Neki su hrabriji od drugih

Koliko radnika u Hrvatskoj traži višu plaću pri promjeni posla? Evo što kažu istraživanja

| Autor: Glas Istre
Ilustracija (Snimio Hrvoje Jelavic / Pixsell)

Ilustracija (Snimio Hrvoje Jelavic / Pixsell)


Alma Career, vodeći pružatelj rješenja za zapošljavanje na tržištima Srednje i Istočne Europe, poznat u Hrvatskoj po brendu MojPosao, proveo je istraživanje koje daje vrijedan uvid u iskustva i stavove više od 24.000 ispitanika iz devet zemalja, uključujući Hrvatsku.

Rezultati istraživanja otkrivaju kako zaposlenici pregovaraju o plaći pri promjeni posla, ukazujući na različite regionalne trendove i stavove o plaćama.

Pri promjeni posla, gotovo dvije trećine radnika u Hrvatskoj (62%) tražilo je veću plaću, 29% je prihvatilo istu plaću kao kod prethodnog poslodavca, a 9% je pristalo na manju.

Kao i u drugim zemljama obuhvaćenim istraživanjem, tako i u Hrvatskoj ispitanici viših platnih razreda u pravilu češće traže višu plaću prilikom prelaska na novi posao.

Konkretno, tri četvrtine ispitanika (78%) s plaćama u gornjih 10% zatražili su veću plaću, dok je sličan zahtjev imalo dvije trećine (66%) ispitanika čije su plaće bile blizu prosjeka.
S druge strane, među ispitanicima s plaćama u donjih 25%, manje od polovice (47%) je izrazilo želju za višom plaćom, dok je veći broj njih (u odnosu na ostale skupine) tražio sličnu plaću kao na prethodnom radnom mjestu.

Muškarci su skloniji tražiti veće povišice (34% njih cilja na 20% ili više), dok većina žena (51%) preferira umjereniji rast od 10%.

Povećanje plaće najčešće se traži zbog radnog iskustva i samopouzdanja, dok se niže plaće prihvaćamo uglavnom ako je iznos već naveden u oglasu i nije podložan pregovorima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter