hsls-ovac

Klasić: Pravilo je, a ne iznimka, da javno zdravstvo nabavlja tehnologiju lošiju od privatnika

| Autor: Hina
(Snimio Luka Stanzl/Pixsell)

(Snimio Luka Stanzl/Pixsell)


Saborski zastupnik Darko Klasić (HSLS) kazao je u utorak kako je postalo pravilo, a ne iznimka, da javno zdravstvo često nabavlja tehnologiju lošiju od iste u privatnim zdravstvenim ustanovama, što ima niz štetnih posljedica.

Među njima su i lošiji ishodi liječenja pacijenata u javnom zdravstvu, rekao je zastupnik u saborskoj raspravi o izmjenama Zakona o kvaliteti zdravstvene zaštite i o provedbi EU Uredbe o procjeni zdravstvenih tehnologija, koje su od zastupnika dobile pozitivnu ocjenu.

Klasić kaže da su primjeri za to brojni, a da je trenutno najbolji nabava radioterepijskih uređaja za potrebe javnog zdravstva iz sredstava EU koja traje preko četiri godine.  

SDP-ova Irena Dragić ističe da je je Hrvatska u vrhu po stopi smrtnosti od raka, a da je jedan od razloga za to nedostatak sofisticirane opreme i multidisciplinarni pristup liječenju onkoloških bolesnika.

Državna tajnica Ministarstva zdravstva Irena Hrstić to demantira.

„Svjedočimo implementaciji brojnih linearnih akceleratora koji će pomoći u poboljšanju ishoda liječenja onkoloških pacijenata“, kazala je Hrstić i objasnila kako će predložena zakonska rješenja poboljšati liječenje, procjena zdravstvene tehnologije bit će obvezujuća, ne proizvoljna kako je bilo do sada.

Ivica Baksa (NPS) zadovoljan je što se predviđaju novčane kazne za ustanove koje ne uspostave sustav za osiguranje kvalitete zdravstvene zaštite, no pita kako će se osigurati transparentnost tog postupka?

Marin Miletić (Most) navodi kako Uredba o procjeni zdravstvenih tehnologija donosi centralizaciju procesa odlučivanja unutar EU-a, te drži da je moguće ugroziti  suverenitet Hrvatske u donošenu ključnih odluka o javnom zdravlju.

Transparentnost je ključna u donošenju javnozdravstvenih odluka, sve što može naša pamet napraviti, potrebno je da mi proizvodimo, da ne ovisimo o uvozu i stranim igrama, rekao je zastupnik.

Mislav Herman (HDZ) ističe kako su oba zakonska prijedloga izrazito važna za zdravstveni sustav, a još su važnija za bolesnika, njegovo osiguranje i smanjivanje bilo kakvih rizika za život i zdravlje.

Naše zakonodavstvo usklađujemo sa onim EU, poboljšava se i pravni okvir kvalitete naše zdravstvene zaštite, a time unaprjeđuje okvir za procjenu zdravstvenih tehnologija što je stručan, objektivan i nepristran proces koji mora biti zasnovan na principima medicine utemeljena na dokazima, rekao je Herman.

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter