(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u petak ujutro cijene dionica blago porasle, a trguje se oprezno jer ulagači ne žele previše riskirati uoči izvješća o zapošljavanju u SAD-u, koje bi moglo osjetno utjecati na smjer tržišta.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,2 posto, pa je na putu tjednog dobitka od 0,6 posto i kreće se blizu najviše razine u povijesti.
Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,05 posto, na 7.061 bod, dok je frankfurtski DAX porastao 0,25 posto, na 15.669 bodova, a pariški CAC 0,05 posto, na 6.510 bodova.
Najviše su jutros porasle cijene dionica u financijskom, uslužnom i zdravstvenom sektoru, oko 0,5 posto.
No, trguje se oprezno jer su jučer na Wall Streetu cijene dionica pale, nakon izvješća agencije za zapošljavanje ADP, prema kojemu je u svibnju u SAD-u broj zaposlenih u privatnom sektoru porastao za 978.000, oko 300.000 više nego što se očekivalo.
Snažan rast zapošljavanja izazvao je zabrinutosti u vezi jačanja inflacijskih pritisaka, što bi moglo navesti američku središnju banku na zaoštravanje monetarne politike prije nego što se očekuje.
To je izazvalo rast prinosa na američke državne obveznice, pa su prinosi na 10-godišnje obveznice dosegnuli 1,6320 posto.
„Američke realne kamate su porasle, što nije dobro za sklonost prema riziku i raspoloženje na tržištima dionica”, kaže Chris Weston, direktor u brokerskoj kući Pepperstone.
Zbog toga su ulagači oprezni uoči službenog izvješća o zapošljavanju u SAD-u, koje će biti objavljeno u petak.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u svibnju broj zaposlenih porastao za 650.000, znatno više u odnosu na 266.000 mjesec dana prije, što bi potvrdilo da se tržište rada oporavlja, ali i da se može očekivati jačanje potrošnje i inflacijskih pritisaka.
Za razliku od europskih indeksa, MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 9,30 sati u minusu 0,3 posto.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks oslabio 0,4 posto, na 28.941 bod.