljeno na nesigurnim lokacijama, izloženo zlostavljanju ili čak smrtnom ishodu.