(Foto: Ministarstvo zdravlja)
“Iza nas su izuzetno turbulentne četiri godine, od pandemije COVID-19, potresa, socio-ekonomskih i drugih izazova. Navedeni ‘okidači’ samo su intenzivirali pojavu mentalnih poremećaja s kojima se bori cijeli svijet uključujući i Hrvatsku. Ne zaboravimo, svaki 6. građanin EU živi s mentalnim poremećajem dok u Hrvatskoj čak 50% svih mentalnih poremećaja počinje prije 14. godine, a 75% prije 18 godine života. Gledajući prema budućnosti, procjenjuje se da će samo depresija u ukupnoj populaciji do 2030. godine biti drugi vodeći uzrok globalnog opterećenja bolestima dok se u Hrvatskoj predviđa ‘skok’ mentalnih poremećaja za 20% među mladima, potom ženama, ali i ostalim ranjivim skupinama.
Pokretanjem posebne reformske mjere - Programa osnaživanja mentalnog zdravlja - odnosno vraćanja psihologa u domove zdravlja nakon 30 godina i pružanje potrebne zdravstvene skrbi bez uputnice, aktivno djelujemo u zaokretu ovog nepovoljnog trenda što se već i sada vidi na konkretnim primjerima. Prema podacima psiholoških timova domova zdravlja i drop-in punktova diljem Hrvatske potaknuli smo sve više mladih koji se odlučuju na prvi korak prema potrebnoj pomoći. Time smo postigli naš prvotni cilj – ohrabriti građane i poručiti im da smo "tu“ uz njih, spremni odgovoriti na njihovu zabrinutost, pružiti im oslonac i zdravstvenu skrb u skladu s EU praksom. Stoga smo i organizirali panel „Pričamo o mentalnom zdravlju“ na kojem nažalost ne mogu osobno prisustvovati, no šaljem snažnu podršku s terena”, poslao je poruku ministar zdravstva izv. prof. dr. sc. Vili Beroš, dr. med. uoči panela Ministarstva zdravstva.
Panel „Pričamo o mentalnom zdravlju“ je okupio brojne stručnjake kao što su voditeljica Odjela za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti HZJZ-a prof. dr. sc. Danijela Štimac Grbić, voditeljica Programa za osnaživanje mentalnog zdravlja Ivana Portolan Pajić, dr. med., psihijatar prof. dr. sc. Darko Marčinko, psihijatrica prim. dr. sc. Aleksandra Klobučar, dr. med. i klinička psihologinja Ella Selak Bagarić. Njima su se pridružile i osobe iz javnog života – voditeljica i psihologica Antonia Ćosić, glumac i voditelj Miro Čabraja, pjevačica Natalie Balmix, fotografkinja Duška Stepanov te pjevačica Stela Rade, a svojim odlaskom podržali brojni uzvanici.
„Spajanjem struke i javnih osoba, koje su posebno zapažene među mladima, željeli smo što više doprijeti do mlađih generacija i, sudeći po reakcijama, u tome smo uspjeli. Liječnici su iz profesionalne perspektive govorili o važnosti prepoznavanja ranih znakova mentalnih poremećaja, dok su javne osobe kroz osobna iskustva davale povratnu informaciju koji su to sve aktualni 'okidači' s kojima se svakodnevno bore mladi, ali i starije generacije.
Takva kombinacija sugovornika se pokazala vrlo učinkovitom ne samo u kontekstu približavanja teme mentalnog zdravlja mladima i širokoj javnosti već i kontekstu pokrenute reforme zdravstvenog sustava koja se i kroz današnja iznijeta postignuća i daljnje iskorake vidi da je zaživjela. Stoga se zahvaljujem svim sudionicima panela, uzvanicima i predstavnicima medijima na potpori te ćemo zasigurno nastaviti predstavljati naše novitete kroz ovaj interaktivni format“, dodala je voditeljica Programa za osnaživanje mentalnog zdravlja u organizaciji Ministarstvu zdravstva Ivana Portolan Pajić, dr. med.
Vlada i Ministarstvo zdravstva su izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju donesenima u travnju 2023. godine, postavili temelj i Program osnaživanja mentalnog zdravlja pri domovima zdravlja koji je reformski predkorak posebnim dispanzerima, posebnim savjetovalištima i mobilnim timova u sklopu domova zdravlja, a koji će se uspostaviti skorašnjim donošenjem nove Mreže javne zdravstvene službe.
Nadalje, kroz formiranje dispanzera i mobilnih timova na razini domova zdravlja, slijedimo EU tri glavna načela u području mentalnog zdravlja – odgovarajuću i učinkovitu prevenciju, pristup visokokvalitetnoj i pristupačnoj zdravstvenoj skrbi i liječenju u području mentalnog zdravlja te reintegraciju u društvo nakon oporavka, što je u skladu i sa Strateškim okvirom razvoja mentalnog zdravlja u Hrvatskoj donesenim 2022. godine.
Usporedno u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja osnovala se mreža mobilnih timova za brigu o mentalnom zdravlju učenika i studenata koja će provoditi preventivne aktivnosti kroz pravovremeno prepoznavanje problema i olakšavanje „prvog koraka“ učenicima i studentima u dobivanju potrebne pomoći. Ovakav model osigurat će podršku u radu i aktivnostima usmjerenima prema brizi o mentalnom zdravlju učenika u svim školama u Hrvatskoj te se pokrenuo i probir na rizike mentalnog zdravlja u okviru sistematskih pregleda u školskoj medicini.
" kao i naš reformski smjer s pacijentom u fokusu zdravstvenog sustava. To je ujedno i glavni putokaz djelovanja ove Vlade i zdravstvene administracije jer "Zdravlje je prvo“, a zdrava nacija je preduvjet vitalne Hrvatske“, zaključio je izv. prof. dr. sc. Vili Beroš, dr. med.