Katar je težio tome da kroz Svjetsko prvenstvo izgradi svoju poziciju na međunarodnoj pozornici, a uz to je organizirao razne druge sportske događaje koji su bili dokaz da je Katar sposoban organizirati Svjetsko prvenstvo u nogometu
Drago Lovrić s predstavnicima katarskog nogometnog saveza
Biografija hrvatskog veleposlanika u Katru Drage Lovrića zaista je impresivna. Prije nego što je otišao u diplomaciju Lovrić je bio hrvatski general s najviše zvjezdica, najodlikovaniji hrvatski časnik koji je između ostalog dobio i francusku Legiju časti, školovao se na Harvardu i magistrirao u Americi, a doktorat obranio u Zagrebu. Ovaj vrsni intelektualac koji se uvijek smatrao vojnikom prošao je Domovinski rat, bio je i vojni predstavnik u NATO-u, da bi vojnu karijeru završio kao načelnik Glavnog stožer Oružanih snaga Hrvatske. "Strog nisam, ali zahtjevan jesam", govorio je u vrijeme dok je nosio vojnu uniformu, a nakon što ju je skinuo, imenovan je za hrvatskog veleposlanika u Državi Katar i Sultanatu Omanu.
U ekskluzivnom razgovoru za Glas Istre veleposlanik Lovrić govori o Katru koji će od sutra do 18. prosinca biti domaćin Svjetskog nogometnog prvenstva.
- Kako ste doživjeli pripreme Katra za Svjetsko nogometno prvenstvo?
- Pripreme Katra za Svjetsko nogometno prvenstvo doživio sam kao investicijski zamah kroz eksplozivnu izgradnju ove države u Zaljevu. Po službenim vladinim podacima Katar je investirao više od 220 milijardi dolara u izgradnju koja je nastala kao rezultat odluke o domaćinstvu Svjetskog nogometnog prvenstva. Došlo je do snažnog međunarodnog otvaranja Katra u kojem se nalaze predstavništva 115 država i međunarodnih institucija. To otvaranje omogućilo je značajno unaprjeđenje prava radnika i napuštanje takozvanog kefala sistema.
- Koliko su obični stanovnici sudjelovali u tim pripremama, koliko se o tome pisalo u medijima?
- Kada pokušamo odgovoriti na pitanje koliko su obični stanovnici sudjelovali u priprema za Svjetsko prvenstvo treba naglasiti da Katar ima samo 300 tisuća državljana. Većina odraslih državljana je direktno ili indirektno bila uključena u mnogobrojne aktivnosti vezano za organizaciju Svjetskog prvenstva. Organizacija ovog velikog sportskog događaja izgradila je snažnu koheziju u katarskom društvu, te je organizacija SP-a postala gravitacijsko središte svih napora u izgradnji modernog Katra. U medijima se maksimalno pisalo o Svjetskom prvenstvu.
- Koliko se Katar želio pozicionirati i u svijetu kao organizator prvenstva?
- Katar je težio tome da kroz Svjetsko prvenstvo izgradi svoju poziciju na međunarodnoj pozornici, a uz to je organizirao razne druge sportske događaje koji su bili dokaz da je Katar sposoban organizirati Svjetsko prvenstvo u nogometu.
Tako je 2014. godine organizirao Svjetsko prvenstvo u rukometu, a 2019. godine u Svjetsko prvenstvo u atletici. Katar je bio domaćin različitih međunarodnih sportskih događanja kao što je utrka Formule 1, velikog broja teniskih turnira, Svjetskog prvenstva u plivanju, Svjetskog prvenstva u gimnastici, kao i mnogih raznih drugih aktivnosti u domeni sporta kojima je pokušao pokazati da je izgradio sveobuhvatan pristup sportu.
S tim ciljem Katar je 2013. godine ustanovio Dan sporta te je vjerojatno jedina država u svijetu koja ima dan sporta kao državni blagdan. Osim Dana sporta, Katar ima i Dan državnosti koji se održava 18. prosinca, a na taj datum ove će godine održati finale nogometnog SP-a.
- Mi u Europi relativno malo znamo o Katru, povijesti, izazovima sadašnjosti. Što je u ovom času, uz nogomet, glavna tema za stanovnike ove zemlje?
- Katar je tri i pol godine bio u blokadi i to je bila glavna tema. Bio je blokiran od susjednih država, Saudijske Arabije, Bahreina, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Egipta. Kad je započela blokada 5. lipnja 2017. godine, Katar se odlučio okrenuti samoodrživosti. Počeo je s izgradnjom snažnih kapaciteta, tako da danas proizvodi više od sto posto potrebne količine mlijeka i pilećeg mesa. Značajno je povećao poljoprivrednu proizvodnju, marikulturu…
Bogata država
- Koji su ekonomski potencijali Katra?
- Katar je država koja je najveći izvoznik LNG plina u svijetu te je upravo u zadnje dvije godine značajno povećao i proizvodnju nafte. Izlaskom iz OPEC-a, Katar više nije obvezan pridržavati se normi proizvodnje koje je OPEC uspostavio, tako da Katar ovih dana proizvodi oko dva milijuna barela nafte dnevno, što predstavlja oko dva posto svjetske proizvodnje.
Glavni izvor prihoda za Državu Katar predstavlja izvoz ukapljenog plina, jer Katar nakon Rusije i Irana posjeduje najveće dokazane rezerve plina. Katar će do 2027. podići kapacitet proizvodnje LNG-a na 126 milijuna tona godišnje. S tim povećanjem će u sljedećem desetljeću zasigurno biti najveći proizvođač LNG-a u svijetu. Treba naglasiti da je Katar zemljopisno i brojčano mala država koja se bavi velikom, globalnom politikom. Katar je organizirao repatrijaciju izbjeglica iz Afganistana, odnosno bio je glavni nositelj preko kojeg se obavljala repatrijacija građana Europske unije i svijeta nakon što su talibani preuzeli vlast u Afganistanu u kolovozu 2021. godine.
- Katar posjeduje i veliku i značajnu avio kompaniju.
- Država Katar posjeduje Qatar Airways, koji je jedan od najvećih avioprijevoznika te povezuje Dohu s više od 160 destinacija u svijetu. Zračna luka Hamad kapaciteta više od 50 milijuna putnika godišnje proglašavana je najboljom zračnom lukom u svijetu i omogućava poveznicu europskih zemalja s Azijom, Afrikom i Australijom.
- Tu je i Al Jazeera.
- Katar je mjesto održavanja mnogih foruma, između ostalog i Doha foruma na kojem se raspravlja o globalnoj politici. Katar kao mala država teži sudjelovati u velikoj, odnosno globalnoj politici te pokušava biti medijator u rješavanju važnih svjetskih sukoba i nesuglasica. Pored svega navedenog, Katar posjeduje snažan element nacionalne moći, a to je informacijski instrument koji se ogleda u Al Jazeeri koja ima globalni doseg. Na taj način Država Katar može utjecati na određene političke događaje pa tako i u našoj regiji putem Balkan Al Jazeere. To znači da Katar vješto kombinira sve svoje instrumente nacionalne moći i time utječe na međunarodne odnose.
- Koliko Hrvata živi i radi u Katru, čime se bave?
- U Katru živi oko 400 Hrvata, a to su prvenstveno inženjeri, sportski i kulturni djelatnici, piloti i letačko osoblje. Dosta su cijenjeni zbog svojih sposobnosti, ne spadaju u niže plaćenu radnu snagu i predstavljaju obrazovane ljude koji su sposobni voditi određene kompanije, sportske djelatnosti ili utjecati na kulturu Katra.
- Koliko se posljednjih godina promijenila i Doha, kako izgleda život u tom gradu?
- Doha se načelno mijenja svakih šest mjeseci. S obzirom na nove velike investicije, Doha u odnosu na prije 30 godina, kada je veći dio sadašnjeg grada bio pustinja, danas predstavlja modernu svjetsku metropolu koja posjeduje sve elemente potrebne za život u tom gradu. Taj život je prilagođen temperaturnim okolnostima i arapskoj kulturi, ali zanimljiv je i za turističke posjete. U Dohi se nalazi više od 20 tisuća građana Europske unije, 24 tisuća državljana Ujedinjenog Kraljevstva i više od 40 tisuća Amerikanaca. U Katru je zastupljeno više od 130 različitih nacija i to je zaista jedno multikulturalno društvo. Što se tiče stranaca, prednjače Indijci kojih ima više od 800 tisuća, zatim državljani Bangladeša, Šri Lanke, Filipina, Pakistana te afričkih i azijskih zemalja u razvoju koje osiguravaju radnu snagu Katru. Katarci su tek treća ili četvrta nacija po brojnosti Katru.
-Je li standard visok i koliko to privlači strance da dolaze u Katar?
- Standard državljana Katra je izuzetno visok, ali radna snaga koja nije kvalificirana ima jako nizak standard. Minimalna plaća je oko 1.000 katarskih rijala, što je oko 2000 kuna, i zbog toga veliki broj nekvalificirane i nisko kvalificirane radne snage napušta Katar i traži bolje uvjete života i rada u zemljama EU-a, primjerice u Hrvatskoj. Oni visokoobrazovni, naravno, žive na puno višoj nozi nego u svojim državama. Razlog tome je što u Katru ne postoji neto i bruto plaća, odnosno ne postoji porez na dohodak. Ta činjenica utječe na to da obrazovani i sposobni ljudi dolaze u Katar da bi dobro zaradili.
Više od milijun navijača
- Hoće li biti dovoljno hotelskog smještaja za sve koji će ovih dana doći u Katar?
- Prilikom organizacije Svjetskog prvenstva jedno od temeljnih pitanja bilo je kako smjestiti milijun i 300 tisuća navijača, koliko ih se očekuje u Katru. Hotelski smještaj je bio ograničenih resursa i postojalo je tek 20.000 kreveta u kategoriji s četiri ili pet zvjezdica. Međutim, dodatnom izgradnjom dvadesetak hotela kapacitet je povećan, osiguran je smještaj na kruzerima, u compoundima i šatorskim naseljima. Smještaj u Katru je dosta skup i to je bio jedan od razloga zbog kojih su mnogi odlučili ne doći u Katar. Nažalost, ovo prvenstvo neće biti dostupno za sve navijače. Smještaja će zasigurno biti više nakon grupne faze. Zbog ograničenja u smještaju, veliki broj navijača se odlučio potražiti ga u susjednim državama iz kojih u Dohu i iz Dohe mogu putovati na dnevnoj bazi.
- Osjećaju li se drastična poskupljenja za turiste i ljubitelje nogometa?
- Poskupljenja se još ne osjećaju, ali se najavljuju. Država Katar je sama po sebi skupa država pa samim time neće biti nekih posebnih poskupljenja, osim poskupljenja za smještaj, prehranu u elitnim restoranima i nekih usluga koje će se najvjerojatnije nakon grupne faze vratiti na prvotnu cijenu.
- Koliko stanovnici Katra znaju o Hrvatskoj?
- Većina stanovnika Katra zna za Hrvatsku i veliki dio njih želi je turistički posjetiti. Nakon osvajanja drugog mjesta na Svjetskom prvenstvu u Rusiji, vjerojatno svaki Katarac zna za Hrvatsku, naše nogometaše i za ljepote Hrvatske.
- Kakva su vaša iskustva kao veleposlanika u prijateljskoj zemlji kao što je Katar?
- Moja iskustva su jako pozitivna i mogu reći da se u ovoj prijateljskoj zemlji kao veleposlanik osjećam jako sigurno. Katarci su jako prijateljski raspoloženi i o njima mogu govoriti samo pozitivno. Kroz međusobne posjete i sastanke osjeća se njihova široka gostoljubivost.
- Hoćete li se za vrijeme SP-a susresti s hrvatskim izaslanstvom iz HNS-a i našim nogometašima?
- Sigurno ću se susresti s izaslanstvom Hrvatskog nogometnog saveza, a vjerojatno i s našim nogometašima. Pitanje je koliko će oni biti slobodni jer moraju biti posvećeni i usmjereni na treninge i utakmice, odnosno na uspjeh, a ne na neke službene sastanke. Nadam se da ćemo i na ovom prvenstvu ostvariti značajan uspjeh. Što se tiče Hrvatskog nogometnog saveza, stalno smo u kontaktu i Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Dohi uvijek je spremno pomoći u organizaciji svih događanja koja su pred nama.