PETRINJA

Održana završna konferencija projekta „Jaka udruga - sretna zajednica“

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na završnoj konferencija projekta „Jaka udruga - sretna zajednica“, održanoj u srijedu u Petrinji, izraženo je zadovoljstvo provedbom projekta jačanja kapaciteta udruga civilnog društva, koji je sa 65 tisuća eura financiran iz Europskoga socijalnog fonda i državnog proračuna.  

Cilj projekta je jačanje kapaciteta pet organizacija civilnog društva za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice u kriznim situacijama Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije te Grada Zagreba. Uz Udrugu „Dobar dan“, kao nositelja, partneri na projektu su udruge IKS, Zvono uz Kupu, Maštara i Totalno dobro. 

Vrijednost projekta je oko 65 tisuća eura (492.470,28 kuna) i potpuno je financiran nepovratnim novcem koji je osiguran iz Europskoga socijalnog fonda (418.859,99 kuna) i proračuna Republike Hrvatske (73.610,29 kuna).

Održali smo završnu konferenciju ovog projekta, na koji smo jako ponosni, a trajao je godinu dana s ciljem jačanja kapaciteta relevantnih za područje rada pet udruga iz tri županije. Za cilj smo imali osnažiti sve te udruge, zaposlenike i njene volontere, kako bi participirali što snažnije u provedbi rješavanja potreba, problema i kriznih situacija u svojim lokalnim zajednicama", rekla je predsjednica Udruge „Dobar dan“ Irena Donaj.

S jedne strane, tijekom projekta smo jačali kapacitete udruge kroz 12 edukacija tipa: digitalne kompetencije, on-line poslovanje, pravilnik o radu na daljinu, educirali smo se iz područja društvenog poduzetništva, komuniciranja u kriznim situacijama, kvalitetnog rada s mladima, posebno u kriznim situacijama, uloga volonterizma u razvoju zajednice, poslovno planiranje, marketing, Europski strukturni i investicijski fondovi, rekla je Donaj.

Izvijestila je i da su proveli vrlo detaljno istraživanje o potrebama djece i mladih s naglaskom na krizne situacije.

"Unutar projekta razvili smo inovativni volonterski program 'Banka vremena i znanja' i unaprijedili smo web stranicu i aplikaciju Volonteri.hr za međunarodno umrežavanje volontera", rekla je.

Voditeljica projekta Marija Magaš rekla je kako misli da su tim projektom osnažili svoje kapacitete te da bi sve te sposobnosti mogli vratiti lokalnoj zajednici i pomoći joj u kriznim situacijama.

"Jedna od važnijih stvari u ovom projektu, što je inovativan, je 'Banka vremena i znanja', znači portal na koji se može prijaviti i ponuditi svoje usluge u razmjenu za neke druge usluge", dodala je.

Magaš je istaknula da su poticali volonterstvo te su u tri osnovne škole osnovali pet volonterskih klubova i proveli pet volonterskih programa.

"Lokalna udruga IKS iz Petrinje je vrlo aktivna u dijelu volontiranja i promicanja volonterstva, te su imali deset lutkarskih predstava koje su djeci u vrtićima prikazali što je i kako treba biti volonter, tako da od rane dobi potičemo mlade da se uključe u volontiranje", rekla je voditeljica projekta i najavila mogućnost nastavka sličnog projekta.

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter