(Hina)
Saborska oporba prijedlog novog zakona o djelatnosti socijalnog rada ocijenila je u srijedu kao pokušaj marginaliziranja Hrvatske komore socijalnih radnika, dok su vladajući naglašavali da se predloženim promjenama želi poboljšati kvaliteta rada i organizacijski kapaciteti komore.
SDP-u i Glasu sporno je predloženo uvođenje predstavnika ministarstva nadležnog za socijalnu skrb u Upravni odbor Hrvatske komore socijalnih radnika kao i prijedlog da pravilnik o stručnom usavršavanju socijalnih radnika donosi ministarstvo.
"Ovim zakonom slabi se uloga krovne institucije na način da se jača uloga ministarstva nadležnog za područje socijalne skrbi. Na ovaj način se zapravo komora marginalizira i postaje nepotrebna", kazala je Marija Alfirev (SDP) dodavši da će u končanici želja za snažnijom kontrolom komore polučiti lošijom pozicijom socijalnih radnika.
Vesna Pusić (Glas) drži da novi zakon ima dva glavna cilja - da se u Upravni odbor komore "ubaci netko iz ministarstva" odnosno oduzme autonomija jednoj profesionalnoj komori, te da se komori oduzme pravo da regulira stručno usavršavanje.
" S jedne strane komori se daje pravo priznavanja diploma odnosno kvalifikacija, a istovremeno oduzima pravo da sama regulira stručno usavršavanje", rekla je Pusić.
Ljubica Lukačić (HDZ) ističe međutim kako se promjenom članova Upravnog odbora želi poboljšati kvaliteta rada i organizacijski kapaciteti komore na način da se uvode predstavnici nadležnog ministarstva i Hrvatske udruge socijalnih radnika.
Cilj je zakona, naglasila je, poboljšati kvalitetu djelatnosti socijalnog rada, jasnije urediti uvjete za obavljanje djelatnosti, te proširiti kompetencije socijalnih radnika.
Bez rasprave Sabor je navečer odradio i izvješće saborskog Mandatno-imunitetnog povjerenstva (MIP) o odbacivanju zahtjeva za skidanje imuniteta Ivanu Viliboru Sinčiću iz Živog zida, nezavisnom Tomislavu Sauchi, HSS-ovom Mladenu Madjeru te nezavisnom Vlahi Orepiću s obzirom da su temeljeni na privatnim tužbama. (Hina)