LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Kineski juan na najvišim razinama od srpnja; jen pod pritiskom

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Japanski jen u utorak je na međunarodnim tržištima skliznuo na najniže razine u osam mjeseci prema dolaru, dok je kineski juan skočio na najviše razine od srpnja nakon vijesti da je američko ministarstvo financija objavilo da Kinu više ne smatra manipulatorom valuta.

Ta se objava vremenski poklopila s dolaskom kineskog izaslanstva u Washington uoči potpisivanja prve faze trgovinskog sporazuma. Zamjenik kineskog premijera Liu He i američki predsjednik Donald Trump u srijedu bi trebali potpisati preliminarni trgovinski sporazum kojem je cilj smanjiti napetosti između dviju zemalja.

Tečaj dolara u takvom je ozračju ojačao 0,3 posto prema jenu, na 110,22 jena, dosegnuvši nakratko najviše razine od svibnja, nakon čega se stabilizirao na 109,935 jena.

Kineski juan na domaćem je tržištu u jednom trenutku dosegnuo najvišu cijenu od srpnja, od 6,8731 juana za dolar. Na inozemnim mu je tržištima cijena također skočila, dosegnuvši u jednom trenutku najviše razine u šest mjeseci, od 6,8662 juana za dolar.

U poboljšanom ozračju prema preuzimanju rizika, eurom se trgovalo po 1,11385 dolara, što znači da je blago ojačao u odnosu na prethodno zatvaranje. Stabilizirao se tako iznad najniže cijene u dva tjedna od 1,10855 dolara, na koju je u jednom trenutku skliznuo u petak.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, u takvim je okolnostima bio u plusu od gotovo 0,1 posto, na 97,43 boda.

"Odluka Washingtona da Kinu ukloni s liste valutnih manipulatora dodatno je poboljšala već pozitivno raspoloženje pred potpisivanje prve faze trgovinskog sporazuma", rekao je Minori Uchida, valutni analitičar u banci MUFG.

Osobe dobro upućene u američko-kineske pregovore rekle su da uklanjanje Kine s liste manipulatora, premda takva etiketa nije imale stvarnih posljedica po Peking, za kineske dužnosnike predstavlja važan znak dobre volje.

Povrh nade u smirivanje napetosti u američko-kineskom trgovinskom ratu, optimizam u vezi kineskog gospodarstva i juana ulijevaju i najnoviji snažni podaci o vanjskoj trgovini. Kineski izvoz u prosincu je na godišnjoj razini porastao za 7,6 posto, a uvoz poskočio za 16,3 posto, pokazuju najnoviji podaci kineske carinske uprave.

Od europskih valuta pod dodatnim pritiscima jutros je ponovno bila britanska valuta, skliznuvši na najniže razine u sedam tjedana prema euru, od 85,95 penija za euro.

Funta je općenito pod pritiskom zbog fokusa trgovaca na neizvjesnosti u vezi budućih trgovinskih odnosa Britanijje s EU-om nakon brexita 31. siječnja. Prijelazno razdoblje trebalo bi završiti krajem 2020., podsjeća Reuters.

Osim toga, ovih su dana pritisci na njeno slabljenje ojačali nakon što su najnoviji slabi gospodarski podaci povećali izglede za smanjenje ključnih kamatnih stopa. Prema procjenama tržišta, šanse su gotovo 50 posto da će britanska središnja banka Bank of England smanjiti kamatne stope na sjednici zakazanoj za 30. siječnja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter