ima se, može se

Na skijanje će više Hrvata nego lani, a čini se i da polako odustaju od sarmi: "Došlo je do promjene"

| Autor: Alenka JURIČIĆ BUKARICA
Ilustracija (Foto Bobo/Pixsell/F.A. BOBO; Marko Lukunić/Pixsell)

Ilustracija (Foto Bobo/Pixsell/F.A. BOBO; Marko Lukunić/Pixsell)


Vikend pred nama označava početak ne jednog nego dvaju hrvatskih skijaških tjedana. Brojni skijaši odbrojavaju sate i dane od kretanja put bijelih padina, a kako se čuje u turističkim agencijama, ove godine na snijeg će više skijaša nego lani.

Hrvati su se očito jako zaželjeli snijega, čak i više nego lani kad su cijene skočile zbog poskupljenja energenata, a i bez obzira na to što su i ove godine nastavile rasti.

Želja za snijegom očito je veća nego ikad, no s obzirom na to da školske ferije i ove godine padaju u najskuplji novogodišnji termin, dio skijaša, i to dobar dio, na snijeg će ipak u tjednu nakon blagdana Tri kralja pa će se udarni odlasci na snijeg razvući na dva tjedna, s tim da će, za razliku od lanjske ski sezone, skijaši koji krenu na snijeg preko Slovenije ponovo čekati na granici.

Predsjednik Udruženja hrvatskih putničkih agencija (UHPA) Tomislav Fain kaže da su turističke agencije imale čak i nešto veću prodaju skijaških aranžmana nego prošle godine bez obzira na cijene, s tim da dio skijaša bukira i direktno, pa je teško znati točan broj koliko Hrvata ide na snijeg i ove godine, makar se stalno govori o 200.000 skijaša.

Kronplatz već pun

– Ljudi koji to vole, pa i ako si to zadovoljstvo plaćaju na rate, očito ne žele propustiti ove godine odlazak s obitelji na snijeg. Brojke skijaša rastu, a i cijene su rasle u odnosu na lani, od nekih 10 do 12 posto.

Naravno, ima i većih povećanja i manjih, ali to je neki prosjek ove godine. Što se tiče skijališta, i dalje su najpopularnija Italija i Austrija, potom susjedna Slovenija, a nešto interesa ima i za francuska skijališta.

S obzirom na poskupljenja u susjednoj BiH, što prati njihova velika ulaganja, nešto je manja navala na ova skijališta nego proteklih godina, kaže Fain.

Govoreći o terminu skijaškog tjedna, dodao je da će veći dio skijaša ići na skijanje u tjednu nakon Tri kralja kad su cijene znatno niže, i to oko 30 posto od novogodišnjeg.

A za školske ferije u veljači kaže da tada školske ferije imaju i u Njemačkoj, Austriji i Italiji, tako da se radi o visokoj sezoni i terminu za koji se hrvatski građani interesiraju, ali kada vide cijene, vrate se na standardni hrvatski bijeli tjedan.

Da je već i prije novogodišnjeg vikenda omiljeno zimovalište Primoraca, Kronplatz, prepun skijaša, potvrdio nam je jučer Tomislav Šepić iz opatijske škole skijanja Erik ski, ujedno član Izvršnog odbora ISIA (International Ski Instructor Association).

– Budući da i su ove godine školski praznici pali u znatno skuplji novogodišnji termin, dio naših sugrađana će ipak na skijanje ići u tjednu od 6. do 13. siječnja jer je tada do 30 posto jeftinije i manje su gužve.

Tako da nam predstoje dva udarna hrvatska tjedna. Što se tiče interesa, mogu reći da je bio nešto veći nego lani. Skijanje je stvarno fenomen, svake godine skuplje, ali ta kritična masa od 5 posto Hrvata uvijek ide na skijanje.

No, očito nisu naši sugrađani jedini koji su se zaželjeli snijega. Mi smo na Kronplatzu i osobno ne pamtim da je i prije Nove godine na skijalištu bilo ovoliko skijaša na stazi.

Danas, 28. prosinca, prvi je dan visoke sezone i stvarno je jako puno Talijana, a već ima i nešto malo Hrvata, pojasnio je Šepić.

Na pitanje kakva je situacija sa snijegom, odnosno ima li ga dovoljno, kaže da je situacija jako dobra. Naime, otvaranje Kronplatza je bio 25. studenog i tada je snijega bilo puno.

Međutim, onda nisu radile sve staze jer su domaćini sačuvali snijeg upravo za aktualnu visoku sezonu. Sada su ga razvukli i sve staze su otvorene i funkcioniraju u punom obimu.

