(Snimio Sime Zelic/PIXSELL)
Na današnji dan prije 33 godine, 18. studenog 1991., Škabrnja je zavijena u crno. U jednom danu ubijena su 43 mještana, uključujući 15 branitelja. Do kraja rata, u Škabrnji je ukupno poginulo 86 civila i branitelja. Napad je predvodio Ratko Mladić, a za stradanje nevinih do danas nitko nije odgovarao.
Josip Bakarić, čija je majka iz Škabrnje, svjedočio je tom danu iz svog doma u Zemuniku Gornjem, odakle je promatrao neprijateljsku kolonu kako se kreće prema Škabrnji. "Čulo se užasno. Od topništva, pucnjave. Znali smo da neće biti dobro," prisjetio se Josip, tada pripadnik Škabrnjske bojne, za HRT.
Imao je samo 18 godina, a njegova sestra 10. Iz polja su gledali granatiranje i palež, ni ne sluteći da u tom trenutku gube svoje bližnje. "Tu su mi stradali djed i ujak. Od moje pokojne majke Marije poginula je praktički sva rodbina - stric, strina, brat i otac," dodao je Josip.
Surovi zločini u Škabrnji nisu prestajali. Napadači nisu poštedjeli ni simbole vjere. "Ovaj su kip izvadili ispred župne kuće gdje je bio križ, i onda su ga bacili. Ovako su ga postavili, a ova je sjekira bila zabijena u glavi," ispričao je Zoran Ražov, župni zvonar. "Četnici su odsjekli glavu i odnijeli je. Nikada je nismo pronašli. Ovo što sada imamo je imitacija glave, korištena prilikom snimanja filma o Gotovini," dodao je.
Iako se ne zaboravlja žrtva nevinih, Škabrnja danas buja i živi. Prošle godine nije zabilježen nijedan razvod, što je rijetkost. "Škabrnja nije ostala zarobljena u prošlosti. Naravno, lijepo je da se prisjećamo tog dana, ali inače, Škabrnja je okrenuta životu. Mjesto je prilično brojno za naše standarde i pulsira svojim životom," istaknuo je don Ivan Rončević, župnik Škabrnje i Nadina.
Danas Škabrnja broji oko 1.800 stanovnika, među kojima su i povratnici. Jeremy Kresoja, rođen u Australiji, sudjelovao je u Domovinskom ratu kao dragovoljac, a prije nekoliko godina preselio se u Škabrnju sa suprugom Janjom i troje djece. "Svi misle da je vani bajno i da se puno zarađuje. Istina, zarađuje se, ali nemaš vremena za obitelj i djecu. A drugo, tamo nema slobode za djecu," pojasnio je Jeremy. "Stvarno mi je prelijepo, mirno, super su ljudi ovdje. Svi su dobri prema nama," dodala je Janja Perić za HRT.
Jelena Ražov, čiji su roditelji iz Škabrnje, odrasla je u Njemačkoj, ali se zbog ljubavi vratila u rodni kraj. "Ljubav me dovela u Škabrnju, nazad gdje su moji korijeni. Konačno osjećam da sam svoj na svome," kazala je Jelena.
Da bi danas bila svoje mjesto, gdje rastu nove generacije, Škabrnja je prošla kroz krvav i trnovit put. Ipak, život se vraća, a zajednica se okreće budućnosti, ne zaboravljajući prošlost.