(Snimio Bruno Jobst)
Predsjednička kandidatkinja stranke Možemo! Ivana Kekin poručila je u četvrtak iz Osijeka da će kao predsjednica posvećivati posebnu pažnju problemu nasilja nad ženama, te upozorila da slučaj ubijene Mihaele Berak zorno pokazuje kako institucije države iznevjeravaju žene.
Kekin je podsjetila da je ove godine u Hrvatskoj ubijeno 18 žena, što je dvostruko više nego lani.
"Dvanaest žena ubili su partneri, bivši partneri ili bliske osobe, što se kvalificira kao femicid. Niti jedan muškarac nije ubijen od partnerice", istaknula je Kekin na konferenciji za novinare u Osijeku.
Navela je pritom kako se u tim slučajevima nije radilo o incidentima, o nekim luđacima, ljudima koji su obnevidjeli od strasti i ubili svoje partnerice ili bivše partnerice nego se radi o direktnom simptomu nefunkcioniranja institucija koje bi žene trebale štititi.
Kekin je posebno istaknula slučaj u kojem je 20-godišnju studenticu Mihaelu Berak u Osijeku 21. rujna prošle godine ubio policajac.
Podsjetila je pritom na slijed događanja, kazavši da je prva informacija bila da se studentica ubila sama, neslužbeno, onda je osječka policija pustila informaciju da se radi o nehaju, da je policajac čistio pištolj uperen u studenticu i upucao ju.
Taj slučaj po njezinim riječima zorno pokazuje gdje sve i na koliko načina institucije ove zemlje iznevjeravaju žene.
"Tek je županijski DORH rekao da se radi o ubojstvu", naglasila je kandidatkinja za predsjednicu, podsjetivši kako su mediji tada pisali da je policajac čekao dva sata prije negoli je policija stigla na mjesto događaja i da je obavljao telefonske razgovore.
Prijateljice su govorile da se Mihaela žalila na nasrtljivo ponašanje policajca a ipak je policija odmah u startu utvrdila da se radi o ubojstvu iz nehaja dok je načelnik policije govorio da ne vidi nikakve propuste u radu policije.
To je, po njezinim riječima govorio i ministar unutarnjih poslova, a nije se oglasio ni tadašnji župan a danas ministar obrane.
Upozorila je da do danas zbog slučaja nesretne studentice nije pokrenut unutarnji nadzor da se vidi je li došlo do propusta ili zataškavanja.
Smatra da bi suđenje policajcu trebalo biti javno a da se privatnosti žrtve može zaštititi izostavljanjem nejavnih dijelova.
Po njezinom mišljenju 18 ubijenih žena zaslužuje da se o tome razgovara jednom tjedno te da se od vladajućih traži implementiranje alata propisanih Istambulskom konvencijom koja govori kako se nasilje prevenira, prepoznaje i sankcionira.
"Jednom tjedno treba tražiti od Andreja Plenkovića da se izjasni o tome u kojoj je fazi implementacija Istambulske konvencije", zaključila je.
Na konstataciju da je odvjetnik Nikice Jelavića spremio tužbu protiv nje, Kekin je odgovorila da u kampanji više neće komentirati tu temu, ali će nastaviti govoriti o sprezi kriminalnog miljea i politike u području zdravstva.
Upitana za mogućnost slanja hrvatskih vojnika u Ukrajinu, Kekin je odgovorila da naši vojnici ne trebaju ići preko granice.