ZAGREB

Centar za djecu, mlade i obitelj iz Velike Gorice proslavlja 20. obljetnicu

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Centar za djecu, mlade i obitelj iz Velike Gorice, koji već 20 godina provodi preventivne programe za pozitivan razvoj djece i mladih u zajednici i na godinu ima između 1700 i 2000 korisnika, proslavlja 20. obljetnicu.

U Centru za djecu, mlade i obitelj provode se individualna savjetovanja za 200-tinjak korisnika na godinu, izvijestili su u utorak iz tog centra, a najviše je problema, kažu, vezano uz depresivnost i anksioznost, češća samoozljeđivanja te češće pojave paničnih napada.

Centar želi senzibilizirati i educirati javnost za brigu o mentalnom zdravlju pa izdaje brošure, priređuje predavanja i edukacije za odgojitelje, učitelje i roditelje te pruža usluge socijalizacijskih radionica.

Tu su i logopedski tretmani, besplatni za korisnike, gdje se na godinu javi oko 150 djece. Roditelje se pak savjetuje kako raditi s djetetom kod kuće, a provode se i grupe za djecu s govorno-jezičnim teškoćama radi pripreme za školu.

U Centru se provode i programi za predškolce te razne socijalizacijske radionice, nude se i grupe pomoći u učenju, a na godinu je oko 1000 polaznika 60-ak grupnih programa.

Najveći postotak korisnika usluga Centra čine učenici osnovnih škola, oko 65 posto.

Centar za djecu, mlade i obitelj u Velikoj Gorici nudi i programe za buduće roditelje, tj. pripreme za porođaj, a dosad je u tim programima sudjelovalo oko 120 polaznika – trudnica i njihovih partnera. Za dolazak djeteta parovi su se pripremali i uz pomoć psihologa i nutricionistkinje. 

U sklopu Centra djeluje i Dječje gradsko vijeće koje promiče dječju participaciju. U njemu je 19 članova iz svih škola u Velikoj Gorici, a raspravljaju o pitanjima koja muče djecu i mlade.

Prema rezultatima istraživanja provedenog 2021. i 2022. o utjecajima pandemije na mlade u Hrvatskoj, u kojem je sudjelovalo više od 43.000 učenika, oko 20 posto djece i mladih ima problema s mentalnim zdravljem, od kojih se prepozna samo 20 posto. Čak 36 posto učenika kaže da je pandemija negativno utjecala na njihovo psihičko zdravlje.

Stariji učenici više pokazuju depresivnost i anksioznost, a znatan dio mladih treba sustavnu potporu mentalnom zdravlju, izvijestili su iz tog centra.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter