Uoči Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje, u Vukovaru je na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata blagoslovljena i tim simboličnim činom otvorena Kapelica Krista kralja mučenika.
Izgrađena je na zajedničku inicijativu potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda i bivšeg vukovarskog župnika fra Ivice Jagodića, u spomen na sve žrtve ubijene tijekom i nakon agresije na Vukovar i Hrvatsku.
Uz ministra Medveda i obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja i civilnih žrtava iz Domovinskog rata, blagoslovu i misi nazočili su izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora saborski zastupnik Nikola Mažar, potpredsjednik Hrvatskog sabora i gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, saborski zastupnik Ante Deur, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra obrane umirovljeni general Željko Živanović, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova državni tajnik Tomislav Bilandžić, o. d. župana Vukovarsko-srijemske županije Franjo Orešković i brojni vjernici, stoji u priopćenju Ministarstva hrvatskih branitelja.
Tim povodom sve okupljene vjernike pozdravio je župnik i gvardijan vukovarske Župe sv. Filipa i Jakova fra Tonio Vučemilović, posebno je pozdravio umirovljenog narednika Vladu Dugandžića koji je hodočastio od Metkovića do Vukovara, a svoje zavjetno hodočašće tijekom koje je u mjesec dana prepješačio 800 km posvetio je svim poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima.
Blagoslov Kapelice i misno slavlje predvodio je đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić, koji je zahvalio Ministarstvu hrvatskih branitelja te posebno ministru Medvedu na izgradnji kapelice, kao i autorima vanjskog i unutarnjeg uređenja, arhitektu Bogomiru Hrnčiću i akademskom kiparu Petru Doliću., a na prvoj misi u kapelici nastupila je Klapa HRM-a Sveti Juraj.
U nadahnutoj propovjedi nadbiskup Hranić istaknuo je kako je Domovinski rat bio veliko, nametnutno nam zlo i nevolja, no međunarodno priznanje Hrvatske bilo je svjetlo za ranjenu domovinu.
"Međunarodno priznanje demoraliziralo je agresore, a čitav naš narod osnažilo u vjeri u Krista Gospodina raspetoga, ali i uskrsloga, koji svojih nikada ne ostavlja, koji nam uvijek iznova dolazi da nas pridigne i ohrabri te osnaži našu nadu", poručio je Hranić.
"Ova novosagrađena kapela Krista kralja mučenika je vidiljivi svjedok i izričaj te kršćanske vjere kojom su bili nošeni oni koji počivaju na ovom Memorijalnom groblju. To je i nova snažna poruka našim građanima i učenicima, svima koji ovdje dolaze, da je Krist, koji je svoj život darovao u velikodušnoj ljubavi za naše spasenje, prvijenac i kralj i svih onih koji svoj život velikodušno daruju iz ljubavi prema drugima, a u obrani njihove slobode te njihovih neotuđivih prava i dostojanstva", kazao je nadbiskup Hranić.
"Ova je kapela izričaj i svjedok nas samih, naših kršćanskih korijena i identiteta, našeg ljudskog i kršćanskog ponosa, ali istodobno i snažan poziv svima nama na vjernost Kristu i njegovoj slobodi od sebe a za druge, te na velikodušno darivanje vlastitog života, vremena, snage, zdravlja i svih svojih sposobnosti i darova u mirnodopskoj izgradnji sadašnjosti i budućnosti naše hrvatske domovine i cjelokupnog njeznog društvenog, gospodarskog i političkog života", poručio je Hranić.
Osvrnuo se i na čitanja te pozvao sve da slijede evanđeosku logiku praštanja, ljubavi i milosrđa "koja nas uči da nije velik i jak onaj koji čini nasilje nad drugima i nanosi im zlo, niti onaj tko vraća jednakom mjerom, nego da je uistinu velik i jak onaj tko je spreman podnijeti nasilje i zlo, ne želeći ga nanijeti drugome, da je prividni gubitnik ustvari dobitnik jer se istinska snaga pokazuje ne osvetom i vraćanjem jednakom mjerom, nego praštanjem, koje uvijek znači zaustavljanje spirale nasilja i zla te vjere da Kristovo uskrsnuće poručuje da su branitelji darivanjem svoga vlastitog života ne samo obranili slobodu naše domovine, nego da su oni svojom velikodušnom žrtvom, s krunicom oko vrata kao znakom vlastite vjere i osobnog vjerničkog predanja te prijanjanja uz Krista Gospodina, u ovoj zealjskoj prolaznosti zasigurno zadobili i vječni, neprolazni život".
Radovi su započeli u svibnju 2023., a završeni početkom jeseni 2024. godine. Vrijednost investicije koju u cijelosti financira Ministarstvo hrvatskih branitelja, koje i upravlja Memorijalnim grobljem, je 830.000 eura.
Autor arhitektonskog rješenja je Bogomir Hrnčić, a autor likovnog i liturgijskog opremanja je akademski kipar Petar Dolić, koji se pri oblikovanju vodio idejom odavanja počasti Gradu Vukovaru i žrtvama Domovinskog rata.
Kapelica je opremljena oltarom od bronce i ambonom od bronce u obliku pješčanog sata, s psalmom iz Evanđelja po Ivanu kao ucrtanim u pijesku: U početku bijaše Riječ i Riječ bijaše u Boga i Riječ bijaše Bog. Ona bijaše u početku u Boga. Sve postade po njoj i bez nje ne postade ništa. Svemu što postade u njoj bijaše život i život bijaše ljudima svjetlo; i svjetlo u tami svijetli i tama ga ne obuze.
Svetohranište je od lijevane bronce u obliku kruha s križem, pozlaćene unutrašnjosti i vječnim svjetlom od kamena i stakla. Iza oltara, na masivnom križu od slavonske hrastovine je Krist kralj mučenika lijevan u siluminu i patiniran, dok je zid oko križa oslikan tonovima patinirane bronce kao vezom s velikim brončanim spomenikom na memorijalnom trgu.
Lijevo i desno od oltara staklena su vrata i nadsvjetla izrađeni od kaljenog stakla, oslikana tehnikom vitraja, a simboliziraju rijeke krvi koje su 1991. potekle Dunavom. Iznad raspela, cijelom širinom zida, platno je koje svojom teksturom prosijava svjetlost koja asocira na nebesko svjetlo.
Dvokrilne vratnice na čeličnoj konstrukciji obložene su patiniranim bakrom, s izrezanom siluetom Krista koji grli, dok su s vanjske strane iznad obloge aplicirane hrastove grede, valovito obrađene tako da asociraju vode Dunava. Unutrašnjost kapelice osvjetljavaju unikatne viseće i zidne svjetiljke. Za kapelicu Krista kralja mučenika izrađen je kalež u obliku Vodotornja od bronce s pozlatom.
Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru nastalo je nakon otkrića najveće masovne grobnice 1998. godine iz koje su ekshumirani posmrtni ostaci 938 osoba, na čijem se mjestu danas nalazi 938 bijelih križeva, po jedan u spomen na svaku žrtvu.
Na Memorijalnom groblju pokopani su hrvatski branitelji i civilne žrtve te umrli hrvatski ratni vojni invalidi, kao i umrli članovi obitelji poginulih hrvatskih branitelja.
Zaključno s rujnom 2024. ukopano je 1166 pokojnika, od kojih je 429 poginulih hrvatskih branitelja, 319 poginulih civila, 320 umrlih hrvatskih ratnih vojnih invalida, 5 umrlih hrvatskih branitelja i 93 člana obitelji poginulih hrvatskih branitelja.
Na Memorijalnom groblju uspostavljen je Centar za posjetitelje, gdje preko dodirnog ekrana posjetitelji mogu pronaći osnovne informacije o Bitci za Vukovar, vidjeti fotografije ekshumacija i zajedničkih ukopa identificiranih iz 1998. godine, prolistati Knjigu žalosti te pronaći osnovne podatke o ukopanima na groblju s točnom pozicijom njihovog posljednjeg počivališta.