(Hina/EPA)
Na svjetskim su burzama cijene dionica porasle i prošloga tjedna, drugoga zaredom, no trgovalo se oprezno zbog strahovanja od jačanja inflacije i zaoštravanja monetarne politike prije nego što se očekivalo.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna ojačao 0,65 posto, na 34.756 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,6 posto, na 4.229 bodova, a Nasdaq indeks 0,5 posto, na 13.814 bodova.
Ti su se indeksi cijeloga tjedna izmjenjivali u pozitivnom i negativnom području, ovisno o tome je li na tržištu prevladao strah od jačanja inflacije ili je popustio.
Tako su najvećoj svjetskoj burzi cijene dionica osjetno pale u četvrtak, kada je agencija za zapošljavanje ADP objavila da je u svibnju u SAD-u broj zaposlenih u privatnom sektoru porastao za 978.000, oko 300.000 više nego što se očekivalo.
Snažan rast zapošljavanja izazvao je zabrinutosti u vezi jačanja inflacijskih pritisaka, što bi moglo navesti američku središnju banku na zaoštravanje monetarne politike prije nego što se očekuje.
No, već u petak su burzovni indeksi znatno porasli jer je vladino izvješće pokazalo da je u SAD-u u svibnju ukupno zaposleno 559.000 ljudi, nešto manje od očekivanih 650.000.
Stoga su popustila strahovanja od pretjeranog jačanja potrošnje i inflacije.
„To je izvješće smanjilo pritisak na Fed, omogućilo mu da strpljivo čeka razvoj situacije i zadrži kamatne stope niske. A niske kamate pogoduju rizičnijim investicijama”, kaže Jack Ablin, direktor u tvrtki Cresset Capital Management.
Posljednji podaci pokazuju da se inflacija kreće oko 3 posto, što je znatno iznad Fedove ciljane razine inflacije od 2 posto.
No, dužnosnici Feda neprestano ponavljaju da će rast inflacije biti privremen i da će nastaviti voditi popustljivu monetarnu politiku.
Ipak, neki od njih poručuju i da se bliži vrijeme kada bi trebalo započeti raspravu o smanjenju iznosa za kupnju državnih obveznica, što bi bio prvi korak prema zaoštravanju monetarne politike.
„Tržište analizira snažne gospodarske podatke i inflacijske pritiske, pa procjenjuje kada bi Fed mogao početi smanjivati poticaje i kako to uračunati u cijene dionica”, kaže Brad Neuman, direktor u tvrtki Alger.
Nakon što je nedavno pao više od 4 posto ispod svoje rekordne razine, dosegnute 7. svibnja, S&P 500 sada je udaljen od te razine manje od 1 posto.
Od početka godine S&P 500 na dobitku je oko 12 posto, a zbog zabrinutosti u vezi inflacije, analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da će na kraju godine taj indeks biti samo oko 2,5 posto iznad sadašnjih razina.
I na europskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,7 posto, na 7.069 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1,1 posto, na 15.692 boda, a pariški CAC 0,5 posto, na 6.515 bodova.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks oslabio 0,7 posto, na 28.941 bod.