Najam opreme

A na pitanje preferiraju li Hrvati i dalje smještaj u apartmanima, odgovara da je ipak došlo do promjene, pa je sve veći broj onih koji odsjedaju u hotelu, na odmoru ne žele kuhati, pa biraju polupansion ili noćenje s doručkom, ručaju na stazi, a navečer odlaze u restorane s obzirom na odličnu ugostiteljsku ponudu.

Ističe da je sve više onih koji unajmljuju skijašku opremu umjesto da je kupe. Prođu jeftinije, svake godine se koristi nova oprema, a i nema »tramaka« oko transporta. Za šest dana najam opreme dođe od 130 do 150 eura.

Šepić ističe da su već prošle skijaške sezone ipak imali nešto interesa za tjedan ferija u veljači, iako jasno manji nego za početak siječnja.

– Pokazalo se da su skijaši išli na skijanje i u tom terminu, u pravilu više oni iz Zagreba i okolice, dok su primorci ipak više vezani za tradicionalni termin, zaključio je Šepić.

Zadovoljstvo skijaškom sezonom iskazao je i Nino Stančić Vidrač iz Hrvatske udruge ljubitelja skijanja i snowboardanja. Kaže da su ove zime imali čak i više interesa skijaša nego 2019.

– Zadovoljni smo, interes je ove sezone veći nego lani, ali i u odnosu na 2019. koja nam je nekakva referentna godina. Činjenica je da su hoteli digli cijene za nekih 15-20 posto, ski karte su u Italiji skuplje nekih 7 posto, a u Austriji nešto malo više, no primjetan je i trend da skijaši idu na više vikend skijanja u jeftinijim terminima pa skupe tih šest, sedam dana na snijegu, a uspiju uštedjeti.

Svakako, sezona je dobra, još samo da se situacija sa snijegom popravi i na našem Sljemenu i Platku, zaključio je Stančić Vidrač.

Koliko tročlanu obitelj stoje talijanska skijališta?

Talijansko udruženje potrošača Federconsumatori u svojoj je analizi cijena na talijanskim skijalištima l’Osservatorio Skipass Panorama Turismo izračunalo da je ove sezone prosječno povećanje cijena oko 7 posto za tročlanu obitelj koja želi rezervirati tjedan skijanja.

Uključujući putovanje, hranu, hotelski smještaj, najam opreme i sitne troškove na kraju će tročlana obitelj potrošiti prosječno 3.600 eura. Oni koji se odluče za vikend, mogu računati na prosječni trošak od 1.500 eura.

Do slične računice došli su i naši sugovornici. Tako je Nino Stančić Vidrač, govoreći o troškovima obitelji s dvoje djece do 12 godina, kazao da sedmodnevni aranžman za Sexten, dakle Dolomite primjerice, košta u hotelu s polupansionom 2.200 eura.

Tu je i ski karta koja za tjedan dana košta od 700 do 1.000 eura, a treba računati i odlaske na kavu, jelo i slično, dakle dnevnog troška do oko 100 eura po danu.

Sve skupa riječ je o trošku od oko 3.500 do 4.000 eura za tjedan dana na snijegu. Naravno, može se proći i jeftinije u apartmanu, ili nekim manjim skijalištima, ali i skuplje, pa si svatko nađe ono što mu je u cjenovno prihvatljivom rangu.

Jahorina puca po šavovima

Zahvaljujući ogromnim ulaganjima, pravi procvat i izvrsnu posjećenost bilježe u susjednoj Bosni i Hercegovini koja je posljednjih godina i mnogim hrvatskim skijašima, pogotovo onima iz dalmatinskih županija, ali i šire, postala odlična alternativa skupljim zapadnoeuropskim skijalištima.

Direktor Olimpijskog centra Jahorina, Riječanin Dejan Ljevnaić, potvrdio nam je jučer da im je ovogodišnja skijaška sezona najbolja ikad.

– Sve je popunjeno tako da smo zaista jako zadovoljni posjetom. Skijaška sezona nam je počela već 26. studenog s obzirom na to da imamo sustav zasnježenja na 90 posto staza.

Inače, postavljen je takozvani snow factory sustav zasnježenja koji omogućava da su staze pokrivene umjetnim snijegom i na 10 stupnjeva Celzijevih, kazao je Ljevnaić dodajući da su na Jahorini od ove godine proširili broj tržišta s kojih im dolaze gosti na skijanje.

Naime, uz i dalje najbrojnije skijaše iz BiH, Hrvatske, Srbije te Crne Gore, ove skijaške sezone otvorili su i makedonsko tržište, pa tako iz Skoplja imaju čak tri leta tjedno samo zbog Jahorine.

Ponovo su potpisali ugovor o jednom letu tjedno iz Londona s TUI-jem, a otvaraju se i za goste iz Mađarske i Rumunjske.Ove godine uređeno je još tri kilometra staza, pa ih imaju ukupno 52 kilometra.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter