Direktor Sabatti izrazio je zadovoljstvo dosadašnjom realizacijom aktualne kreditne linije i dodao da je ovaj vid financijske podrške, u suradnji svih uključenih dionika, dobar odgovor na ozbiljna iskušenja za istarsko, ali i europsko gospodarstvo zadnjih godina, a to je pokazao i iskazani interes poduzetnika
Najviše zahtjeva za kreditom stiže iz prerađivačke industrije (Snimio Milivoj Mijošek)
Istarska razvojna agencija (IDA) ključna je institucija za poduzetničku podršku u Istarskoj županiji te kao takva u svojih, skoro pa 23 godine postojanja, razvija i provodi razne mjere u funkciji razvoja poduzetništva u Istarskoj županiji. Program financijske podrške, odnosno kreditiranja za male i srednje poduzetnike i obrtnike u Istarskoj županiji provodi se već više od 20 godina, a u dosadašnjem je tijeku realizirano 17 kreditnih linija u sklopu kojih je podržano 1.650 poduzetničkih projekata ukupne vrijednosti gotovo milijardu kuna.
U sklopu trenutno aktualne kreditne linije u koordinaciji IDA-e te u suradnji Istarske županije, istarskih gradova, Istarske razvojne agencije, poslovnih banaka te HBOR-a, ukupnog kreditnog potencijala od 410 milijuna kuna, do sada su zaprimljena 532 zahtjeva za ulaganja u nove projekte istarskih poduzetnika, odnosno zatraženo je 300 milijuna kuna kredita od čega se 56 posto odnosi na ulaganje u nove investicije, dok je za trajna obrtna sredstva zatraženo 44 posto sredstava. Analizom djelatnosti podnositelja zahtjeva, odnosno poduzetnika, ustanovljeno je da većina zahtjeva dolazi iz prerađivačke industrije, čak 25 posto, zatim iz djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane 23 posto, njih 19 posto dolazi iz djelatnosti trgovine na veliko i na malo, 13 posto iz građevinskih djelatnosti, 11 posto iz stručnih, znanstvenih i tehničkih djelatnosti, dok je iz djelatnosti prijevoza i skladištenja te iz uslužnih djelatnosti pristiglo 9 posto zahtjeva.
Oznaka za istarsku kvalitetu dodijelit će se u studenom za maslinovo ulje (Snimio Milivoj Mijošek)
- Ako analiziramo zahtjeve s obzirom na lokaciju, najviše ulaganja odnosi se na Grad Pulu, gdje je zatraženo 86 milijuna kreditnih sredstava. Nakon Pule, najviše je kreditnih sredstava zatraženo u Poreču, 56 milijuna kuna, a slijedi Grad Pazin na području kojeg su poduzetnici zatražili 23 milijuna, odnosno 92 posto predviđene kvote za subvenciju kamatnih stopa, kaže nam dr. sc. Boris Sabatti, direktor IDA-e.
S obzirom na sjedište poduzetnika, najviše zahtjeva pristiglo je iz Pule (144), zatim iz Poreča (95), Rovinja (42), Pazina (35), Labina (33), Buzeta (28), Buja (16), Novigrada i Vodnjana po 15 zahtjeva te iz Umaga 14. Ukupno 95 zahtjeva pristiglo je iz istarskih općina te je županijska kvota u iznosu 40 milijuna kuna, predviđena za subvencioniranje kredita pristiglih s općinskih područja, iskorištena.
Direktor Sabatti izrazio je zadovoljstvo dosadašnjom realizacijom aktualne kreditne linije i dodao da je ovaj vid financijske podrške, u suradnji svih uključenih dionika, dobar odgovor na ozbiljna iskušenja za istarsko, ali i europsko gospodarstvo zadnjih godina, a to je pokazao i iskazani interes poduzetnika.
- Uvjeti isposlovani s odabranim poslovnim bankama su među najpovoljnijima na tržištu u Republici Hrvatskoj što je, u vremenima galopirajuće inflacije, važna stavka za poduzetnike, ističe Sabatti. Detaljnije, kamatne se stope za nove investicije kreće u iznosu od 0,9 do 2 posto te za trajna obrtna sredstva u iznosu od 1,3 do 2,4 posto.
- Aktualna kreditna linija s navedenim uvjetima kreditiranja otvorena je i dalje s ciljem pospješivanja razvoja i provedbe poslovnih ideja te je istarskim poduzetnicima na raspolaganju još više od 100 milijuna kuna. Predaja zahtjeva maksimalno je pojednostavljena te je u organizaciji Istarske razvojne agencije omogućena digitalna predaja zahtjeva za kredit u svega par koraka. Stoga se pozivaju svi zainteresirani poduzetnici da se jave, zaključio je Sabatti.
