(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u utorak ujutro cijene dionica porasle, ponajviše u rudarskom i naftnom sektoru, što se zahvaljuje rastu cijena sirovina jer se s oporavkom gospodarstava očekuje jačanje potražnje.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,5 posto, pa se ponovno primaknuo najvišoj razini u povijesti.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,40 posto, na 7.052 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 0,75 posto, na 15.540 bodova, a pariški CAC 0,30 posto, na 6.466 bodova.
Najviše su jutros porasle cijene dionica rudarskih divova, kao što su Anglo American, BHP Group i Glencore, više od 2 posto, što se zahvaljuje rastu cijena bakra i ostalih kovina.
Na dobitku su i cijene dionica naftnih divova, kao što su BP, Royal Dutch Shell i Total, jer se cijena barela nafte na londonskom tržištu po prvi put od ožujka probila iznad razine od 70 dolara.
U fokusu ulagača bit će danas konačni podaci tvrtke IHS Markit o tvorničkim aktivnostima u eurozoni i Britaniji u svibnju, kao i izvješće o potrošačkim cijenama u istom mjesecu.
I na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,4 posto.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks skliznuo 0,2 posto, na 28.814 bodova.
Podršku tržištima pružaju dobri makroekonomski pokazatelji iz kineskog, ali i drugih gospodarstava u regiji.
Ti podaci pokazuju da se oporavak od koronakrize nastavlja, pri čemu izvoz jača, no šire aktivnosti potisnute su zbog restriktivnih mjera za suzbijanje širenja koronavirusa u nekoliko zemalja regije, uključujući Indiju.
Od početka godine azijski MSCI indeks porastao je oko 7 posto jer velika likvidnost na financijskim tržištima podržava sklonost ulagača prema riziku, unatoč sve većoj opasnosti od jačanja inflacijskih pritisaka.
Posebno zabrinjava rast inflacije u SAD-u na 3 posto, znatno iznad ciljane razine američke središnje banke od 2 posto.
To izaziva strahovanja od zaoštravanja monetarne politike, no dužnosnici Feda neprestano ponavljaju kako bi jačanje inflacije trebalo biti privremeno te da će i dalje voditi popustljivu monetarnu politiku.
Stoga se s nestrpljenjem očekuje izvješće o zapošljavanju u SAD-u, koje će biti objavljeno u petak i koje obično znatno utječe na smjer tržišta.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u svibnju broj zaposlenih porastao za 650.000, znatno više u odnosu na 266.000 mjesec dana prije.