Na dijelu Marulićeve ulice u Puli gradi Poduzetnički centar Coworking Pula (Snimio Paulo Gregorović)
Nadalje, IDA kontinuirano ulaže u razvoj poduzetničke infrastrukture u Istarskoj županiji. Tu treba ponajprije izdvojiti aktualnu izgradnju poduzetničkog centra Coworking Pula, koji će za prihvat korisnika biti spreman tijekom 2023. godine, potom upravljanje s dva poduzetnička inkubatora u Puli u kojima je tijekom godina pružena podrška za 95 poduzetnika početnika te isto tako i koordinaciju mreže poduzetničkih inkubatora i coworking prostora u Istarskoj županiji. Kako je precizirao direktor IDA-e Sabatti, u tom se dijelu spremaju zanimljive novosti u vidu Programa akceleracije za istarske poduzetnike koji će se u nadolazećem razdoblju provoditi u suradnji svih članica mreže na čelu s IDA-om i Hrvatskom agencijom za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO), a pri čemu će istarskim poduzetnicima biti omogućen pristup mentorskim uslugama širokog spektra te isto tako novim financijskim instrumentima za rast i razvoj poslovanja.
Isto tako, tu su i besplatne edukacije i programi umrežavanja za poduzetnike i obrtnike, koje IDA provodi dugi niz godina te je do sada provedeno više od 520 obrazovnih programa i dosegnuta brojka od više od 13.700 polaznika.
- U zadnje je vrijeme ta aktivnost, zbog epidemioloških okolnosti, iziskivala nužnu prilagodbu i transformaciju te se sve edukacije provode na hibridan način; on-line i uživo, što svakako ima svojih prednosti, s obzirom da nas sada on-line putem može pratiti puno više korisnika, ističe Sabatti.
Teme edukacija slijede tržišne trendove i realne potrebe poduzetnika, a trenutno su u planu provedbe primjerice teme unaprjeđenja usluga korištenjem digitalnog identiteta, načina rada servisa/usluga baziranih na umjetnoj inteligenciji, vještina digitalnog pripovijedanja, digitalnog marketinga u svim svojim pojavnim oblicima i slično.
Direktor IDA-e Boris Sabatti (Snimio Milivoj Mijošek)
- Međunarodna suradnja i EU projekti kao izvor financiranja kvalitetnih razvojnih projekata za poduzetništvo značajni su dio poslovanja IDA-e koja je od svog osnivanja provela 53 EU projekta ukupne vrijednosti 550 milijuna kuna. Među najznačajnijima se, u svakom pogledu, trenutno ističu projekt izgradnje poduzetničkog centra Coworking Pula, težak 30-ak milijuna kuna koji se provodi u sklopu ITU mehanizma za urbano područje Pula te projekt MIMOSA u sklopu kojeg je IDA nedavno lansirala turističku platformu i pametna karticu VIA ISTRA s brojim pogodnostima za posjetitelje Istre, kada su prijevozne usluge te obilazak znamenitosti u pitanju. Navedeno je svakako prilika za rast i razvoj svih onih gospodarskih subjekata koji gravitiraju turističkoj industriji Istarske županije, nadodao je Sabatti.
Za kraj istaknuo je provedbu Programa IQ - Istarska kvaliteta - Istrian Quality. Istarska razvojna agencija je, po ovlaštenju Istarske županije, razvila oznaku vizualnog označavanja kvalitete IQ - Istrian Quality - Istarska kvaliteta - Qualità istriana, pri čemu je oznaka IQ registrirana 2005. godine te su 2006. godine izrađeni relevantni pravilnici i oznaka je dodijeljena prvi put vinu malvazija istarska. Isto se 2013. godine proširilo na vino istarski teran.
S ciljem daljnjeg sustavnog pristupa razvoju programa, od 2018. do danas radilo se na razvoju brendiranja Istarske županije putem IQ oznake te su izrađeni i usvojeni pravilnici o dodjeli oznake IQ za ekstra djevičansko maslinovo ulje, jaka alkoholna pića (komovica, biska, ruda i medenica), istarski pršut, med te istarski rozi i crveni češnjak. Pravo uporabe znaka IQ dodjeljuje se proizvodima i uslugama natprosječne kvalitete, proizvedenim ili pružanim na području Istarske županije.
Rezultati provedbe programa tijekom 2022. godine su 32 IQ oznake dodijeljene za vino (25 malvazija te sedam terana koji su ponijeli oznaku iz berbi 2019. te 2021.), a devet IQ oznaka bit će dodijeljeno za istarski češnjak tijekom kolovoza 2022. godine.
S obzirom na sezonalni karakter i različito vrijeme finalizacije proizvoda i stavljanja na tržište, postupak provedbe i dodjele oznake IQ se tijekom godine provodi sukladno navedenim uvjetima.
U listopadu 2022. godine održat će se dodjela oznake IQ za jaka alkoholna pića, pri čemu se očekuje minimalno 10 potencijalnih nositelja, a u studenom 2022. godine planira se postupak dodjele za istarsko ekstra djevičansko maslinovo ulje, gdje se očekuje barem 15 prijava.
- Cilj programa evaluacije i dodjele oznake IQ, kao jednog od važnijeg strateškog programa Istarske županije je iskoristiti potencijale Istarske županije kao regije i podići postojeću razinu kvalitete istarskih proizvoda, na način da se izdvoje iz konkurentskog okruženja. Isto tako, namjera je sustavno educirati i pružati potporu korisnicima i nositeljima oznake IQ, kako bi postala prepoznatljiva na jednoj široj razini, kao i umrežiti relevantne institucije i dionike u zajedničkom nastojanju da se iskoristi turistički potencijal Istarske županije u procesu brendiranja, naglasio je Sabatti.
* Sadržaj realiziran u suradnji s Istarskom županijom